در جریان بررسی لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، نمایندگان حاشیه های مختلفی به وجود آوردند که باعث شد برای لحظاتی نظم جلسه بهم بریزد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، در جریان بررسی لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم و ارائه گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خراجی در این خصوص، حاجی دلیگانی پیش از شروع بحث با فریادهای بلند و استعماری خواند این لایحه به این مساله بشدت اعتراض کرد. تداوم فریادهای وی باعث شد تا برخی نمایندگان مخالف لایحه مذکور از جمله پژمان فر، آزادی خواه و ذوالنور نیز با تجمع در مقابل تریبون مجلس و در دست داشتن برگه های به موضوع واکنش نشان دادند. روی این برگه ها نوشته شده بود: ملت غیور ایران از پذیرش هر پیمان استعماری بیذار است/ ملت ایران ما رانخواهند بخشید اگر این لایحه استعماری را مصوب کنیم.

در واکنش به اعتراضات مخالفان این لایحه علی لاریجانی اعلام کرد: مجلس جای گفتگو است، همه باید نظر بدهند. با زور که نمی شود. تنفس هم نمی دهیم و باید لایحه به بحث گذاشته شود.

در ادامه حجت الاسلام سلیمی در اخطار به این لایحه گفت: من طبق بند ج اصل 2 و بند 5 اصل 3 و اصل 4 و اصل 154 قانون اساسی این لایحه را مغایر با قانون اساسی می دانم. 

طبق اصل 4 این لایحه خلاف شرع است چون باعث سلطه بیگانگان بر مقدرات ما می شود. 

وی افزود: گروه ویژه اقدام مالی دارای 49 بند است که در بند 29 از ایران خواسته تا به این کنوانسیون بپیوندد. آیا این پذیرش سلطه بیگانگان نیست؟ گفته می شود کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم مغایر موضوع FATF است در حالی که در بند 29 آن از ایران پیوستن به این کنوانسیون خواسته شده است. اگر قرار بود حق شرط ما را بپذیرند چرا مصوبه سال 94 ما را در این خصوص نپذیرفتند.

علی لاریجانی در پاسخ به سلیمی گفت: ما قبلا در این باره چیزی تصویب نکردیه ایم. لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم اولین بار است که بررسی می شود و مغایرتی با FATF ندارد و دو موضوع جدا است. 

حاجی دلیگانی نیز به عنوان یکی دیگر از مخالفان الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم در اخطاری اعلام کرد: آقای لاریجانی چرا در ابتدای جلسه شما پاسخی به یاوه گویی هایی وزیر خارجه آمریکا ندادید؟

لاریجانی در پاسخ بیان کرد او لیاقت پاسخ را ندارد و احتیاجی به پاسخگویی نیست . وزیر خارجه کشورمان هم دیشب جواب او را داد. 

این پاسخ لاریجانی با واکنش مثبت عده ای از نمایندگان روبرو شد.

در ادامه حاجی دلیگانی با استناد به اصل 67 گفت: ما سوگند یاد کردیم که امانت دار باشیم که تحت سلطه نرویم. من این لایحه را بارها مطالعه کردم و 9 ایراد اساسی از آن استرخاج کردک که الان بین نمایندگان توزیع شده تا فردا نگویند نمی دانستیم. این لایحه دست و پای مردم را می بند. تصویب آن خیانت به مردم است.مردم اگر بدانند چه قید و بندی به خارجی ها می دهیم راضی نخواهند بود. تصویب این لایحه برخلاف سگوند ما است بگذارید در تاریخ مجلس این مساله مطرح نشود مثل بحث 20 دقیقه ای که برای برجام داشتیم که دیدی چه شد. این لایحه عین برجام است و بدتر از آن حتی.

در ادامه این بحث ها، لاهوتی به عنوان موافق لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم و مخالف رد آن گفت: در جلسه غیر علنی این موضوع باز شد و آقایان نگران FATF بودند.

در این قسمت لاهوتی به رغم تلاش چهار باره برای بیان کلمه FATF، لاریجانی به کمک وی آمد و تلفظ درست آن را ادا کرد.

لاهوتی افزود: موضوع الحاق ایران به این لایحه هیچ ربطی به FATFندارد و این ها از هم جدا هستند.

ادامه دارد...