یک کارشناس روابط بین‌الملل اظهار کرد: سفیر چین باید روابط ایران و چین را بیش از گذشته نزدیک کند، متأسفانه آقای همتی از رفقای کارگزاران بود و دوست آقای جهانگیری که برای سفیری ایران در چین پیشنهاد شد در حالیکه سفیر باید مراحل کارشناسی و سلسله مراتب را طی کند و اصول و فنون مذاکره را بداند.

احمد بخشایش اردستانی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، ضمن مهم خواندن ارتباط ایران و چین، اظهار کرد: باید در سفارتخانه ها کسانی انتخاب شوند که مراحل کارشناسی را طی (موضوع معرفی عبدالناصر همتی به عنوان سفیر چین و معرفی ولی الله سیف مدیرعامل سابق بانک مرکزی به عنوان سفیر ایران در استرالیا) و از مرحله کارشناس و کاردار و رایزن یکم و دوم و سوم عبور کرده باشند.

وی تاکید کرد: لازم است مقام سفیر فن مذاکره را بداند متاسفانه من در این دولت می‌بینم اکثر سفرا معمولا بیرونی هستند و رفقای کارگزاری هستند و آقای همتی از آنجا که از دوستان آقای جهانگیری است مقرر بود که به چین اعزام شود و متاسفانه شنیدم آقای سیف را می‌خواهند سفیر استرالیا کنند.

احمد بخشایش

سیف باید محاکمه شود

این کارشناس روابط بین‌الملل یادآور شد: من شنیدم که هر کسی در ایران مشکلی پیدا کند و مشکل ساز شود چنین پستی به آن می‌دهند و دورش می‌کنند، آقای سیف سکه و بازار ارز و موسسات مالی و اعتباری را بهم ریخت بسیاری از مردم را ضد نظام کرد و باید محاکمه شود، من متعجبم که چرا اینچنین اخباری از انتصاب‌های جدید به گوش می‌رسد.

بخشایش اردستانی با انتقاد از عملکرد مسوولان تصریح کرد: گروه 400 نفره در دولت آقای هاشمی رفسنجانی و در دولت آقای روحانی هستند که افراد خودی را انتخاب می‌کنند در حالیکه باید افرادی انتخاب شوند که مناسبات و منافع ملی را درک کنند.

تهاتر با چین به نوعی کمر تحریم را شکست

وی با بازگشت به موضوع انتخاب سفیر ایران در چین به حمایت چین از ایران در دوران تحریم اشاره کرد و گفت: چین در دوره‌ای که ما تحریم بودیم خیلی به کشور ما کمک کرد و به نوعی کمر تحریم را شکسته بود هر چند که ما تهاتر می‌کردیم اما در شرایط فعلی ما به قدری در صدد ارتباط با اروپایی‌ها بودیم که چینی‌ها و روس‌ها نیز از دولت ما ناامید شدند و می‌گویند در دوره تحریم به شما کمک کردیم الان چه اتفاقی افتاده که دنبال اروپا می‌گردید.

این کارشناس روابط بین‌الملل ضمن یادآوری اختلاف میان کشورهای چین و آمریکا و مشکلات میان ایران و آمریکا اظهار کرد: باید سفیر ایران در چین فردی باشد که رابطه‌ها را بیشتر نزدیک کند و مانع اتحاد چین و آمریکا علیه کشورمان شود.