عارف با اشاره به ملاقات کروبی با سه نفر از افراد مشخص شده گفت: همین الگو برای آقای موسوی و خانم رهنورد دنبال می شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، محمدرضا عارف در نشست خبری امروز فراکسیون با تسلیت حادثه زلزله کرمانشاه و تبریک آغاز امام ولیعصر و فرار رسیدن 16 آذر گفت انقلاب اسلامی ایران انقلاب مردمی بود. شاید مهم ترین مزیتش مردمی آن با رهبری یک فقیه گرانقدری بود که محبوبیت عام داشت و هر دو بعد مردمیت و اسلامیت نظام مورد توجه امام بود و ما این جایگاه را در قانون اسایس می بینم. شاید مهمترین اصول در قانون اساسی اصل 6 است که حدود38 اصل به جایگاه مجلس و نهاد قانون گذاری اختصاص یافته است.

او ادامه داد: شادی جزو نادرترین کشورهایی باشیم که هیچ نهادی نمی تواند مجلس را منحل کند و این دستناورد مهمی است که به برکت خون شهدا و انقلاب اسلامی به دست آمد و این نگاه را اصلاح طلبان دارند. خصوصا در دهه 90 که شعار اصلی ما که مطرح کردیم عقلانیت، خرد جمعی و حضور حداکثری در همه امور بود. به طور طبیعی دستاوردی که در سال 92 داشتیم حضور حداکثری در مجلس در دستور کار قرار گرفت و شرایط کشور ایجاب می کرد شعار منطقی و اصولی که در نهایت همبستگی و همدلی را در خانه ملت به دنبال داشته باشد دنبال کنیم. بنابراین شعار امید، آرامش و رونق اقتصادی را مطرح کردیم. از همه همکارانم در لیست امید تشکر میکنم که به این شعار پای بند بودند و در بسیاری از مواقع در راستای همین شعار و توجه به منافع ملی از منافع بخشی و حق نمایندگی عبور کردیم و تعامل و همفکری را جزو اولویت خود در مجلس قرار دادیم.

عارف تصریح کرد: در ماه های اول که بحث گفتگوی ملی را که احساس می کردیم مهمترین راهبرد کشور در دهه پنجم انقلاب باشد مطرح کردیم. می خواهیم در مجلس این جهت گیری و ضرورت گفتگوی ملی نهادینه شود. جریانات سیاسی  نظام در اصول اصلی نظام چالشی با هم ندارند بلکه اختلاف سلیقه ها روی تاکتیک ها و شاید سبقت گرفتن برای خدمت است که در اینجا رقابت می تواند بسیار ارزشمند باشد. 

رئیس فراکسیون امید در رابطه با مساله حصر گفت: حصر جزو مطالبات حداقل بخشی از جوانان و جامعه ما است و ما باور داریم این مساله هرچه سریعتر به نفع منافع ملی حل و فصل شود. در کمیسیون پیگیری هایی انجام می شود اما بنا بر این است که رسانه ای نشود. در این الگو بنا شد افرادی با محصورین ملاقات داشته باشند که برای آقای کروبی سه نفر مشخص شدند و همچنین همین الگو برای آقای موسوی و خانم رهنورد هم دنبال می شود. روند، روند قابل قبولی است اما احساس ما این است که باید جدی تر با محوریت دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی پیش برود که ان شاه الله هرچه سریعتر این مساله حل شود.

کسانی که زمانی احمدی نژاد را به عرش خدا بردند چه شد که اکنون سکوت کرده اند

عارف در پاسخ به سوالی مبنی بر اقدامات اخیر احمدی‌نژاد و اتهاماتش به قوه قضاییه، گفت: در مورد این مساله ما مخالف رسانه‌ای شدن این تیپ مسائل هستیم آن هم مسائلی که با امنیت ملی در تعارض است اما دوستانی که یک زمانی میدان را باز کردند باید منتظر این زمان‌ها می‌بودند لذا معتقدم باید هر چه زودتر تمام شود و ما به شرایط خاص کشور و منطقه توجه کنیم.

وی همچنین بیان کرد: کسانی که ایشان را به عرش خدا بردند چه شد که سکوت کرده‌اند، زمانی چه تعاریفی می‌کردند، اکنون موظفند پاسخگو باشند.

عارف درباره اینکه آیا مجمع تشخیص مصلحت در این مورد موضع‌گیری می‌کند یا خیر؟ گفت: این مساله جزو وظایف مجمع نیست که به این مسائل رسیدگی کند البته اخیرا در جلسه مجمع قبل از دستور جلسه یکی از دوستان تذکری داد اما احمدی‌نژاد پاسخی نداد.

رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در پاسخ به این سوال که فراکسیون امید چه اقداماتی در مورد شرایط مربوط به خاتمی انجام داده است، گفت: آقای خاتمی شخصیت وارسته‌ای دارد و خدماتی را از موضع دغدغه‌مندی انجام داده است اما اکنون وقتی در مجلس هم صحبت می‌کنیم عملکرد و نگاه ایشان را تحسین می‌کنند. باید ببینند که دولت اصلاحات با محوریت آقای خاتمی چه خدماتی را انجام داده است.

عارف خاطرنشان کرد: تعداد 84 نفر از نمایندگان این موضوع را به رییس‌جمهور تذکر دادند و آنچه به ما گفته شد چیز جدیدی نبود. چرا باید در این شرایط برای خاتمی محدودیت‌هایی ایجاد شود؟ این مساله هم در حال پیگیری است و امیدواریم هر چه سریعتر آن را حل کنند.

وی در ادامه در خصوص لزوم تدوین حقوق شهروندی و اینکه فراکسیون امید تا به حال چه کارهایی انجام داده است، گفت: یکی دیگر از بحث‌های جدی ما حقوق شهروندی است که برای اجرای آن تلاش می‌کنیم. در بنیاد امید ایرانیان هم کارهای خوبی انجام شده است و بر این باوریم که منشور حقوق شهروندی قانونی شود و اگر نیاز به قانون هم باشد ما پیش قدم می‌شویم و حقوق شهروندی را دنبال می‌کنیم.

در انتشار اسامی اعضای فراکسیون امید رودربایستی وجود دارد

عارف در پایان در پاسخ به این سوال که چرا تا به امروز روند انتشار اسامی اعضای فراکسیون امید طولانی شده، آیا رودربایستی در این موضوع مطرح است و یا مسائل دیگری وجود دارد، گفت: یکی از ملاحظاتی که بعضی از دوستان داشتند همین بحث رودربایستی بود که ما سعی کردیم ملاحظات را رفع کنیم تا وقتی اسامی اعلام می‌شود اجماعی وجود داشته باشد البته در تعداد نفرات رسمی و غیررسمی هم اختلاف نظرهایی وجود داشت که تقریبا به اجماع خوبی رسیده و امیدواریم که هر چه زودتر اسامی را منتشر کنیم. البته اگر بنا بود بر اساس قول و قرارمان باشد باید تا الان اعلام می‌شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج