سفیر ایران در صربستان با اشاره به تاثیر مثبت لغو روادید دوجانبه بر توسعه گردشگری گفت: طبق توافق صورت گرفته از ماه مارس پرواز مستقیم تهران بلگراد برقرار می شود.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری موج، در مراسم ضیافت شام سفیر ایران در صربستان که به مناسبت حضور محمد جواد ظریف در جمع ایرانیان مقیم بلگراد برگزار شد، ملاعبداللشد ضمن خوش آمدگویی به وزیر امور خارجه و هیات همراه وی گفت: اولین نکته که به حسب تجربه حضور در این کشور به این واقف شدیم بحث تفاوت بین ذهنیت و واقعیت دو کشور نسبت به هم است. 

هیچ کشور اروپایی به اندازه مردم صربستان برای ایرانی ها ارزش قائل نیستند

وی افزود: این تفاوت و فاصله بین واقعیت و ذهنیت بسیار زیاد است. مردم صربستان برای ایران و ایرانی ارزش بسیار زیادی قائل هستند و در بین هیچ کدام از کشورهای منطقه چنین نگاهی به ایرانیان نیست اما نگاه ما به صربستان تفاوت دارد و براساس تبلیغاتی است که با واقعیت همخوانی ندارد. شناخت دو ملت از هم نیاز به کار دارد و باید روزآمد شود. 

سفیر ایران در صربستان تصریح کرد: اقدامات متعددی در این باره شده اما زمانبر است. ازجمله این اقدامات که امروز آثار آن را شاهد هستیم لغو روادید است. صربستان اولین کشور اروپایی است که چنین اقدامی کرده که در خور ستایش است. گام دیگر که تسهیل کننده کار اقتصادی دو کشور است ایجاد پرواز مستقیم بین بلگراد و تهران است که پس از 28 سال وقفه در ماه مارس قرار است اجرایی شود. ایران ایر با دو روز پرواز در هفته، این برنامه را عملی خواهد کرد. 

وی افزود: بحث دیگر آغاز همکاری بانکی بین دو کشور است مذاکرات در این باره به خوبی پیش رفته و صربستان آمادگی شروع کار را دارند. 

ملاعبداللهی تاکید کرد: احساسی که مردم صربستان نسبت به ایرانیان دارند سرمایه گرانبهایی است که باید از آن استفاده کرد. علی رغم آنکه هشتمین سال برقراری دیپلماتیک دوجانبه را جشن گرفتیم اما کهن ترین سند مربوط 1883نامه فتحعلی شاه به کنسول ایران بوده که نشان از روابط دوجانبه دارد. ما در تاریخ معاصر  تحولاتی که برای صربستان پیش آمد تجربه کردیم؛ جنگ و تحریم. دو دولت نسبت به هم نگاه دوستانه دارند و مواضع دو دولت در مربوط مسایل بین المللی و منطقه ای نزدیک است. 

وی ادامه داد: ما فرصت های زیادی پیشرو داریم و باید آن را برای کشورمان به نقدیندگی تبدیل کنیم. امضا توافق نامه تجارت آزاد بازار 7 میلیونی برای کشور ما ایجاد خواهد کرد.مقامات صرب هم تاکید دارند تجار و دانشجویان ایرانی به این کشور بیایند. صربستان به دلیل جنگ دهه 90 فرصتی برای سرمایه گذاری اقتصادی محسوب می شود. سال قبل موفق شدیم سه جشنواره فیلم و چهار جشنواره موسیقی برگزار کنیم. این را از باب آمار اعلام نمی کنم از آن جهت بیان می کنم که پس از اعلام چنین جشنواره هایی استقبال خوبی از آن می شود.

حضور بیش از 200 زبان آموز فارسی در صربستان

ملاعبداللهی اظهار داشت: ما در حال حاضر 220 دانشجو زبان آموز زبان فارسی در صربستان داریم و این نیز فرصتی برای توسعه مناسبات محسوب می شود .ما در حال حاضر حجم مبادلاتمان 20 میلیون دلار است در حالی که حجم مبادلات تجاری ما در دهه 80 یک میلیارد دلار بود و این نشان می دهد این امر را می توان دوباره احیا کرد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج