اخباری با اشاره به دیدار محمد بن سلمان با مقامات کشورهای غربی در روزهای اخیر گفت: وی به دنبال ارائه تصویری اصلاح طلب از خود و گسترش ایران هراسی در این کشورها است.

محمد اخباری درباره  اهداف سفرهای دوره ای اخیر ولیعهد عربستان به انگلیس، آمریکا و فرانسه به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: یکی از نیات بن سلمان در این سفرها این است که بتواند قدرت عربستان را به عنوان قدرت منطقه ای نشان دهد  و به این کشورها القا کند که ریاض توان نقش اساسی در خاورمیانه در قالب بازیگر اصلی منطقه ای را دارد.

وی افزود: اما با توجه به عدم برخورداری عربستان از توانمندی های لازم، انجام این مهم از عهده ریاض خارج است. تجربه تاریخی هم مؤید این مطلب است که سعودی ها قادر به بر عهده گرفتن چنین نقشی نیستند اما محمد بن سلمان امیدوار است به مدد دلارهای نفتی و انجام سرمایه گذاری در این کشورها، نظر رهبران آن‌ها را جلب کند. 

این استاد دانشگاه تصریح کرد: هدف دیگر ولیعهد عربستان در ملاقات با سران غربی، گسترش ایران هراسی است. وی تلاش دارد ایران را برهم زننده ثبات منطقه معرفی کند لذا باید با آن برخورد شود. قصد سوم بن سلمان هم معرفی خود به عنوان چهره اصلاح طلب در ساختار پادشاهی سعودی است که قادر به سامان بخشی به وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این کشور است. 

اخباری در پاسخ به این سوال که چرا عربستان به رغم داشتن دلارهای نفتی و تجهیزات نظامی پیشرفته نمی تواند در خاورمیانه به اهدافش دست یابد اظهار داشت: یکی از دلایل این مساله به عدم برخورداری نظام سعودی از مشروعیت مردمی برمی گردد. ساختار سیاسی عربستان تک ساختی است و گردش نخبگان در آن صورت نمی گیرد. 

این کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: همچنین نبود توانمندی های انسانی در این کشور باعث شده تا برای مثال مدیریت و کاربرد تجهیزات نظامی خریداری شده را نیروهای خارجی از جمله هندی ها و پاکستانی بر عهده داشته باشند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج