وزیر امور خارجه گفت: وظیفه دولت‌های خارجی این است که رسیدن به این راه حل را تسریع کنند نه اینکه برای مردم سوریه تصمیم گیری کنند و یا پیش نویس بدهند و یا این که قانون اساسی تعریف کنند, یا گروه‌های مذاکره کننده را تحریک کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد جواد ظریف که برای حضور در نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه به آنکارا سفر کرده است، در بدو ورود به آنکارا در جمع خبرنگاران در خصوص این اجلاس گفت: نکته حائز اهمیت این است که همه باید بپذیریم مشکل سوریه باید از طریق سیاسی حل شود و همچنین این راه حل سیاسی را مردم این کشور باید ایجاد کنند. 

وی افزود: وظیفه دولت‌های خارجی این است که رسیدن به این راه حل را تسریع کنند نه اینکه برای مردم سوریه تصمیم گیری کنند و یا پیش نویس بدهند و یا این که قانون اساسی تعریف کنند, یا گروه‌های مذاکره کننده را تحریک کنند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه تصمیم گیری در مورد آینده سوریه وظیفه مردم سوریه است، اظهار داشت: کشورهای خارجی خصوصاً کشورهای غربی که خود را قیم کشورهای دیگر می‌دانند نباید این حق را به خودشان بدهند که روندی که با تلاش فراوان به این نتیجه رسیده است، با دخالت خود از مسیر صحیح و قانونی منحرف کنند.

ظریف ادامه داد: متاسفانه ما شاهد این بودیم که از ابتدای روند آستانه رغبت زیادی برای حمایت از این حرکت وجود نداشت، اما تنها ابتکاری که از آغاز بحران سوریه تاکنون توانسته موفق شود، همین ابتکار آستانه و نشست سوچی بوده است.

وزیر خارجه کشورمان با ذکر این نکته که نشست سوچی که با هماهنگی روسای جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه در روسیه انجام شد، یک حرکت بسیار مهمی بود، ما سال گذشته از طریق روند آستانه توانستیم که درگیری‌ها را در سوریه کاهش دهیم ولی لازم بود که این روند، به یک روند سیاسی تبدیل شود که نشست سوچی در این راستا برگزار شد و آن نشست آغاز روند سیاسی در سوریه بود، ابراز امیدواری کرد که با دقت و درایت, این کاری که با تلاش بسیار به نتیجه رسیده، بتواند پیگیری شود که یکی از دلایل مهم نشست روسای جمهوری سه کشور هم همین است.

ظریف ادامه داد: از تحولات دیگری که در سوریه اتفاق افتاده، کاهش نقش تروریست‌هاست به طوری که بسیاری از مناطق سوریه به ویژه مناطق نزدیک پایتخت از وجود تروریست‌ها پاکسازی شده و البته مهم این است که این امر با خسارات کمی همراه باشد و کمترین خسارت انسانی به مردم سوریه وارد شود.

وی افزود: کم شدن تروریست‌ها در سوریه قابل توجه است، ولی تحول منفی که از اجلاس قبلی در سوچی اتفاق افتاده، در واقع نحوه حضور آمریکا در منطقه است که این نحوه حضور باعث شده شکاف‌های قومیتی در داخل سوریه و همینطور تاثیرات آن در منطقه گسترش پیدا کند به طوری که سیاست‌های کوته بینانه ایالات متحده در سوریه خطراتی جدی برای آینده منطقه داشته است.

وزیر خارجه کشورمان گفت: البته تجاوزهای رژیم صهیونیستی هم ادامه داشته، اما این اواخر شاهد بودیم که افسانه آسیب ناپذیری رژیم صهیونیستی هم با مقاومت مردم سوریه در واقع شکسته شده است.

ظریف با اشاره به اینکه تحولاتی که در عفرین اتفاق افتاده باز از این جهت مهم است که ما باید تاکید کنیم که هیچ توجیهی برای نقض تمامیت ارضی سوریه قابل قبول نیست گر چه ما متوجه شدیم که حرکت‌های آمریکا و نحوه سواستفاده آمریکا از شکاف‌های قومیتی در داخل سوریه برای بسیاری نگران کننده بوده است، گفت: بهترین روش برای مقابله با این حرکت آمریکایی‌ها، تقویت دولت مرکزی سوریه و حمایت از حاکمیت مرکزی سوریه است تا بتواند اراضی کشور را در اختیار داشته باشد و مانع از افزایش شکاف‌های قومیتی شود.

وی با بیان اینکه تحولات مثبتی نیز در سوریه داشتیم که لازم است در جلسه‌ای که ابتدا بین وزاری خارجه و بعد از آن در جلسه اصلی که با حضور سه رئیس جمهور تشکیل می‌شود، بر تمامیت ارضی و حاکمیت ملی دولت سوریه تاکید شود، اظهار داشت: همین طور تعهد مشترک سه کشور برای پیگیری روند سیاسی و روند انسانی در سراسر خاک سوریه هم لازم است و ما امیدواریم که این نشست بتواند در واقع روندی که در سوچی شروع شد و توفیقات قابل توجهی را هم داشت و قبل از آن در آستانه آغاز شده بود، با جدیت بیشتر ادامه داشته باشد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج