نائب رئیس خانه احزاب گفت: پیشنهاد رئیس جمهور برای مراجعه به آرا عمومی در راستای حل اختلافات بین دستگاه های مختلف نظام است که در این راستا لازم است مشخص شود در چه مواردی می توان به مردم رجوع کرد.

شهاب الدین صدر درباره پیشنهاد رئیس جمهور در خصوص برگزاری رفراندوم به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: روحانی  در زمانی که این مساله را مطرح کرد دقیقا گفت که در رابطه با حل اختلافاتی که بین دستگاه های مختلف نظام وجود دارد، راهکاری در اصل 59 قانون اساسی دیده شده که آن هم مراجعه به آرا عمومی است. شهاب الدین صدر نایب رییس خانه احزاب

وی افزود: رئیس جمهور که منتخب مردم است و دومین شخص مسوول کشور پس از رهبری مسحوب می شود، طبیعتا در جهت تثبیت نظام و رفع اختلافات درونی این موضوع را عنوان کرده اما چیزی که از آن سو استفاده شده این است که گفتند منظور از رفراندوم، سوال در خصوص اصل نظام بوده که این برداشتی کاملا اشتباه است. زیرا باید رئیس جمهور یک کشور چنین پیشنهادی بدهد. مراجعه به آرای عمومی مدنظر روحانی مربوط به اصل حکومت، دین و شرع نیست.

روحانی باید توضیح دهد در چه موارد اختلافی می توان به آرا عمومی رجوع کرد

نائب رئیس خانه احزاب در پاسخ به این سوال که آیا چنین روشی برای حل مشکلات درونی نظام صحیح و کاربردی است یا خیر اظهار داشت: پیشنهاد روحانی در یک سخنرانی و خطابه مطرح شد و در یک جلسه اداری و به صورت پیشنهادی قانونی طرح نگردید. لذا اکنون رئیس جمهور می تواند توضیح دهد که منظورش از«اختلاف میان دستگاه ها» چیست و در چه مواردی می توان به آرا عمومی رجوع کرد. 

دبیرکل جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت ادامه داد: تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام در زمان امام خمینی برای حل اختلاف میان دستگاه ها بود. مقام معظم رهبری هم شورای حل اختلاف سران قوا را تشکیل دادند و برای این هدف هیاتی منصوب شدند که در حال حاضر ریاست آن با آقای هاشمی شاهرودی است. بنابراین در این 39 سال گذشته برای اختلافات میان دستگاه های کشور، نهادهای در نظر گرفته شده است. از این رو باید رئیس جمهور شفاف تر عنوان کند که منظورش از اختلاف میان دستگاه ها، چه مواردی است که اصل 59 قانون اساسی می تواند راهگشای آن باشد. شهاب الدین صدر نایب رییس خانه احزاب

 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج