سخنگوی دولت با مقایسه یازده ماه اول سال 96 و 95 گفت: در سال جاری دولت 28 درصد بیشتر از سال قبل از خزانه صرف امور جاری کشور کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، محمدباقر نوبخت در نشست خبری گفت: دو اقدام در دستور کار دولت قرار گرفته است نخست آنکه بتوانیم جمع بندی مناسبتری از اقداماتی که می بایست در سال 96 انجام می شد و امهات آن در بودجه سال جاری منعکس شده است به انجام برسانیم که شامل اقدامات 11 ماهه اول صورت گرفته و بخشی که باید در دو هفته اتی انجام پذیرد، می شود و دیگر آنکه دولت باید خود را برای اجرای برنامه های سال بعد اماده کند. 

وی افزود: براساس گزارش رسمی خزانه در یازده ماهه اول امسال 271 هزار میلیارد تومان برای امور جاری و عمرانی هزینه شده است که این رقم نسبت به رقم مشابه سال قبل که 211 هزار میلیارد تومان بود 128 درصد است و دولت 28 درصد از خزانه برای امور جاری بیشتر پرداخت کرده است. اگر حدود 8 درصد نرخ تورم را حذف کنیم دولت به قیمت ثابت 28 درصد در این بازه بیشتر پرداخت کرده است.

محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت

سخنگوی دولت تاکید کرد: همچنین باید گفت هزینه ای ها 15 درصد نسبت به سال قبل در دولت افزایش یافت. از این رقم 30 هزار و 89 میلیارد تومانش عمرانی بوده است. یعنی در یازده ماه امسال اعتبارات عمرانی ما 62 درصد نسبت به مدت مشابه رشد داشته است که با حذف 8 درصد تورم می شود 54 درصد رشد.  علاوه بر این دولت یک هزار و 865 میلیارد تومان بابت جبران حوادث حوادث غیرمترقبه پرداخت کرد.

در پاییز امسال 950 هزار شغل ایجاد شد

نوبخت تصریح کرد: در فصل پاییز امسال نسبت به سال قبل 970 هزار نفر وارد بازار کار شد که از این رقم 16 هزار نفر نتوانستند به کار مشغول شوند و این رقم ایجاد اشتغال چشمگیر است. 

وی تاکید کرد: در خصوص آمار هر کسی و رسانه ای سوالی و ابهامی دارد از خودمان بپرسد تا با ارائه آمار و سند برایشان توضیح دهیم. چرا باید همیشه بگوییم اقتصاد ما خراب است. این سیاه نمایی همان کاری است که ترامپ علیه ایران انجام می دهد. روند اقتصاد ما رو به بهبود است. رشد اقتصادی منفی ما مثبت شده است. از جمله برنامه های ما برای سال آینده ایجاد شغل بیش از متقاضیان کار است. 

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: میزان تسهیلاتی که از سوی نظام بانکی به استانهای کشور پرداخت شده 15 هزار و 527 میلیارد تومان است که به 21 هزار و 96 بنگاه در راستای طرح رونق تولید ارائه گردید. این ارقام تا دو هفته پایانی سال جاری است. در دو هفته دیگر قرار است پرداخت ها کاملتر شود. 

پرداخت حقوق های اسفند ماه کارکنان دولت از امروز شروع می شود

وی ادامه داد: در دو هفته آینده قرار است پرداخت حقوق ها صورت می کیرد و امروز به تدریج ظرف 6 روز انجام می شود. همزمان سایر هزینه های جاری نیز پرداخت شود از جمله 4 هزار و 500 میلیارد تومان به صورت نقد و اوراق بین طرح های عمرانی در حال ارائه است.

نوبخت یادآور شد: دو کار مهم دیگر باید انجام دهیم که مربوط به سال بعد است. ما همزمان با رفت و برگشت مصوبه های بودجه میان مجلس و شورای نگهبان, آیین نامه اجرایی را آماده کردیم. اگر مجلس لایحه بودجه را زودتر تحویل می داد ما آیین نامه اجرایی را هم ابلاغ می کردیم. در سال آینده قرار است 12 برنامه اجرا شود تا یک میلیون و 33 هزار شغل ایجاد کنیم. 

وی افزود: همچنین برنامه دیگر دولت این است که از 71 هزار پروژه عمرانی ناتمام در کشور داریم که اگر تکمیل شود بین 400 تا 500 هزار میلیارد تومان دارای ارزش خواهند بود. برای تحقق این برنامه باید دولت با همکاری مردم انحام شود. مصمم هستیم با همکاری بخش خصوصی این پروژه ها را به اتمام برسانیم. برای این منظور پروژه ها را سه گروه تقسیم کردیم. یک گروه حاکمیتی است مثل جاده سازی. یک گروه را می توان کاملا به بخش خصوصی انتقال داد چون ماهیت انتفاعی دارد. بخش سوم طرح هایی است مابین این دو گروه قرار دار و نیازمند شراکت بخش خصوصی و دولتی است و شامل 14 هزار پروژه است و به صورت شفاف ارائه می شود و کسی از رانت اطلاعاتی استفاده نخواهد کرد.

سال آینده 126 هزار میلیارد تومان در طرح های عمرانی هزینه می شود

نوبخت گفت: بر این اساس در سال آینده 126 هزار میلیارد تومان از منابع دولتی، غیردولتی، نظام بانکی و صندوق توسعه برای طرح های عمرانی اختصاص داده شده است. سال آینده 10 درصد به حقوق کارمندان اضافه می شود و برای همسان سازی حقوق بازنشستگان 3 هزار و 400 میلیارد تومان تخصیص خواهیم داد.

برحام با همین متن باید اجرا شود

نوبخت در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص تهدیدات اخیر فرانسه به بازگشت تحریم ها گفت: برحام با همین متن باید اجرا شود و در این زمینه اروپا هم با ما هماهنگ هستند. خود اروپایی ها هم ممکن است بحث هایی داشته باشند که اگر در مورد محدود کردن بنیه دفاعی کشور باشد چنانکه مقامات ارشد گفتند برای تقویت دفاعی هر میزان لازم باشد اقدامات انجام می دهیم  و قابل بحث نیست. اینکه اروپا چه انتظاری دارد خب ما هم انتظاراتی داریم. ما هم خواسته های خود را در عدم داشتن سلاح کشتار جمعی عنوان می کنیم. جمهوری اسلامی یکپارچه هستند و دولت بخشی از نظام است. سیاه نمایی دولت سیاه نمایی نظام است. ما در بحث برجام از مواضعمان عقب ننشستیم. ما کماکان حسب نیازمان غنی سازی را داریم. ما هر مقدار برای اهداف صلح آمیز لازم باشد در صورت نقض برجام, غنی سازی خواهیم کرد در شرایطی در آن زمان هیچ چشمی نخواهد توانست نظارت کند. اگر برجام نقض شود دنیا می داند چه کشوری صادقانه عمل کرد و چه کشوری نابه کارانه عمل کرد.

وی در رابطه به قیمت تضمینی خرید گندم برای سال آینده اظهار داشت: این مساله در سال بعد ادامه خواهد یافت. در سال جاری بیش از 11 هزار و 650 میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم پول پرداخت کردیم اما به این اندازه رضایت در بین کشاورزان ایجاد نشد چون به دلیل عدم توان خزانه به موقع پرداخت نشد. خرید تضمینی گندم با 1300 تومان ادامه می یابد.

سخنگوی دولت در خصوص تصمیم دولت برای استیضاح وزیر راه و رفاه گفت: دولت نسبت به تصمیم مجلس احترام می گذارد چون حق قانونی مجلس است. اما اینکه در 5 ماهی که دولت تشکیل شده این وزرا عملکرد نامناسبی داشته اند، دولت با این موضوع مخالف است. این دو وزیر، وزرای فعالی هستند. برای نمونه از یک فرصت برجام آخوندی قرارداد خرید 200 هواپیما را منعقد کرد. ربیعی از جنس کارگران است و پس از حضور بازنشستگان در مقابل وزارتخانه پای شنیدن حرفشان نشست. با این حال از مجلس تقدیر می کنیم و همکار ما است.

شورای شهر تهران افزایش قیمت بلیت مترو را به حساب دولت نگذارد

نوبخت در پاسخ به این سوال که چرا دولت نسبت به تعهداتش در حوزه حمل و نقل عمومی به ویژه مترو عمل نکرده است تصریح کرد: اعضای شورای شهر تهران افزایش قیمت بلیت مترو را به حساب دولت نگذارد و ما هم به شهرداری ها به عنوان نهاد غیردولتی در حد توانش کمک خواهد کرد.

اتوبوس اتوبوس برای خرید ارز آدم می آورند

وی درباره اینکه گفته می شود دولت سربالا پاسخ به سوالاتی نظیر بازار ارز می دهد، بیان داشت: دولت سربزیر است و تلاش دارد حباب ارز را از بین ببرد در حالی که می دانیم اتوبوس اتوبوس آدم می آورند برای خرید ارز. 

سخنگوی دولت درباره اینکه چرا جلسات ستاد مبارزه با فساد برگزار نمی شود، خاطرنشان کرد: نمی دانم. و شاید گاهی خود من هم وقت نکنم در این حلسات حضور یابم. اما سوال می کنم که علت چه بوده است.

وی در خصوص اعاده اموال نامشروع مسوولان گفت: اجازه دهیم مجلس کار را پیش ببرد تا ببینیم چه اتفاق خواهد افتاد. اگر مسئولی در سه قوای سه گانه مال نامشروعی در اموالش باشد یک لحظه هم نباید قوه قضاییه درنگ کند. 

نوبخت در مورد زمان پایان پروژه های ناتمامی که تعدادش به 71 هزار مورد رسیده، تصریح کرد: چون منابع دولتی ناکافی است آمدیم از بخش خصوصی کمک گرفتیم که زودتر تمام شود.

سخنگوی درباره عدم برخوردای 2 هزار خانوار زلزله کرمانشاه از کانکس بیان داشت: حدود 1700 میلیارد تومان از پولی که دولت در سال جاری برای جبران حوادث غیرمترقبه داده است بخشی از آن مربوط به زلزله و کرمانشاه بوده است. تعداد کانکس های ارائه شده قابل ملاحظه است و ممکن است عده ای مستاجر باشند و بخواهند کانکس دریافت کنند.

افراد پشت پرده موسسات مالی غیرمجاز مشخص هستند

وی درباره پشت پرده موسسات غیر مجاز مالی گفت: پرونده های آنها در قوه قضاییه مطرح است و مشخص است. و این سوال را اگر از سخنگوی قوه قضاییه داشته باشید اطلاعات بیشتری می دهد. البته سران سه قوه ورود کرده اند و جلساتی دارند برای جبران آثار این مساله. اما مشخص است که چه کسانی هستند که پشت پرده موسسات مالی غیر مجاز هستند.

احزاب به یارانه دولت احتیاج ندارند

محمدباقر نوبخت درباره عدم پرداخت یارانه احزاب در سال جاری گفت: چیزی در این باره نمی دانم اما قرار است اول یارانه بهزیستی پرداخت شود. ضمن آنکه احزاب به یارانه دولت احتیاجی ندارند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج