ظریف گفت: سیاست خارجی آمریکا استیجاری است و تحت فشار گروها و لابی ها تعیین می شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج, در حاشیه نشست هیات دولت و در جمع خبرنگاران محمد جواد ظریف درباره اظهارات اخیر پمپئو گفت: همان طور که اقای  لاریجانی در صحن مجلس گفت سخنان پمپئو انقدر خارج از نزاکت و بی منطق بود که ارزش پاسخ ندارد. 

وی افزود: ایشون و سایر مسئولین نه تنهازندانی تصورات غلط هستند بلکه زندانی گروه های فشار فاسد نیز هستند.  

برشکستگی سیات خارجی امریکا است باعث شده سیاست خارجی این کشور سیاست خارجی استیجاری شود که هر گروه فشاری بیشتر وارد کند امریکا به آن سمت می رود.  

وزیر خارجه تصریح کرد: هیچ کدام حرفای پمپئو جدید نبود اما با وقاحت بیشتری و شدت بیشتری مطرح کرد. آنها تصور می کنند سیاست های قبلی و تحریم های فلج کننده که با اجماع جهانی دنبال کردند و نتوانستند باعث شکاف بین مردم شوند. البته تحریم ها

تاثیر اقتصادی داشت اما به اهدافش نرسید.  الان که دنیا آنها را تقیبح می کند فکر میکنند می تواندتحریم ها را به کار ببرند. اما مردم در برابر اینها می ایستند و شعارهای توخالی ادعای حمایت از مردم که نام خلیج فارس را غلط بیان می کنند, جذابیتی ندارد و باعث وحدت مردم می شود.

وی تصریح کرد: مذاکرات ما در سطح کارشناسی با چین و روسیه و بروکسل  شروع شده است. روزجمعه جلسه کمیسیون مشترک منهای آمریکا داریم و ایالات متحده نمیتواند انجا مانع تراشی کنند. این جلسه برای برسی اینکه سایر اعصا تعهداتشان را برجام اجرا می کنند تشکیل می شود. ما نه خواسته ای بالاتر از برجام داریم و نه حرفی خارج از آن زده می شود. 

وزیر خارجه خاطر نشان کرد: دستاورد های اقتصادی که با رفتن امریکا متضرر شده باید سایر اعضا تامین کنند. 

زود است ک بگویم آنها می توانند این تصمین ها رابدهند یا خیر. 

ظریف در خصوص ضرب اعجل مذاکرات اظهار داشت: روند داخل برجام چند هفنه ای است و از روز جمعه شروع می شود. یکی روند بر جامی از طریق کمیسیون مشترک است

و دیگری مذاکرات دو جانبه. با این حال ما تاکید کردیم زمان زیادی نداریم. 

وی پیشنهاد امریکا برای مذاکره با ایران را خیالی دانست و تاکید کرد: مبنای این اظهارات بی اساس است.