معاون مدیرکل آمریکای وزارت خارجه با تاکید بر اینکه اجماع جهانی در حمایت از توافق هسته‌ای وجود دارد، گفت: مقاومت و مبارزه ایران در مذاکرات هسته‌ای نه فقط به خاطر مواضع برحق خود بود بلکه اگر برخی از کشورهای غربی می خواستند نقطه نظرات خود را اعمال کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت الله سلطانی با حضور در مراسم سیزدهمین سالروز اتحاد بولیواری مردم آمریکا در محل سفارت ونزوئلا در تهران، طی سخنانی اظهار کرد: آلبا یک گزینه آلترناتیو و جایگزین آلکا بود. در آلکا که با ابتکار و مدیریت آمریکا پیگیری می شد آنها به دنبال این بودند که فضا برای حضور شرکت‌ها خود در آمریکا لاتین را فراهم کنند.

وی افزود: همانطور که قبلا هم نشان داده شده، حضور بیشتر شرکت‌های آمریکایی عین غارت و چپاول و فقر ملت‌ها در آمریکا لاتین بود. بنابراین رهبران ملت‌های آمریکای لاتین به نمایندگی از ملتشان آلبا را مطرح کردند که هدف اصلی آن توسعه روابط بین ملت‌ها بود.

در آلبا هیچ کشوری به دنبال غارت و چپاول کشور دیگری نیست

معاون مدیرکل آمریکای وزارت خارجه همچنین بیان کرد: در آلبا هیچ کشوری به دنبال غارت و چپاول کشور دیگری نیست بلکه هدف اصلی آن افزایش همبستگی، برادری و توسعه متوازن و هماهنگ کشورها است.

سلطانی ادامه داد: بنابراین این اراده ملت‌ها بود که تحقق یافت و انقلاب اسلامی ایران هم محصول اراده مردم بود. در واقع انقلابی از مردم و برای مردم و یکی از شعارها و اهداف اصلی انقلاب حمایت از ملت‌های دیگر بود.

این مقام مسئول در وزارت امور خارجه در ادامه اظهار کرد: بنابراین موقعی که آلبا در آمریکای لاتین به عنوان محصول اراده ملتها متولد شد، به طور طبیعی ملت ایران در کنار ملتهای آمریکای لاتین قرار گرفت و زمینه بیشتری برای همبستگی بین جمهوری اسلامی ایران و دولت‌های انقلابی و ملت‌های آمریکای لاتین به وجود آمد.

وی تصریح کرد: بنده به عنوان یک ایرانی و سفرای کشورهای آلبا، نمایندگان ملتهایمان برای اعلام همبستگی هستیم و تا زمانی که ملتها با هم متحد باشند، پیروزی و آینده متعلق به ملت‌ها است.

سلطانی خاطر نشان کرد: همانطور که آلبا تاکنون موفقیت‌های خوبی داشته مطمئن هستیم که از این به بعد هم دامنه موفقیت‌هایش بیشتر خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران نه تنها با تک تک کشورها به صورت دوجانبه روابط بسیار خوبی دارد بلکه نسبت به هرگونه همکاری و مساعدت و تلاش برای کسب موفقیت بیشتر آلبا هم اعلام آمادگی می کنیم و مطمئن هستیم که در کنار یکدیگر موفقیت‌هایی را برای ملتهایمان به دست خواهیم آورد.

معاون مدیرکل آمریکای وزارت خارجه در ادامه این کنفرانس مطبوعاتی در خصوص مسئله برجام اظهار کرد: اگرچه مذاکرات اصلی بین ایران و 1+5 بود، اما هر کدام از طرفین پشت سرشان یک سری کشورها و گروه‌های حامی داشته‌اند وشرایطی را که بعضا برخی کشورهای غربی می خواستند بر ایران تحمیل کنند، آنقدر ناعادلانه و غیرمنطقی بود که اگر بنا به هر شرایطی می توانستند این نقطه نظرات را اعمال کنند سالهای بعد راه برای بقیه کشورهای دنیا برای دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته‌ای بسته می شد.

وی خاطر نشان کرد: این مقاومت و مبارزه‌ای که جمهوری اسلامی ایران انجام می داد، نه فقط به خاطر مواضع برحق خود بود بلکه در واقع بخشی عظیمی از کشورهای دنیا را برای احقاق حقشان نمایندگی می کرد.

سلطانی اظهار کرد: بنابراین این کشورها که بخش عمده‌ای در دنیا را شامل می شوند، تمام حمایت خود را از جمهوری اسلامی ایران در زمان‌های گوناگون ابراز داشته اند و قاعدتا تعدادی از این کشورها دوستان ما در آمریکا لاتین بوده‌اند که  نه تنها در طول مذاکرات بلکه بعد از مذاکرات هم مراتب حمایت خود را اعلام داشتند.

این مقام مسئول در وزارت خارجه تاکید کرد: در حال حاضر نه تنها دوستان و کشورهایی در آمریکای لاتین بلکه بسیاری از کشورهای دیگر در دنیا اجماع جهانی در حمایت از این توافق هسته‌ای دارند و بحثی هم که ترامپ مطرح کرده، شاهد هستیم که تنها است و  جز یکی دو کشور کسی از او حمایت نکرده‌اند. بنده فرصت را مغتنم شمرده و از تلاشهای کشورهای دوست در آمریکای لاتین چه در زمان مذاکرات و چه در زمان فعلی تشکر می کنم.

وی همچنین در خصوص حجم مبادلات اقتصادی با آلبا، اظهار کرد: یکی از مزیت‌های روابط ایران با آمریکای لاتین به طور کلی و آلبا این است که در حوزه‌های اقتصادی مکمل یکدیگر هستیم. یک سری نیازمندی ها ما داریم که تحت هر شرایطی در داخل کشور قابل برآورده شدن نیست و مانیاز به واردات داریم. مانند بخشی از مواد غذایی که این کشورها به دلیل برخورداری از شرایط آب و هوایی مستعد تامین هستند. به عنوان مثال واردات موز از کشور اکووادور هم انجام می شود و یا پروژه‌های خوبی در حوزه های بهداشت و بیو تکنولوژی با کوبا داشته ایم.

سلطانی افزود: در مقابل این کشورها به ماشین آلات، تجهیزات صنعتی و مشاوره فنی نیاز دارند که یک بخشی از آن توسط ایران تامین می‌شود. احداث 16 کارخانه لبنیات و ساخت 27 هزار واحد مسکونی و همچنین احداث کارخانه سیمان در ونزوئلا انجام شده و شش کارخانه لبنیات هم در بولیوی که بخش عمده ای از اینها توسط بخش خصوصی انجام پذیرفته است.

وی در پایان بیان کرد: بنابراین مذاکره و مطالعات امکان سنجی در این وارد زمانبر است اما به هرحال اراده سیاسی وجود دارد و دولتها بسترسازی‌های حقوقی را انجام می دهند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج