برخی تحلیلگران مسائل سیاسی درخواست محمود احمدی نژاد از دونالد ترامپ برای انتشار اسامی منسوبان مسوولان ایرانی مقیم آمریکا را اقدامی تبلیغاتی می دانند، اما عده ای نیز اعتقاد دارند که خبر حضور اقوام و نزدیکان مسوولان ایرانی در آمریکا فارغ از اینکه چه کسانی این حرف را مطرح کرده اند، باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری موج، رییس جمهوری سابق کشورمان در یادداشتی کوتاه که در فضای مجازی منتشر کرده، با اشاره به ادعای داشتن اقامت آمریکا از سوی برخی نزدیکان مسوولان ایران، آورده است: متاسفانه عده ای از وابستگان به مقامات ارشد کشور طی چند دهه از فرصت هایی که ملت با فداکاری کم‌نظیر خلق کرده است، در جهت منافع شخصی سو استفاده کرده و می‌کنند و به اموال ملت دست‌اندازی می‌نمایند. این رفتار ضربه سنگینی به عواطف مردم و همچنین اقتصاد ملی و معیشت خانوارها وارد کرده است.

در ادامه به اظهار نظر دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه منسوبین به مسوولان جمهوری اسلامی مقیم آمریکا هستند و مقادیر ثروت آنان را در اختیار دارد، ولی طبق قوانین آمریکا اجازه انتشار این اسامی را ندارد، نوشت: قطعاً شرافت انسانی اقتضا می کند و ملت ایران نیز می خواهد که تمام اسامی و اطلاعات و نحوه اخذ اجازه اقامت این افراد را با اسناد قابل راستی‌آزمایی منتشر نمایند. اگر اطلاعات مورد ادعای ایشان صحیح و قابل راستی‌آزمایی باشد ملت ایران به خوبی آگاه و قادر است که اصلاحات لازم را در کشور اعمال نماید. و اگر اطلاعات مورد ادعا مخدوش باشد تغییر رفتار و عذرخواهی از ملت ایران ضروری خواهد بود.

در پایان این یادداشت تاکید شده است: در هر دو صورت بهانه قرار دادن و سواستفاده از رفتار نادرست احتمالی برخی از وابستگان به دولتمردان، برای فشار به ملت بزرگ ایران نمی تواند اقدامی انسانی و منطقی تلقی گردد.

حرف های ترامپ را نمی توان باور کرد، اما ...

به این موضوع محمدحسن آصفری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم در گفتگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری موج، واکنش نشان داد و اظهار داشت: ترامپ فردی است که به طور مداوم به دنبال توطئه علیه منافع ملت ایران و جمهوری اسلامی بوده و با تفرقه افکنی به دنبال دست یابی به اهداف شوم کاخ سفید است و به همین دلیل نمی توان به حرف های وی اعتماد و استناد کرد.

نماینده سابق مردم اراک در خانه ملت تصریح کرد: اخبار متناقضی در این زمینه از سوی آمریکایی ها مطرح شده که به طور قطع نمی تواند مورد استناد قرار گیرد و من از صحت آنها بی اطلاع هستند، اما اگر موضوع حضور اقوام و نزدیکان و بستگان مسوولان کشور در اروپا و آمریکا و اقامت آنها در این کشورها صحت داشته باشد، باعث تاسف فراوان است.

اگر خانواده مدیری در آمریکا اقامت دارد، دیگر نباید مسوول باشد

آصفری با تاکید بر اینکه در صورت صحت اخبار باید با چنین افرادی برخورد شود، گفت: اهمیت این برخورد زمانی جدی تر می شود که می بینیم کشور در شرایط اقتصادی بسیار سخت و حساسی قرار داشته و مشکلات اقتصادی و معیشتی اکثریت مردم ما را رنج می دهد. لذا نمی توانیم مشاهده کنیم که از یک طرف مردم با مشکل روبه رو بوده و از سوی دیگر برخی از مسوولان با سو استفاده از جایگاه خود در خارج از کشور اموالی را گردآوری کرده و به سود خانواده و بستگان و نزدیکان خود اقدام می کنند و حتی دارای اقامت آمریکا هستند.

نظر آصفری درباره درخواست احمدی نژاد از ترامپ

وی افزود: در مرحله نخست خود مسوولان باید به این موضوع پاسخ داده و صحت ادعاهای مطرح شده را مورد بررسی قرار دهند و دستگاه های مسوول در این زمینه وظائف خطیری بر عهده دارند و نباید اجازه دهند که این افراد در صورت اثبات موضوع، همچنان در مسوولیت خود باقی بمانند.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: مردم با مشکل گرانی و بیکاری و تورم و بی ارزش شدن پول ملی و مشکلات دیگر دست و پنجه نرم می کنند و در مقابل ناگهان می شنویم که عده ای از نزدیکان مسوولان در آمریکا اقامت داشته و با اموالی که معلوم نیست از چه طریق فراهم شده، زندگی خوبی دارند.

آصفری تاکید کرد: بار دیگر می گویم که باید صحت این ادعاها ابتدا از سوی دستگاه های مسوول مورد بررسی قرار گیرد و اگر چنین حرفی صحت دارد، نه تنها این مسوول دیگر صلاحیت لازم را ندارد، بلکه باید با وی برخورد جدی صورت گرفته و اموالش به نفع ملت توقیف شود.

ضرورت مصادره اموال مشکوک مسوولان

وی بیان داشت: این افراد از نظر ملت ایران مطرود هستند و دستگاه های مربوطه اگر حداقل به اموال خارجی آنها دسترسی ندارند، می توانند اموال داخلی این دسته از مسوولان بی صلاحیت را توقیف کنند، چرا که به طور قطع این اموال دارای شبهه بوده و مشکوک است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: آقایان بروند استغفار کنند. در صورت صحت ادعای حضور خانواده و نزدیکان مسوولان ایرانی در آمریکا و زندگی آنها در آمریکا با اموال نجومی، باید گفت که چنین اخباری تاسف برانگیز است. زیرا مردم ما در داخل کشور در حال جانفشانی هستند و با سختی فراوان مسائل و مشکلات معیشتی و اقتصادی را تحمل می کنند و در مقابل عده ای برای خانواده خودشان کار می کنند.

انقلاب کردیم تا شاهد تبعیض و اشرافی گری نباشیم

آصفری تاکید کرد: مردم انقلاب کردند تا دیگر شاهد تبعیض، اشرافی گری، فاصله طبقاتی و سو استفاده از بیت المال نباشند و شنیدن چنین اخباری به طور قطع آنها را ناامید خواهد کرد.

وی با اشاره به یکی از طرح های دوره مجلس نهم مبنی بر جلوگیری از انتصاب مدیران دوتابعیتی در مشاغل حساس گفت: متاسفانه طرح هایی چون برخورد با دو تابعیتی ها و حقوق های نجومی که در مجلس نهم پیگیری می شد، امروز به فراموشی سپرده شده و ما نتیجه این بی توجهی را می بینیم.

وی اظهار داشت: اخبار نگران کننده ای داریم مبنی بر نفوذ افراد دو تابعیتی در نظام و متاسفانه این پرونده همراه با برخورد قاطع دستگاه قضایی نبوده است. هر چه این پرونده بسته نگاه داشته شود، بیشتر به بی اعتمادی مردم کمک می کند و باید درباره مدیران دو تابعیتی گزارش شفافی به مردم ارائه شود.

دوباره کار تبلیغاتی برای فریب افکار عمومی

با وجود تاکیدهای مکرر نماینده سابق مردم اراک در خانه ملت مبنی بر اینکه باید موضوع دو تابعیتی ها و مسوولانی که در آمریکا اقامت دارند، مشخص و با متخلفان برخورد شود، حجت الاسلام مصطفی درایتی عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت معتقد است که اقدام احمدی نژاد مبنی بر درخواست از ترامپ برای انتشار اسامی منسوبان مسوولان ایرانی مقیم آمریکا بیشتر یک اقدام پوپولیستی و برای منحرف کردن افکار عمومی است.

نظر مصطفی درایتی درباره درخواست احمدی نژاد از ترامپ

وی در گفتگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری موج، اظهار داشت: اینکه احمدی نژاد از رییس جمهوری آمریکا می خواهد فهرست منسوبان مسوولان ایرانی مقیم آمریکا را منتشر کند، اقدامی در راستای کارهای قبلی وی است. به نظر من دامن زدن به این رفتارهای تبلیغاتی کم اثر برای کشور سودی نخواهد داشت و بیشتر افکار عمومی را به انحراف کشیده و ذهن مردم و مسوولان را از حل مشکلات اصلی باز می دارد.

این فعال سیاسی تصریح کرد: بر فرض که دولت آمریکا اسامی را منتشر کند، آیا این اقدام تاثیری بر مدیریت کشور می گذارد و می تواند به حل مشکلات ما کمک کند.

