قدیری ابیانه با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: هدف از نرمش قهرمانانه اثبات غیر قابل اعتماد بودن ایالات متحده بود که امروز سران دیگر کشورها و رسانه های آن‌ها نیز بر این امر صحه می گذارند.

محمد حسن قدیری ابیانه درباره خروج آمریکا از برجام و شو برجامی دونالد ترامپ و اینکه این توافق می تواند منافع ایران را تامین کند به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: اصل برجام براساس توهم پایه ریزی شد. توهمی که باور داشت در صورت مذاکره و تعامل با آمریکا می شود به دشمن هایی آمریکا با ایران پایان داد و روابط سازنده‌ای با این کشور برقرار و از مواهب تکنولوژی پیشرفته غرب استفاده کرد.

وی افزود: توهمی که در مبارزات انتخاباتی سال 92 دامن زده و سپس توهم پراکنی شد. نرمش قهرمانانه و میدان دادن به مذاکرات برای این بود که در این رابطه توهم زدایی شود. با وجود امتیازات زیادی که ایران داد و به آن عمل کرد و پای بند ماند و با وجود اینکه در مقابل این تعهدات عملی، وعده های ناچیزی دریافت کرد در دوران اوباما و دوران ترامپ  آمریکا به وظایفش عمل نکرد و حتی بر تحریم ها افزود.حتی اروپا هم تعهداتش را اجرا نکرد و به بهانه اینکه بانک ها، صنایع و شرکت های اروپایی خصوصی هستند و خودشان مایل به ریسک و ایجاد مشکل در رابطه با آمریکا نیستند، عملا ایران را از امتیازات محدود برجام محروم کرد. لذا در این مدت هم ما کماکان در تحریم بودیم.

اروپا روابط هزار میلیارد دلاری خود با آمریکا را فدای روابطش با ایران نمی کند

این کارشناس مسائل استراتژیک در خصوص اینکه آیا اروپا تا کجا قادر است در برابر آمریکا و خروجش از برجام مقاومت کند، خاطر نشان ساخت: حجم روابط اروپا و آمریکا بیش از هزار میلیارد دلار است و حجم روابط ایران و اروپا حدود بیست میلیارد دلار. اروپایی ها هرگز رابطه هزار میلیاردی را فدای رابطه بیست میلیاردی نمی کنند. از این رو عملی بودن برجام با پنج کشور توهم دیگری است که در نهایت بی نتیجه خواهد بود. 

قدیری ابیانه در پاسخ به این سوال که آیا در برجام تدابیری برای برخورد با کشوری که به یکباره تصمیم به خروج از این سند بگیرد، اندیشیده شده است گفت: خیر. هیچ ضمانتی برای چنین اعمالی از سوی گروه 1+5 در نظر گرفته نشد ولی سختترین ضمانت ها از ایران اخذ شد. اگر ایران از آمریکا به خاطر نقض برجام مطابق مکانیسم این توافق شکایت کند و دیگر اعضا هم حق را به ایران بدهند، بعد از طی مراحلی کار به شورای امنیت می رسد. در آنجا ادامه تعلیق تحریم ها به رای گذاشته می شود و فقط در صورتی این تعلیق ها تداوم می یابد که همه پنج عضو اصلی شورا به آن رای مثبت بدهند. به این مکانیسم، مکانیسم ماشه می گویند. یعنی هر یک از اعضا به تنهایی می تواند تمام تحریم ها و قطع نامه های تعلیق شده علیه ایران را بازگرداند. 

سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا در مورد بازگشت ایران به شرایط اقتصادی دوران قبل از امضا برجام بیان داشت: ما شاهد بازگشت همه تحریم ها از جمله تحریم فروش نفت خواهیم بود اما در شرایط قبل از برجام موقعیت آمریکا قوی تر از اکنون بود. زیرا ترامپ هم در داخل آمریکا و هم در موضوعات مختلف بین هم‌پیمانانش شکاف ایجاد کرده است و این بدان معنا است که آمریکا ترامپ از آمریکا اوباما و جرج بوش و سایر رؤسای جمهوری قبل، ضعیف تر است. نکته آنکه چون ما عملا در همه چهل سال گذشته تا امروز در تحریم بوده ایم، تفاوت چندانی در اقتصاد ما ایجاد نخواهد شد. 

وضعیت اقتصادی ایران بدون برجام تغییری نمی کند

وی ادامه داد: اگر جنگ روانی بر مسئولین و مردم اثر نگذارد، شرایط تغییری نمی کند و البته در این راستا باید به همت مسئولان و مردم شعار اقتصاد مقاومتی محقق شود تا تهدیدات به فرصت مبدل گردد. 

قدیری ابیانه درباره تاثیر خروج آمریکا از یک توافقنامه هم بین المللی بر وجه سیاسی این کشور تصریح کرد: هر اقدامی که غرب و همیپمانانش برای محدود کردن نفوذ ایران کردند، نتیجه عکس گرفته است. مثلا عربستان سعد حریری را دستگیر کرد و تحت فشار قرار داد تا حزب الله را محدود کند اما نتیجه آن پیروزی حزب الله در لبنان بود. غربی ها دنبال زدودن نفوذ معنوی ایران در سوریه بودند اما نتیجه متضادی گرفتند. آن‌ها همچنین صدام را در تجاوز به ایران حمایت و سپس سرنگون کردند تا بر نفوذ خود بیفزایند اما هم اینک شاهد سهم بزرگ مرجعت و شیعیان در حاکمیت عراق هستیم. 

اگر ترامپ از برجام خارج نمی شد ایران دیر یا زود مجبور به این کار می شد

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: در چهل سال گذشته هرجا دشمن توطئه کرد آن توطئه به خودش برگشت. یک نمونه دیگر از این مساله، عملیات نظامی طبس بود که می خواستند گروگان ها را آزاد کرده و ابهت از دست رفته آمریکا را ترمیم کنند این در حالی است که با شکست عملیات مذکور، همان مقدار ابهت باقی مانده نیز از بین رفت. لذا با وضعیت فعلی اگر ترامپ از برجام خارج نمی شد ما دیر یا زود ناچار به خروج بودیم. در آن صورت ما باید هزینه خروج از برجام را می دادیم. ترامپ با خروج از برجام این هزینه را بر گرده آمریکا تحمیل کرد. 

وی یادآور شد: ترامپ دیروز هدف از نرمش قهرمانانه را به اثبات رساند. هدف این بود که برای همگان ثابت شود نمی شود به آمریکا اعتماد کرد و این دیگر حرفی نیست که رهبری بزند. بلکه این عبارت بر زبان بسیاری از مقامات جهان و حتی آمریکا جاری شده است و رسانه های گروهی جهان پر است از تاکید بر اینکه آمریکا قابل اعتماد نیست.