سخنگوی دولت گفت: اگر قرار باشد هر کسی ریال داخل جیبش را از ترس کاهش ارزش آن به ارز خارجی تبدیل کند، فزونی منابع ارزی کشور از بین می رود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، محمدباقر نوبخت در اولین نشست خبری سخنگوی دولت گفت: پیش بینی بودجه در سال گذشته 320 هزار میلیارد تومان بود که نسبت به سال 1395،  13 درصد افزایش داشته است. این رقم با توجه به مصوبه مجلس 93 درصد تحقق یافت که نشان دهنده پیش بینی درست دولت بود. 

وی افزود: براساس گزارش یازده ماهه متوسط فروش نفت ما بشکه ای 53 دلار بود. ماه اسفند این نرخ بالاتر رفت چون در حال حاضر بیش از 60 دلار می فروشیم. که نشان می دهد پیش بینی ما از قیمت نفت هم در بودجه درست بوده است. از این بابت پیش بینی ها برای سال 97 هم درست خواهد بود. 

سخنگوی دولت تصریح کرد: اگر قرار باشد هرکسی در جیبش ریال باشد و احسال کند این ریال ارزشش را ازدست می دهد و دنبال تبدیل به ارز خارجی باشد فزونی ارز در کشور از بین می رود. 15 هزار میلیارد دلار تراز تجاری ما مثبت است اما اینکه بخواهند 30 هزار میلیارد دلار از کشور برای خرید آپارتمان خارج شود، مشکل پیش می آید. تهدیدات تو خالی آمریکا که می تواند گروهی را مرعوب کند ما را موظف می کند آنها را نیز مدیریت کنیم. سامانه نیما نشان دهنده این است که چقدر منابع وارد می شود و چقدر بابت چه کالاهایی ارز پرداخت می شود.

نوبخت با اشاره به معاملات غیر رسمی دلار گفت: قیمت دلار همان 4200 تومان است و ثبت کالا با همین قیمت است و نمی توان معامله ای که در پس کوچه ای انجام می شود مبنای نرخ دلار باشد. 

در 9ماهه اول سال قبل 819 هزار نفر کار پیدا کردند

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: اهداف ما در سال گذشته دو هفته برجسته در چارچوب اقتصاد مقاومتی بود که باید بر تولید و اشتغال متمرکز می شدیم. تولید 9 ماهه اول سال طبق گزارش مرکز آمار بدون نفت رشد اقتصادی 4.7 درصد و بدون نفت 4.4 درصد بود. در همین مدت 836 هزار نفر وارد بازار شدند و 819 هزار نفرشان شغل پیدا کردند و17 هزار نفر به جمعیت بیکار اضافه می شوند. 

وی افزود: ما سه میلیون و دویست هزار بیکار داشتیم که 17 هزار نفر به انها اضافه شدند. در برنامه ما برای سال 97 ایجاد یک میلیون و 33 هزار شغل است تا بتوانیم از جمعیت بیکاران بکاهیم.

وی تصریح کرد: از 18 هزار و پانصد میلیارد تومان از منابع بانکی به واحدهای تولیدی بخش خصوصی اختصاص داده شد. دولت هم 43 هزار و 100 میلیارد تومان به طرح های عمرانی، 1200 میلیارد تومان هم به حوادث غیرمترقبه، 6 هزار و هفتصد میلیارد تومان به طرح های آبی خوزستان تخصیص داده است.

نوبخت تاکید کرد: ما برای سال جاری امید بیشتری درباره ایجاد اشتغال داریم. در سال جاری 18 هزار و پانصد تومان، 73 هزار و پانصد میلیارد تومان قرار است به بخش های خصوصی تولیدی، حوزه مسکن، حوزه حمل و نقل، کشت گلخانه ای، بخش کشاورزی، گردشگری اختصاص داده شود. همچنین قرار است بیمه افراد تحصیل کرده و دستمزد کارآموزی آنها در این بخش های خصوصی را قرار است دولت بپردازد.

سخنگوی دولت درباره کاوه مدنی و بحث مدیران دو تابعیتی گفت: مدیران دوتابعیتی تعریفی دارد. غالب این افراد که در خارج کار می کردند و برای این بحث وزارت اطلاعات موظف شد که مدیران دوتابعیتی شناسایی شود و متناسب در جهت جایگزینی استفاده شد. در مقطعی پس از گزارش وزارت اطلاعات، ما مدیر دو تابعیتی نداشتیم و سیاست دولت عدم استفاده از مدیران دوتابعیتی است. من اطلاع دقیقی ندارم که کاوه مدنی تابعیت دیگری داشت یا خیر. 

وی افزود: آنقدر شرایط کشور در مواردی به حدی سخت است که باید از ظرفیت درخور استفاده کرد. بخشی از این منابع منابع انسانی است. الان حرف دولت این است که فقط از گرایش سیاسی خاصی استفاده کرد در حالی که ما نیاز به هماهنگی و منابع انسانی داریم. اما همه ایرانیان مقیم خارج هستند. چه ما انتظار داریم سرمایه مالی خود را به داخل بیاورند. بلکه از سرمایه اجتماعی آنها نیز استفاده کنیم. 

نوبخت اظهار داشت: اینکه عکسی از شخصی منتشر می شود کار شرعا و اخلاقا نادرست است. این مساله نشان می دهد ما از نظر اخلاقی ضعیف هستیم. ما هم معتقدیم جلو نفوذ باید گرفته شود ولی اینکه بگویم هرکسی در خارج تحصیل کرده و به ایران بیاید عامل نفوذ است یک نگاه افراطی است.

سخنگوی دولت در خصوص ابراز ناراحتی روحانی از سکوت مدیران و مسئولین دولتی و اینکه آیا رئیس جمهور از عملکرد آنها ناراضی بوده است یا خیر گفت: رییس جمهور توقع به حقی دارند. همه از مواضعی که وجود دارد دفاع کنیم. گاهی اخباری در فضای مجازی شیوع پیدا می کند که ما آن را واقعیت مسلم می دانیم. روحانی انتظارش این است که همه منسجم در همه عرصه ها حضور داشته باشند سفر کنند و حتی وزرا سه شنبه به مجلس بروند و مطلبی که می شود در فضای دوستانه مرتفع شود وقت مجلس را نگیرند. 

وی درباره شیوه تعیین نرخ 4200 تومانی دلار خاطر نشان کرد: رییس جمهور با اجماع این رقم را مطرح کرد و تصمیم از روی اجماع نظر هیات دولت و گروه کارشناسی گرفته شد.

نوبخت درباره اینکه برخی از فروشندگان به دلیل عدم ثبات بازار ارز حاضر به فروش اجناس خود نیستند بیان داشت: چون این ثبات وجود دارد بنابراین این نوع بهانه هایی باشد که روال موجود را ادامه ندهیم. قطعا سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده با این افرادی که در چنین مواردی همکاری را ندارند برخورد کنند. اینکه کسی ارز غیرقانونی خریده مسیول خودش است. آن قیمت ها غی واقعی بود.

افراد در استفاده از پیام رسان های خارجی آزاد هستند

وی درباره موضع دولت درمورد فضای مازی گفت: از اینکه رقابتی وجود داشته باشد و پیان رسان های داخلی تقویت شود اما انحصار را قبول ندارد. اگر فردی بخواهد از پیام رسان خارجی استفاده کند براساس حقوق شهروندی آزاد است که این کار را انجام دهد.

سخنگوی دولت درباره جایگزینی یورو با دلار اظهار داشت: سیاست مسئولین عالی نظام این بود که این حایگزینی انجام شود و در حالی که آمریکا عنوان می کند ایران از پول من نباید استفاده کند، چه اصراری به کاربرد دلار داریم. یورو هم ارز جهانی است و تا جایی که بشود با کشورها با ارز ملی تبادلات انجام شود.

نوبخت در مورد افزایش سرسام آور رهن و اجاره مسکن خاطر نشان کرد: سیاست دولت در بازار مسکن این است که بخش خصوصی اداره کند. اما برای تعادل می تواند وارد بازار شود. از نظر تعداد واحدهای مسکونی که سالانه یک میلیون خانه نیاز می شود اما خانه هایی هم هست که خالی است. دولت در سال 97 درنظر دارد 50 هزار واحد مسکونی به صورتی حمایتی درست می کند. و بخش دیگر با نوسازی بافت فرسوده خانه های را آماده کند. ما یک میلیون مسکن لازم داریم که می توانیم خارج شهر تهران بسازیم و یا در داخل شهر آن را تهیه کنیم. این کار با بازسازی بافت فرسوده توسط بخش خصوصی انجام می شود. 

نوبخت ادامه داد: دولت به افرادی که مایل به گرفتن این مسکن ها هستند کمک و تسهیلات می دهد. به جای مصوبه ای که جلو افزایش قیمت را بگیرد ما تعداد مسکن ها را افزایش می دعیم ک باعث می شود خود به خود قیمت کاهش یاید.

سخنگوی دولت درباره وضعیت صرافی ها و عدم تزریق ارز خاطر نشان کرد: ما به صورت روزانه جلساتی داریم و تمام موارد مربوط ارز و نیازهای ارز بررسی می شود. بانک مرکزی همه مواردی که ثبت سفارش کرده اند تصمیماتی گرفته است. ما در حال نقاط آسیب هستیم. از نظر دولت اینکار بدرستی انجام می شود. سامانه نیما که امروز عصر رسما کارش را آغاز می کند قدرت رصد و رفع مشکلات را می دهد. ما برای 80 میلیون نفر برنامه ریزی می کنیم و ممکن است یک میلیون نفر دچار محدودیت هایی شوند و ما سعی می کنیم مشکلات را رفع کنیم. 

وی ادامه داد: با راه اندازی نیما و هماهنگی وزارت خانه های ثبت سفارش می کنند و بانک مرکزی، مشکل عرضه 4200 حل می شود. قطعا خرید و فروش دلار بر پایه 5 هزار تومانی در حوزه ثبت و سفارش نداریم.

سخنگوی دولت درباره قیمت تضمینی گندم گفت: از زمان دولت تدبیر و امید از 400 تومان به 1300 رسیده است. برای سال جاری هم قرار شد همین رقم برای پرداخت به گندم کاران درنظر گرفته شود. 

11 هزار و 650 میلیارد تومان سال قبل برای خرید تضمینی گندم دولت پرداخت کرد. ما سال قبل هم برای پرداخت 1300 تومان هم مشکل داشتیم.

وی درباره جوی که پس از سخنرانی روحانی در روز ارتش، در مورد تفرقه ایجاد شد گفت: در یک روز ارتش شما ارتش را تمجید می کنید و مقایسه می کنید که در ارتش رژیم قبل فرماندهان زمین و ملک داشتند اما در ارتش ما شاهد چنین چیزهایی نیستیم. اینکه گفته می شود چرا نام نهادهای دیگر را نمی برید باید گفته نام نبردنش نفی عملکرد آنها نیست. آیا در زمانی که از سپاه تقدیر می شود عده ای باید بگوید چرا از ارتش تجلیل نشد؟ نام نبردن هریک در غیاب دیگری دلیلی بر نفی شایستگی آن نیست.

سخنگوی دولت در خصوص حفظ سرمایه مردم در شرایط متغییر ارزی کشور اظهار داشت: برای تقویت پول ملی مدل کنونی سیاست ارزی در نظر گرفته شد. همچنین تعدادی بانکها اعلام کردند ارزهای مردم را نگه دارد و سود بدهد و هر زمان که مایل باشند به شکل ارز، آن را برگرداند.

نوبخت درباره اقدامات بلند مدت برای حفظ تعادل بازار اظهار داشت:سیاست های اقتصادی متناسب با شرایط اتخاذ می شود. تا مادامی که این شرایط باشد این سیاست ها ادامه می یابد در غیر این هدف تعادل بازار با ترمیم این سیاست ها، اعلام می شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج