قربانی با اشاره به اینکه برخوردهای دستوری دولت مشکلات ارزی را مرتفع نمی کند گفت: در حالی بانک مرکزی اعلام کرده در تامین ارز مشکلی ندارد باید ارز در اختیار افرادی که هدفشان سودآوری نیست، قرار دهد.

علی قربانی درباره تصمیم دولت در خصوص عرضه دلار به افراد از طریق بانک های عامل به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: در حال حاضر دولت اعلام کرده برای سفر افراد به کشورهای همسایه 500 یورو و برای کشورهای دورتر 1000 یورو در نظر گرفته است اما گاهی افراد بنا به نیازشان به مبلغی بیش از این احتیاج دارند یا برخی باید چندین بار در سال سفر خارجی داشته باشند. لذا لازم است این مسائل به طور روشن تعریف شود تا مردم با مشکل روبرو نشوند.

وی افزود: در این شرایطی است که بانک مرکزی هم اعلام کرده در تامین ارز مشکلی ندارد پس باید به افرادی که هدفشان سودآوری از طریق خرید ارز نیست، ارز لازم را بدهند.

نماینده مردم بجنورد در مجلس در رابطه با شیوه تعیین نرخ ارز و اعلام 4200 تومان به عنوان تنها نرخ دلار برای تبادلات از سوی دولت اظهار داشت: بالا رفتن قیمت ارز یک کشور مشخص، بر اساس بالا رفتن نرخ تورم کشور مبدا و مقصد صورت می گیرد. همچنین رابطه عرضه و تقاضا در شرایط عادی و عوامل روانی و نگرانی ها از جمله مساله احتمال خروج آمریکا از برجام هم بر قیمت ارز اثر می گذارد. در خرداد 1392 قیمت دلار 3800 تومان بود که تا شهریور همان سال، این رقم با 600تومان کاهش به 3180 رسید. علت این مساله هم جو سیاسی آرام کشور در زمان انتقال دولت ها بود. 

قربانی تاکید کرد: اما اینکه دولت بخواهد به زور قیمت دلار را پایین نگه دارد باید منتظر افزایش ناگهانی آن نیز باشد. هرچند دولت برای بازه زمانی کوتاه با اعلام تک نرخی شدن قیمت دلار، شرایط را مدیریت کند اما در بلند مدت این کار شدنی نیست و تعادل بازار باید حفظ شود. 

مابه تفاوت قیمت اعلامی دولت برای دلار، صرف واردات کالاهای اساسی می شود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: در کمیسیون نمایندگان نرخ ارز را کمی بیش از 3800 تومان در نظر گرفتند و زمانی که دولت تصمیم به نرخ 4200 تومانی گرفت، مقرر گردید مابه تفاوت قیمت دلار صرف واردات کالاهای اساسی مانند مواد غذایی و دارو شود. اما همان طور که اشاره شد باید نرخ ارز با عرضه و تقاضا تعیین شود و برخوردهای تند و دستوری در دراز مدت پاسخگوی مشکلات ارزی نخواهد بود. 

وی در پاسخ به این سوال که در صورت برداشته شدن فشار بر بازار برای عرضه دلار به قیمت 4200 تومان، قیمت واقعی ارز به چند خواهد رسید گفت: پیش بینی این مساله سخت است. اما قطعا نرخ 4200 تومان هم نرخ ثابتی نیست و بالا یا پایین می رود که این مساله به صادرات، تولیدات و نرخ تورم ما در آینده بستگی دارد.

قربانی در خصوص اینکه همین اطمینان از عدم ثبات قیمت دلار حتی در نرخ 4200 تومان باعث التهاب در بازار می شود اظهار داشت: قطعا این مساله تاثیر دارد. اما این موضوع از دلایل کارشناسی تبعیت نمی کند و متاثر از جو روانی بازار و تهدیدات خارجی مثل احتمال خروج آمریکا از برجام دارد ضمن آنکه این نگرانی ها هم دائمی نیستند. 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج