موج

سفیر سابق ایران در چین در گفتگو با موج:

منصوری گفت: کره شمالی وجود سلاح های اتمی آمریکا در تایوان، ژاپن و کره جنوبی را تهدیدی برای خود می داند و خواهان آن است که واشنگتن آنها را از منطقه خارج کند. لذا این گفتگوها بدون خلع سلاح اتمی کره جنوبی و دیگران به نتیجه نمی رسد.

جواد منصوری درباره علت تصمیم کره شمالی برای مذاکره با آمریکا و پایان دادن به آزمایش های موشکی و هسته ای به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: دولت کره شمالی با توجه به شرایط جغرافیایی و امکانات داخلی تحت فشار شدید از سوی کشورهای متحد آمریکا است و به همین دلیل تصمیم گرفت به نوعی با واشنگتن وارد معامله ای برای عادی کردن وضعیت روابط فی مابین برسند.

وی افزود: هنوز هیچ افق روشنی درباره مذاکرات و نتایج آن وجود ندارد و باید دید پس از پایان مذاکرات، آمریکا به تعهداتش عمل می کند یا خیر. زیرا تاکنون دوبار ایالات متحده با کره شمالی قراردادهایی امضا کرده اما به تعهداتش وفادار نماند. لذا نمی توان به طور قاطع گفت کار به نتیجه می رسد و تنش پیونگ یانگ با کشورهای همسایه اش خاتمه می یابد.  

سفیر سابق ایران در چین در خصوص روند مذاکرات احتمالی میان کره شمالی و آمریکا اظهار داشت: قطعا سرنوشت برجام برای کره شمالی حائز اهمیت است. از طرفی کشورهای شرق آسیا بسیار علاقمند هستند بتوانند رضایت پیونگ یانگ را جلب کنند و در عین حال آمریکا به تعهداتش عمل کند. لذا این مساله می تواند یکی از زمینه های موفقیت گفتگوها باشد ولی در عین حال تجربه نشان داده است معمولا ایالات متحده به توافقاتش عمل نمی کند و می خواهد همچنان به زورگویی و تحمیل های یک طرفه ادامه دهد. 

منصوری در مورد اینکه آیا ممکن است با توجه به تغییر موضع کره شمالی، ترامپ بر فشار بیشتر بر ایران برای حصول نتیجه موردنظر مصمم شود خاطر نشان کرد: پدیده ایران با کره شمالی بسیار متفاوت است. پیونگ یانک به نوعی از حمایت های چین و روسیه برخوردار است. بنابراین این طور نیست که آمریکا در این قضیه به اهدافش برسد. در مساله ایران هم باید گفت اگر مشکل، موضوعات هسته ای است که قبلا به توافق رسیده اند اما اگر واشنگتن بخواهد هرچه را که در نظر دارد با قرارداد تحمیل کند، قطعا ایران نمی پذیرد. 

وی درباره درخواست کره شمالی در گفتگو با آمریکا تصریح کرد: پیونگ یانگ وجود سلاح های اتمی آمریکا در تایوان، ژاپن و کره جنوبی را تهدیدی برای خود می داند و خواهان آن است که واشنگتن آنها را از منطقه خارج کند. لذا این گفتگوها بدون خلع سلاح اتمی کره جنوبی و دیگران به نتیجه نمی رسد. در این میان متحدان ایالات متحده هم در صورتی که ببنند تهدیدات کره شمالی برایشان نسبت به تجهیز به سلاح اتمی بیشتر مشکل آفرینی می کند، ممکن است این درخواست را قبول کنند. 

منصوری تاکید کرد: در این میان چین که تلاش دارد از موقعیت و نفوذ خود برای کاهش حضور آمریکا در شرق آسیا استفاده کند، از این موضع کره شمالی برای خروج سلاح های اتمی ایالات متحده از منطقه، حمایت می کند. 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها