یک کارشناس روابط بین الملل با تاکید بر اینکه جهانیان و به ویژه سران کشورهای اروپایی ادبیات رئیس جمهوری آمریکا را جدی نمی گیرند، گفت: البته ایران باید به توهین اخیر ترامپ واکنش قاطع نشان دهد.

حسن هانی زاده در گفتگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری موج اظهار داشت: به دنبال پاسخ اخیر رییس جمهوری کشورمان به تهدیدات هر روزه سران کاخ سفید، دونالد ترامپ ادبیاتی خشن و به دور از عرف دیپلماتیک اتخاذ و حتی از واژگان توهین آمیز در توییت خود استفاده کرد.

وی افزود: این در حالی است که اظهارات حسن روحانی برگرفته از توان ملی و برای دفاع از منافع مشروع ملت ایران بود و نمی تواند بهانه ای برای توهین و به کارگیری ادبیات خشن برای دیگران و به ویژه دشمنان کشورمان باشد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در مقابل توییت رئیس جمهوری آمریکا باید چه واکنشی از سوی ایران نشان داده شود، گفت: در فاز نخست باید به این نکته توجه داشته باشیم که هیچ کس در دنیا ادبیات ترامپ را جدی نمی گیرد، زیرا وی به طور مکرر رفتارهای متناقض داشته و نظرات خود را تغییر می دهد.

هانی زاده

هانی زاده تصریح کرد: وی یک روز با ادبیات خشن در برابر روسیه و اتحادیه اروپا و چین و حتی کره شمالی برخورد می کند و فردا نظر خود را تغییر داده و حرف دیگری می زند. این رفتارها نشان می دهد ترامپ تعادل روحی نداشته و به همین دلیل کسی حرف های خشن و تهاجمی وی را جدی نمی گیرد.

آمریکایی ها خیلی زود عقب نشینی می کنند

وی با اشاره به سوابق چهار دهه تنش میان تهران و واشنگتن گفت: تاریخ به ما نشان می دهد هر زمانی مقابل ادبیات خشن و تهاجمی سران کاخ سفید واکنش قاطع نداشتیم، آمریکایی ها چند گام جلوتر آمده و تهاجمی تر برخورد کرده اند. اما زمانی که با واکنش قاطع مسوولان ما روبه رو می شوند، بلافاصله عقب نشینی کرده و حتی درخواست مذاکره می دهند.

این کارشناس روابط بین الملل افزود: بنابراین در شرایط فعلی سران جمهوری اسلامی باید با شیوه تهاجمی و با همان ادبیاتی که ترامپ استفاده کرده، به اظهاراتش پاسخ دهند. زیرا مقابل کسانی که با قلدری می خواهند بر جهان مسلط شوند، به هیچ عنوان سکوت جایز نیست.

هانی زاده در ادامه به دلایل ترامپ برای استفاده از ادبیات نامتعارف اشاره کرد و اظهار داشت: وی می خواهد با استفاده از زورگویی و تهدید دیگر ملت ها، هژمونی آمریکا را بزرگ نمایی کرده و بر دیگران مسلط شود، بنابراین نباید مقابل این تاکتیک کاخ سفید که از زمان نیکسون نیز وجود داشت، عقب نشینی کرده و نگران شویم. لذا باید با همان ادبیات و طور قاطع به ترامپ پاسخ دهیم.

وی در پاسخ به این پرسش که تا چه اندازه ادبیات توهین آمیز رییس جمهوری آمریکا به افزایش تنش در منطقه منجر خواهد شد، گفت: ترامپ ثابت کرده شخصیت قابل اعتمادی ندارد، اظهارات متناقضی را مطرح کرده و در حقیقت نمی توان روی ادبیاتی که به کار می بندد، خیلی حساب کرده و آن را بر اساس الگوهای منطقی تفسیر کنیم. زیرا وی گاهی به شدت نسبت به رقبا عقب نشینی می کند و گاهی به شدت تهاجمی رفتار کرده و این شیوه نشان می دهد شخص اول کاخ سفید شخصیت متعادلی ندارد.

ماجرای شخصیت دیوانه در آمریکا چیست؟

این استاد دانشگاه در ادامه به ذکر یک نکته جالب در سیاست خارجی کاخ سفید اشاره کرد و گفت: از زمان نیکسون شیوه تهاجم در ادبیات و رفتار میان سران آمریکا افزایش یافت و حتی خودشان می گویند رئیس جمهور برای افزایش قدرت آمریکا باید در مواقعی از خود دیوانگی نشان دهد و به همین دلیل مثال شخصیت دیوانه در این کشور معروف شده است. امروز نیز ترامپ تلاش می کند نقش همان شخصیت دیوانه را برای بزرگ نمایی قدرت آمریکا بازی کند.

هانی زاده ادامه داد: به همین دلیل است که می بینیم وی در برابر اتحادیه اروپا، چین و ... از ادبیات تهاجمی و خشن استفاده می کند و چند روز بعد یک رفتار متناقض از خود نشان می دهد.

رفتارهای عجیب ترامپ در دیدارهایش

وی تصریح کرد: البته رفتار کاخ سفید در برابر ایران از سوی دولت های مرتجع منطقه مانند عربستان، امارات، بحرین و به ویژه رژیم کودک کش صهیونیستی با تشویق همراه می شود، لذا نمی توان به این رفتار واکنش نشان نداد و باید با همان ادبیات به ترامپ پاسخ دهیم.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی در پایان تاکید کرد: در ظاهر تنش میان ایران و آمریکا به اوج رسیده و حتی احتمال رویارویی نظامی نیز از سوی برخی تحلیلگران مطرح می شود، اما گزارش ها و شواهد حاکی از آن است که نه آمریکا توان آغاز جنگی دیگر را دارد و نه منطقه خاورمیانه می تواند درگیری نظامی جدیدی را تحمل کند، به همین دلیل ترامپ خود را مجبور به استفاده از ادبیات خشن و تهاجمی می بیند و اگر به آن پاسخ قاطعی داده نشود، به سود ما نخواهد بود.