برخی دل خوش به فحش دادن به چهار مسوول کرده اند

درایتی گفت: در شرایط امروز باید به مشکلات کشور به صورت عمیق تری نگاه کرده و راه حل اساسی برای رفع این مشکلات و نجات مردم را پیدا کنیم، نه اینکه به مسائل حاشیه ای پرداخته و منتظر فرصتی باشیم تا بتوانیم به چهار تا مسوول فحش دهیم.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه برخی دل به فحش دادن به چهار تا مسوول خوش کرده اند، گفت: درخواست از ترامپ برای انتشار اسامی منسوبان مسوولان ایرانی که مقیم آمریکا هستند، یک کار تبلیغاتی و پوپولیستی معمولی است و بیشتر می خواهند ذهن مردم را از مسائل اصلی منحرف کنند.

انتشار فهرست افراد مقیم آمریکا بیشتر به ضرر تندروهای دو آتیشه است

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در پاسخ به این پرسش خبرنگار موج مبنی بر اینکه در صورت انتشار این فهرست واکنش های مردم چگونه خواهد بود، گفت: مگر داشتن اقامت آمریکا جرم است و می توان کسی را به جرم داشتن اقامت قانونی یک کشور دیگر محاکمه کرد.

درایتی متذکر شد: البته انتشار این فهرست به ضرر اصلاح طلبان نبوده و بیشتر به ضرر رقبای جریان اصلاحات است و آنهایی آسیب می بینند که دو آتیشه بوده و به طور مداوم از مبارزه با آمریکا و عدم مذاکره دم می زنند و همزمان بستگانشان در آمریکا و اروپا اقامت دارند و زندگی می کنند.

وی ادامه داد: با وجود اینکه انتشار این فهرست بیشتر به ضرر رقبای جریان اصلاحات است، باز هم معتقدم که باید در شرایط فعلی به فکر منافع اصلی کشور بوده و دست از حاشیه سازی و حاشیه پردازی برداریم. البته این موضوع را می توان در فضای آرام پیگیری کرد که در حال حاضر چنین شرایطی نداریم.

نظر احمد بخشایش درباره درخواست احمدی نژاد از ترامپ

ناامیدی از داخلی ها و رجوع به خارجی ها

احمد بخشایش عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس اما نسبت به درخواست احمدی نژاد از ترامپ واکنش جالبی دارد.

وی معتقد است: شاید وی از مسوولان ایرانی برای شفاف سازی ناامید شده و می خواهد از طریق این درخواست پیامی را مطرح کند. به نظر می رسد احمدی نژاد از نظر پاسخگو بودن مسوولان داخلی به نوعی سرخورده شده و با درخواست از ترامپ برای انتشار فهرست آقازاده های مقیم آمریکا می خواهد پیامی را به دولتمردان بدهد.

وی افزود: شاید احمدی نژاد می خواهد به آن دسته از مسوولان که دم از مرگ بر آمریکا می زنند، بگوید شما که به طور مداوم دم از مبارزه با آمریکا حرف می زنید، چرا شفاف سازی نمی کنید و نمی گویید کدام آقازاده در آمریکا اقامت دارد.

با مشکل عدم شفافیت در ایران روبه رو هستیم

این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: به نظر می رسد که احمدی نژاد از پاسخگو بودن مسوولان داخلی ناامید و سرخورده شده و با درخواست از ترامپ، به نوعی پیغام داده که اگر شما شفاف نباشید طرف مقابل ممکن است، افشاگری کند.

ناامیدی احمدی نژاد از شفافیت مسوولان ایران

بخشایش گفت: یکی از مشکلات امروز ما بحران اعتماد مردم به مسوولان است و مردم به این نتیجه رسیده اند که کارآمدی دولتمردان به حداقل رسیده و اعتمادی به آنها ندارند. از سوی دیگر در خصوص مسائل مختلف شفافیت لازم را نداریم و همین امر به بی اعتمادتر شدن مردم نسبت به دولتمردان منجر شده است.

وی بیان داشت: در چنین شرایطی درخواست از رییس جمهوری آمریکا برای انتشار اسامی منسوبان مسوولان ایرانی مقیم آمریکا به نوعی پیام به مسوولان داخلی و هشدار به آنها است.

این نماینده سابق مجلس با تاکید بر اینکه بالاخره یک نفر باید کاری انجام دهد، گفت: مشکلات اقتصادی مردم را رنج می دهد و در چنین شرایطی هیچ کس کاری نمی کند. بالاخره یک نفر باید به میدان بیاید و حداقل در زمینه شفاف سازی عملکرد مسوولان اقدامی انجام دهد و نظر جدید احمدی نژاد را در این راستا می دانم.

 

 

بیشتر بخوانید:

درخواست احمدی نژاد از ترامپ یک اقدام پوپولیستی است/ انتشار اسامی ایرانیان مقیم آمریکا به ضرر جناح رقیب اصلاحات است