معاون اول رییس جمهور در جلسه بررسی مسائل اقتصادی و ارزی گفت: در شرایط کنونی کشور با کسانی که بخواهند با ایجاد فساد به نظام اقتصادی کشور آسیب وارد کنند محکم و به طور جدی برخورد خواهد شد.

به گزارش  خبرگزای موج، جلسه بررسی مسائل اقتصادی و ارزی کشور صبح امروز دوشنبه به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

معاون اول رییس جمهور در این جلسه با اشاره به شرایط جدید کشور و تنگنا‌ ها و محدودیت‌ های موجود گفت: مدیریت منابع ارزی کشور در وضعیت کنونی ضروری است و دولت در این خصوص برنامه ریزی جدی انجام داده است.

وی ضمن تاکید بر اینکه در تخصیص ارز با نرخ رسمی برای تامین کالا‌ های حیاتی و اساسی مورد نیاز مردم کمترین اختلالی ایجاد نخواهد شد، اظهار داشت: مردم اطمینان داشته باشند حتی در بحرانی‌ترین شرایط ارز به نرخ مصوب و رسمی و به میزان کافی برای تأمین کالا‌ های اساسی و حیاتی اختصاص خواهد یافت.

جهانگیری با اشاره به گروه بندی و تعیین فهرست کالا‌ های مورد نیاز کشور بر اساس اولویت بندی و گروه بندی کالا‌ها گفت: دستگاه‌های دولتی و نظارتی در خصوص قیمت گذاری، میزان واردات و نظارت بر نحوه تخصیص ارز و توزیع کالا‌های اساسی و حساس برنامه ریزی دقیق و منظمی انجام داده اند و از محل ارز حاصل از فروش نفت و میعانات گازی و محصولات پتروشیمی و سایر صادرات غیر نفتی، ارز مورد نیاز کالا‌ های اساسی و حیاتی تامین خواهد شد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه نخواهیم گذاشت کوچکترین رانت و فساد در این خصوص ایجاد شود، افزود: در شرایط کنونی کشور با کسانی که بخواهند با ایجاد فساد به نظام اقتصادی کشور آسیب وارد کنند محکم و به طور جدی برخورد خواهد شد.

وی با بیان اینکه ایجاد امنیت و آرامش اقتصادی خواست مردم و همه فعالان اقتصادی است؛ از وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلامی ایران خواست تا با اطلاع رسانی کافی و به هنگام در مورد نحوه تامین ارز و ترخیص کالا شفافیت لازم را برای ممانعت از بروز فساد و جلوگیری از طرح ادعا‌های خلاف علیه اقدامات دولت در خصوص تأمین ارز مورد نیاز کشور بوجود آورند.

در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اقتصاد و دارایی، جهاد کشاورزی و نفت، رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس بانک مرکزی و معاون اقتصادی رییس جمهور و رییس سازمان بورس و اوراق و بهادار کشور حضور داشتند مصوب شد؛ به کالا‌های گروه اول که شامل کالا‌های اساسی و حیاتی می‌شود حدود ۱۸ میلیارد دلار، به کالا‌های گروه دوم که شامل کالا‌های مصرفی و مواد و تجهیزات مورد نیاز تولید این کالا‌ها حدود ۲۴ میلیارد دلار و برای کالا‌های گروه سوم ۶/۵ میلیارد دلار ارز پیش بینی شده است که توسط صادر کنندگانی که ارز خود را با نرخ رقابتی و توافقی در بورس عرضه خواهند کرد، تأمین خواهد شد.

همچنین در این جلسه مصوب شد؛ واردات کالا‌های گروه چهارم که نیاز اصلی مردم نیست ممنوع شود و این گروه از کالا‌ها حتی با نرخ غیر رسمی امکان ورود نداشته باشند.

در این جلسه مقرر شد وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص ساز و کار‌های اجرایی و لازم جهت ارائه ارز شرکت‌های صادر کننده محصولات غیرنفتی در بورس تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

همچنین وزارت خانه‌های صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جهاد کشاورزی موظف شدند درخصوص نحوه تأمین ارز مورد نیاز، میزان واردات و قیمت کالا‌های اساسی به ساز و کار واحدی دست یابد.