رئیس ستادکل نیروهای مسلح با بیان اینکه برجام مطلوب ملت ما نبودگفت:در داخل دوباره ثابت شد که باید دستمان به زانوی خودمان باشد و روی پای خود بایستیم و بر برجام و امثال برجام تکیه نکنیم.

به گزارش خبرگزاری موج، سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در اولین همایش ملی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح، با بیان اینکه سرمایه انسانی بعنوان مهمترین بعد قدرت ملی کشورهاست، اظهار کرد: در ایران براساس مبانی اسلام و تدابیر امام و رهبری، این ویژگی و توجه به سرمایه انسانی جایگاه بالاتری دارد. البته سایر ابعاد قدرت ملی هم جایگاه خود را دارند اما سرمایه انسانی در ابعاد مختلف باید نقش خود را ایفا کند.

وی با بیان اینکه ماموریت نیروهای مسلح، دفاع از منافع کشور است، گفت: در چهل سال گذشته ملت در ابعاد دفاعی و امنیتی با موفقیت مسیر خود را طی کرده است.

باقری تصریح کرد: امروز نیروهای مسلح در شرایطی هستند که ضمن انجام ماموریت های خود، آماده‌اند در ابعادی به حاکمیت و دولت در اداره امور کشور هم کمک کنند.

وی با بیان اینکه سرمایه انسانی نیروهای مسلح غیرقابل انکار است، افزود: با وجود همه تهدیدات و توطئه های دشمنان، با قطعیت به دولتمردان اعلام کردیم که امنیت وجود دارد تا به توسعه ملی بپردازند.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح گفت: بارها مقامات فعلی و گذشته استکبار جهانی بدنبال حمله به ایران بودند. در همین یک سال و اندی که رئیس جمهور بی خرد آمریکا روی کار آمده، وزیر دفاعش بارها به او فشار آورده که بایستی برای تهاجم به ایران آماده شوید و ارتش جلوی آن را گرفته و گفته هزینه و تلفات بی نهایت بالایی خواهد داشت.

باقری ادامه داد: در سه ماه گذشته فرد جوان بی خرد عربستانی با رئیس جمهور آمریکا مسئولیت حمله به ایران را گردن همدیگر می اندازند، اما جرات این کار نمی کنند.

وی تصریح کرد: دشمنان وقتی دیدند امکان حمله نظامی ندارند، سراغ جنگ اقتصادی رفتند.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح اظهار کرد: در آمریکا، وزارت خزانه داری مدتهاست بدنبال این است که یک دلار به سمت ایران نیاید.

باقری با بیان اینکه ملت ایران بزرگواری کرد و برجام را پذیرفت، گفت: برجام مطلوب ملت ما نبود و چیزی نبود که آن را بپذیریم، اما برای اتمام حجت برای جهان ملت آن را پذیرفت اما این قدرت استکباری به امضای خود هم وفادار نماند.

وی افزود: در داخل دوباره ثابت شد که باید دستمان به زانوی خودمان باشد و روی پای خود بایستیم و بر برجام و امثال برجام تکیه نکنیم.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح گفت: تجربه دیشب نشان داد هرچند بصورت تاکتیکی مدتی دنبال دیگران راه بیفتیم، اما در آخر باید روی پای خود بایستیم.

سرلشکر باقری در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه نیروهای مسلح به طور مستقیم مسئولیتی در بخشهای غیردفاعی ندارند اما براساس قانون همانطور که طی چند دهه اخیر مشاهده کردیم در زمان صلح ظرفیت‌های آنها به کمک دولتها می آید، خاطر نشان کرد: در سال گذشته که با عنوان سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده بود، نیروهای مسلح فعالیت چشمگیر و تعیین کننده‌ای تحت عنوان آماده سازی جوانان برای ورود به بازار کار انجام دادند. در این زمینه قرارگاه مهارت آموزی با تلاش جهادی نیروهای مسلح آغاز به کار کرد.

وی گفت: در دوره سربازی بسیاری از مفاهیم و ارزشهای کشور از جمله هویت ملی به جوانان کشور منتقل می شود و آنها بسیاری از مفاهیم دیگری که شاید آنها را در گذشته آموخته بودند اما به دلایل اقتضای سن برای آنها جا نیفتاده بود را در این دوره تمرین می کنند. این فرصت فراهم است تا سربازان در کنار فراگیری مسائل مورد نیاز، مهارتی برای آینده خود بیاموزند.

باقری با انتقاد از فرهنگ کار مطرح در جامعه خاطر نشان کرد: در شرایطی هستیم که اگر مردم به صورت دو شیفت نیز کار کنند، بازهم از چشم اندازهای کشور عقب هستیم. باید تلاش شود تا فرهنگ مطلوب کار به جوانان آموزش داده شود و دوره سربازی بهترین زمان برای این کار است. در این دوره سربازان در ایام خدمت خود به فراگیری یک حرفه و تخصص می پردازند و در شرایطی که از خانواده خود دور هستند، به این فکر می کنند که می خواهند در آینده چه کاری انجام دهند.

وی در پایان با تاکید بر لزوم اتصال حلقه‌های پیش و پس از دوران سربازی و مهارت آموزی گفت: حتما باید میان حلقه‌های مربوطه به دوران سربازی و مهارت آموزی به ویژه حلقه‌های بعد از این دوره اتصال خوبی برقرار شود. در این زمینه مذاکراتی با شش وزارتخانه، سه معاونت و معاون اول رئیس‌جمهوری و همچنین رئیس‌جمهوری داشته‌ایم و امیدواریم که در این زمینه اقدامات خوبی انجام شود.