نوبخت گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد شورای امنیت مساله خروج آمریکا از برجام را مورد بررسی قرار دهد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، محمدباقر نوبخت در نشست خبری این هفته با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: بدنبال این اتفاق رئیس جمهور پاسخ ترامپ را داد و شاهد مواضع اتحادیه اروپا نیز بودید. 

وی افزود: در دو روز گذشته 59 فلسطینی در غزه رژیم صهیونیستی با کمک آمریکا به شهادت رساندند. دولت ایران از شورای امنیت انتظار دارد که نسبت به این مساله، انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس و خروج ایالات متحده از برجام را مورد بررسی قرار دهد. 

مشکل کمبود ارز نداریم

وی درباره نیمه فعال شدن کارخانه ها و تولیدی ها به دلیل نبود ارز کافی اظهار داشت: در آخرین جلسه شورای اقتصادی بیش از 5 میلیارد دلار ثبت سفارش انواع کالا صادر شد و بانک مرکزی در خصوص تخصیص ارز رقم مشابهی را گزارش داد .ما در خصوص تامین کالا تقریبا مشکلی نداریم و نسبت به همین زمان در سال گذشته کسری را نشان نمی دهد. در فروردین هم 15 درصد صادرات ما بیشتر از واردات بود.

نوبخت ادامه داد: در بخش درمانی هم ارز به افراد تعلق می گیرد. قرار شد بخش های دیگری که در سامانه نیما تعریف نشده اند در لیست قرار گیرند و ارز 4200 تومانی دریافت کنند .ما بیش از 130 میلیارد دلار در بازار رسمی مبادلات داریم .اینکه برخی حاضرند برای چند دلار مورد نیازش هر رقمی که گفته می شود بپردازد مبنای اقتصاد نیست. 

وی تاکید کرد: افرادی که مایل به دریافت بیش از 1000 یورو ارز مسافرتی هستند، پس از ثبت بازار این امر هم ممکن می شود .که البته افراد کمی هستند که چنین مبالغی را مایل به دریافت هستند. در جلسه واردکنندگان و صادرکنندگان عمده در خصوص ارز سوال پرسیده شد و بنظر نمی رسد مورد خاصی باشد.

سخنگوی دولت درباره بیانیه اخیر مجلس خبرگان در مورد برجام بیان کرد:برجام مجاری قانونی را طی کرد و مواردی که مقام معظم رهبری تاکیدداشتند رعایت شد, وبرجام عملیاتی شد . با توجه به شرایط در سال 92, ما با یک اتهام واهی از سوی رژیم صهیونیستی پرونده ایران به شورای حکام رفت و در آنجا اتهام تایید شد و پرونده به شورای امنیت رفت و چند قطع نامه علیه ایران صادر شد و دوستان ما هم آن را وتو نکردند. و ایران در فصل هفتم قرار گرفت. تحریم ها در خصوص صادرات نفت, پتروشیمی, کشتیرانی و بیمه بود .بانک مرکزی هم تحریم شد. ایران در محاصره اقتصادی قرار گرفت. در این وضعیت از دولتی که بااعتماد روی کار آمد چه انتظاری دارید؟ 

وی خاطر نشان کرد: در این شرایط باید دولت اتهامات نظامی بودن فعالیت هسته ای را رد می کرد و در آژانس انرژی اتمی این مساله تایید شد. این دستاوردی برای ما بود. با رفع اتهام قطع نامه ای از شورای امنیت گرفتیم که قطع نامه های تحریم لغو شد. تا اینجا ما کار درستی کردیم. 

رفع اتهام فعالیت نظامی هسته ای بزرگترین دستاورد دولت بود

نوبخت تصریح کرد: در شرایط تحریم هزینه های سنگینی را باید ملت پرداخت می کرد .همین که این اتهام ناروا که فعالیت هسته ای ایران نظامی است, رد کردیم بزرگترین دستاورد ما است. از طرفی اجماعی که آمریکا توانست دویتان ما رو هم هماهنگ کند و علیه ایران را در فصل هفتم منشور قرار دهد از بین رفت. لذا به محض خروج آمریکا از برجام شاهد مواضع اتحادیه اروپا بودید و عدم همراهی با ایالات متحده را بیان می کند. 

سخنگوی دولت تاکید کرد:برجام قرارداد برد برد بود .ما توانستیم نیک نامی جمهوری اسلامی ایران و عدم تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای را اثبات کنیم مهمترین دستاورد بود .بارها رهبری نسبت به مذاکرکنندگان هسته ای به نیک نامی یاد کردند .قطعا تاریخ روحانی را تکریم خواهد کرد به خاطر این خدمت که به ملت انجام داد. 

نوبخت درباره برنامه های اقتصادی دولت پس از بازگشت تحریم ها گفت: الان امریکا تحریم های یکجانبه اعلام کرده است و اگر اروپا تضمین های لازم را بدهد ب جام ادامه می یابد .اما برای چنین موضوع سناریوهایی طراحی کرده ایم و منابع ما اعم از نفت و مالیات و مخارج مشخص شدند. وزارت خانه ها و سازمان ها وظایفی در این سناریوها دارند. تا پایان سال با مدیریت تخصیص بودجه بدون کسری اجرا می شود. 

نوبخت درباره مدیران دو تابعیتی در بدنه دولت گفت: وزارت اطلاعات مسیول پیگیری این مساله بود و قوه قضائیه هم پیگیر بود بنابراین دولت هر موردی که پیدا شود مطابق قانون عمل می کند .

وی در خصوص اعلام فرزندان دوتابعیتی برای برخی وزرای کابینه اظهار داشت:گاهی برخی به دلیل کینه ای که در مورد دولت دارند مایل هستند منافع ملی را هم از بین ببرند .با این حال ما تابع قانون هستیم .

پیگیری FATF و مقابله با پولشویی در مجلس ادامه می یابد

سخنگوی دولت در خصوص ادامه بررسی FATF در مجلس پس از اعمال دوباره تحریم های ثانویه به خبرنگار موج گفت: اعمال تحریم های ثانویه ارتباطی به موضوع مقابله با پولشویی ندارد و ما سیاست های خودمان را در این چارچوب دنبال می کنیم. 

سخنگوی دولت درباره مصوبه مجلس برای حذف افطاری ها و تعمیم این مساله در دولت گفت: برای صرفه جویی افطاری ها در هتل ها انجام نشود تا اعتباری از دولت تخصیص نیابد و دولت مجری این مساله خواهد بود. اما رییس جمهور گردهمایی هایی در عصر ماه رمضان با گروه ها و تشکل ها دارند. دفتر ریاست جمهوری درخواست ملاقات ها این تشکل ها را در سفرها ماسخ می دهد و برخی از دیدارها هم در ماه رمضان بود .امسال هم انجام می شود اما از اعتبارات دولتی هزینه نمی شود و از منابع غیردولتی پرداخت می گردد. 

وی درباره کوچک سازی دولت اظهار داشت: ما طبق قانون خدمات کشوری می توانیم یک سوم تعدادی که از بدنه دولت جدا می شوند استخدام داشته باشیم اما ما همین تعداد را هم استخدام نمی کنیم. سال قبل 52 هزار نفر از افراد دولتی کاسته شد. 

نوبخت درباره بودجه اضطراری برای کاهش سهم نفت از بودجه پس از اعمال تحریم ها تصریح کرد: ما از مهر سال قبل تدابیری در این راستا اندیشیده شد. بودجه اضطراری هم در مجلس سال قبل تصویب شد .

نوبخت درباره تایید موارد مورد تاکید رهبری در برجام گفت: این مباحث در شورای عالی امنیتی به ریز طرح و رای گیری شد. تلاش ما هم رعایت نکات مورد تاکید رهبری بود. ما هم نه براساس اینکه نسبت به امریکا مطمن بودیم پیش رفتیم. آنچه تصویب شد سند ایدئال ما نبود .اما امریکایی ها آن را بدترین سند می دانند .تنها راه ما این است که اقدام خصمانه ای از سوی دولت زورگویی انجام شد و کشور ما در معرض فشار قرار گرفت .ولی تجمع قدرت ما ایرانی ها مثال زدنی است.

سخنگوی دولت درباره فعال شدن اتاق فکر تخریب دولت پس از برجام فعال شده است گفت: این مساله در حوزه شورای عالی امنیت ملی نیست. ما ابتدا به افکار عمومی خودمان مراجعه می کنیم که نشان دادند خادمین خود را به خوبی می شناسند .الان هم مشکلات به قدری زیاد است که باید خودمان را برای هر نوع شرایطی آماده کنیم وقتی نداریم که هم به داخل و افرادی که ممکن است از پشت خنجر بزنند توجه نشان دهیم و هم به خارج .

وی همچنین خبر جدایی سیف از دولت را رد کرد.