رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره حمله ترکیه به شهر عفرین در سوریه اظهار کرد: این اقدام ترکیه عکس‌العمل کاری است که آمریکایی ها انجام دادند.

به گزارش خبرگزاری موج، بروجردی درباره اقدام ترکیه در عفرین، اقدام نیکی هیلی در سازمان ملل، رفتن نمایندگان به اوین و دخالت آمریکا در امور سوریه  به بیان توضیحاتی پرداخت.

علاءالدین بروجردی در حاشیه جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره اقدام نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل در مورد آزمایش بر روی لاشه موشکی یمنی و طرح ادعای ایرانی بودن این موشک و پشت پرده سناریوی آمریکا برای پیگیری این موضوع گفت: ترامپ تلاش‌های مذبوحانه‌ای برای ارائه چهره منفی از جمهوری اسلامی ایران انجام می دهد که به نظرم این اقدامات آب در هاون کوبیدن است.

ترسم چهره منفی از ایران در جهت اقدامات مثلث اسرائیل، عربستان و آمریکا است

وی با اشاره به حضورش در بروکسل و به دعوت پارلمان اروپا گفت: در آنجا و براساس دیدگاه‌هایی که از نمایندگان کشورهای مختلف اروپایی شنیدم، هیچ دید مثبتی نسبت به آمریکا و ترامپ در بین آنها مشاهده نکردم. آنها به عملکرد ترامپ در سیاست داخلی، خارجی و منطقه‌ای‌اش انتقاد داشتند لذا به نظر می‌رسد با توجه به انتقادات فراگیر و عملکرد ترامپ و تاثیرپذیری او از رژیم صهیونیستی، می خواهد چهره منفی را از ایران ترسیم کند. این پروژه در این راستا و در جهت اقدامات مثلث اسرائیل، عربستان و آمریکا است.

از تمامیت ارضی سوریه و عراق دفاع می کنیم

بروجردی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اقدامات پشت پرده آمریکا برای کلید زدن سناریوی جدید تجزیه سوریه گفت: این هم تلاش مذبوحانه‌ای است. ما قویاً از تمامیت ارضی سوریه و عراق دفاع می کنیم. این یکی از اهداف ما در طول سال گذشته بود که به نتیجه هم رسید.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: آمریکا با عملکردش نشان داد که همچنان سیاست حمایت از تروریست‌ها و ایجاد ناامنی در منطقه و تجزیه کشورها را دنبال می کند که معتقدم به نتیجه نخواهد رسید.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اقدام اخیر سپاه در برخورد با داعش در غرب کشور گفت: در طول سالیان گذشته ماموریت‌هایی به گروه‌های مختلف برای نفوذ در داخل کشورمان داده شد که به طور ویژه داعش در این زمینه فعال است. اقدامی که اخیرا سپاه انجام داد در گذشته متعدد بوده که سپاه، وزارت اطلاعات و نیروهای مرزی در آن موفق بودند.

بروجردی در عین حال گفت: با توجه به بحران‌ها در منطقه این چالش‌ها را در آینده باز هم خواهیم داشت اما قطعا می توانیم آنها را با موفقیت خنثی کنیم.

اقدام ترکیه در عفرین عکس‌العمل کاری است که آمریکایی ها انجام دادند

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره حمله ترکیه به شهر عفرین در سوریه اظهار کرد: این اقدام ترکیه عکس‌العمل کاری است که آمریکایی ها انجام دادند. آمریکایی ها بعد از آنکه از پروژه داعش و تغییر ساختار سیاسی حاکم بر سوریه مایوس شدند و شکست خوردند، به دنبال راه انداختن ارتش کردی ۳۰ هزار نفری هستند که مستشاران آمریکایی آنها را آموزش می دهند. هدف آمریکا تجزیه سوریه است که امیدواریم همانطور که این توطئه در عراق و اقلیم کردستان با شکست مواجه شد این‌بار نیز شکست بخورد.

ضرورتی ندارد دو رئیس کمیسیون به بازدید از زندان اوین بروند

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به سوال دیگری درباره صحبت سخنگوی هیات رئیسه مجلس مبنی بر اینکه قرار است کمیته دیگری با ترکیب روسای کمیسیون امنیت و حقوقی و نمایندگانی از سه فراکسیون و یک عضو هیات رئیسه برای بازدید به زندان اوین بروند، گفت: در ابتدا قرار بود این ماموریت را بنده انجام دهم که آقای ملکشاهی این مسئولیت را تقبل کرد. احساس می‌کنم ضرورتی ندارد دو رئیس کمیسیون به بازدید از زندان اوین بروند.

اقدام ترکیه در عفرین

وی ادامه داد: با توجه به اینکه حوزه زندان‌ها مربوط به قوه قضائیه است، قرار شد که رئیس کمیسیون حقوقی و چند نماینده دیگر از کمیسیون‌های امنیت ملی و بهداشت از زندان اوین بازدید کنند البته به نظرم مسئله خیلی ابعاد زیاد و بزرگی ندارد.

بازدید از اوین به دلیل شرایط جوی تعلیق شد

بروجردی در پایان درباره دلیل لغو بازدید امروز تعدادی از نمایندگان از زندان اوین گفت: این بازدید به دلایل شرایط جوی اتفاق افتاد و به  احتمال زیاد این بازدید فردا انجام می شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج