موج

کارشناس مسائل بین المللی در گفتگو با موج:

بهشتی پور گفت: تصمیم مقامات پیونگ یانگ برای گفتگو بر سر تاسیسات هسته ای خود با واشنگتن، در نتیجه فشارهای امنیتی و تحریم ها و جلوگیری از وقوع جنگ احتمالی گرفته شد.

حسن بهشتی پور درباره علت گفتگوهای احتمالی کره شمالی و آمریکا در خصوص مسائل هسته ای به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: در حال حاضر کره شمالی تجربه تاریخی جلوی رو خود دارد و آن اینکه ممکن است امروز آمریکا تعهدی را بپذیرد اما رئیس جمهور بعدی این کشور تعهدش را زیر پا بگذارد. لذا در گفتگو احتمالی پیشرو، پیونگ یانگ تضمین بیشتری در واشنگتن خواهد خواست. 

وی در پاسخ به این سوال که چرا کره شمالی حاضر به پذیرش گفتگو با آمریکا شد اظهار داشت: نفس مذاکره کردن یک راه حل است و دیپلماسی می تواند جلو جنگ و تحریم را بگیرد. بر این اساس هر خردمندی از این ابزار استفاده می کند ضمن آنکه مذاکره به معنای سازش با طرف مقابل نیست.

کارشناس مسائل بین المللی افزود: اینکه در مذاکرات چه تعهداتی داده شود مهم است. در سال 1994 هم این دو کشور در خصوص مسائل اتمی و هسته ای با هم مذاکره کردند و حتی پیونگ یانگ یک راکتور هسته ای خود را برای نشان دادن حسن نیت نابود کرد ولی گفتگوها در دوره کلینتون بی نتیجه ماند و آمریکا تعهداتش را انجام نداد. کره شمالی هم روند تسلیحات هسته ای خود را توسعه داد. اما فشار تحریم ها، خطر وقوع جنگ و نگرانی از نبود تضمین امنیت به دلیل حضور آمریکا در کره جنوبی و برگزاری مانورهای نظامی باعث شد تا مقامات پیونگ یانگ چنین تصمیمی بگیرند. البته هنوز جزئیات و مسائل در دستور کار این مذاکره مشخص نیست و حتی در داخل ایالات متحده هم اختلاف نظر در مورد گفتگو با کره شمالی وجود دارد. 

بهشتی پور در خصوص تاثیر این گفتگو بر روند اجرای برجام بیان داشت: برجام تجربه خوبی برای کره شمالی و سایر کشورها دنیا است که حواسشان باشد آمریکا ممکن است تعهداتی را که امروز بپذیرد، در دوره رئیس جمهور بعدی رد شود. پس باید تضمین ها به گونه ای باشد که رئیس جمهور آتی آمریکا نتواند آن را زیر پا بگذارد. از این رو گفتگو احتمالی واشنگتن و پیونگ یانگ بر برجام اثر منفی ندارد که می توان از برجام به عنوان یک نمونه، استفاده کرد. 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها