ذوالفقاری با اشاره به هزینه های پرداختی زائران اربعین حسینی برای ویزا, بیمه و شرکت های کارگزاری گفت: این هزینه نسبت به روزهای غیر اربعین حدود 80 هزار تومان کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج, حسین ذوالفقاری در نشستی به منظور هماهنگی زائران اربعین حسینی گفت: سپاه قول داد تعدادی خودرو در مرز خسروی در اختیار ستاد قرار دهد که اگر عراقی ها کار انتقال زائران را انجام ندادند مشکلی پیش نیاید. ما در برخی بخش های اطلاع رسانی ضعیف هستیم و باعث شده نتوانیم آنطور که باید و شاید افکار عمومی را مدیریت کنیم.

وی ادامه داد: اگر این کار درست انجام نشود کافی است سایت خبری ای خبری با این موضوع منتشر کند که مسافران اربعین در فرودگاه سرگردان هستند. پس از انتشار این خبر, خیلی سخت خواهد بود که نظر افکار عمومی را عوض کرد. لذا مسئولین باید زودتر از رسانه این قبیل موارد را اطلاع رسانی کنند.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور خاطر نشان کرد: سفیر ایران در عراق و نیروی قدس تلاش کردند شور و شعفی که در قصر شیرین ایجاد شده تحقق یابد. نقش محوری نیروی قدس در مرز خسروی بی بدیل است که جا دارد از آنها تشکر کنیم. 

ذوالفقاری تاکید کرد: ما برای نمایندگان مجلس تبیین کردیم که چهار مولفه بیمه, دریافتی هلال احمر, شرکت های کارگذاری و ویزا در مراسم اربعین نسبت به روزهای غیر اربعین حدود 80 هزار تومان کاهش یافته است. این چیزی نیست که بگویم آمار سازی است. این رقم در روزهای غیر اربعین 280 هزار تومان است. در این شرایط آنچه مورد انتظار عمومی است تعدیل کرایه حمل و نقل به ویژه بلیط هواپیما با رعایت حقوق رانندگان و زائران و جلوگیری از شکل گیری بازار سیاه است. در این وضعیت دو کار وجود دارد یکی نرخ گذاری و دیگری کنترل و نظارت است. 

ذوالفقاری تاکید کرد: در اربعین همه سازمان ها هزینه کننده هستند و از اعتبارات جاری خود صرف این مراسم می کنند. هزینه های اربعین چهار دسته اند: تغذیه و اسکان که عمدتا نذورات مردم است و برخی سازمان ها هم داوطلبانه در این مهم وارد می شوند. هزینه های دوم زیرساختی است که شامل هزینه های پروژه های ملی مانند جاده و دیگری پروژه های محلی مانند اب و برق مهران و چذابه و پارکینگها. مجموع شهرهای مرتبط با اربعین 17 میلیارد و 800 میلیون تومان دولت برای کارهای زیرساختی محلی آنها اختصاص داده است. هزینه های سوم مربوط به هزینه های شخصی مردم است که دربرگیرنده 6 مورد است: بیمه که کاهش یک سومی داشته است, درمانی که یک سوم کاهش داشته است, حمل و نقل هزینه دیگر مردم است که حوزه خصوصی است, هزینه پارکینگ که دولت برای این امر سوبسید داده است و همه پارکینگها باید در برابر اتش سوزی و سرقت و سایر اتفاقات بیمه شوند, هزینه ویزا هم 80 درصد کاهش داشته است. 

وی ادامه داد: هزینه چهارم شامل هزینه های جاری است. دستگاه ها از اعتبارات جاری خود رای ارائه خدمات هزینه می کنند مانند نیروی انتظامی و هلال احمر و وزارت بهداشت. دولت حدود 4 الی 5 میلیارد تومان به دستگاه های شهرهای مرزی پرداخت کرده که تاحدی این هزینه های جبران شود. 

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی یادآور شد: باید نظارت کرد در مورد قیمت های قانونی اجحاف نشود و دستگاه های حمل و نقل زمینی و هوایی به زودی نرخ های خود را روشن کنند. مردم باید بدانند که هیچ دستگاهی منافع شخصی و سازمانی ندارد. دستگاه های نظارتی باید هر کسی خارج از قیمت ها در حق مردم احجاف کرد باید اعلام کنند تا برخورد قانونی با آن افراد شود. 

وی تاکید کرد: باید برای آرامش مردم تلاش کرد و جلو شایعه پراکنی هایی که از روی دلسوزی هم بیان می شود, گرفته شود. 

ادامه دارد..

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج