هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به ریاست پروانه سلحشوری رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و صربستان عصر (دوشنبه) با ایویتسا داچیچ، معاون اول نخست وزیر و وزیر امور خارجه صربستان در محل کاخ بلگراد دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، در ابتدای این ملاقات، ایویتسا داچیچ ضمن خوشامدگویی به هیات ایرانی، به زمینه های فراوان همکاری میان دو کشور اشاره کرد.

وی سپس به رفت و آمدهای شخصیت ها و هیات های سیاسی میان دو کشور اشاره کرد و ضمن دعوت از آقای ظریف برای سفر به صربستان گفت: خیلی علاقه مند هستم که به ایران سفری داشته باشم. در حال حاضر منتظر سفر آقای لاریجانی رئیس مجلس ایران به بلگراد هستیم که در پاسخ به سفر همتای ایشان به تهران به زودی صورت خواهد گرفت.

وی همچنین از مواضع مقتدرانه ایران در مجامع بین المللی حمایت و قدردانی نمود و تاکید کرد که با همکاری نزدیک تر باید مقابل دشمن مشترک ایستاد.

هیچ مانعی برای همکاری صربستان با جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد 

معاون اول نخست وزیر و وزیر امور خارجه صربستان بر ضرورت افزایش همکاری های اقتصادی و تجاری تاکید نمود و گفت که هیچ مانعی برای همکاری با جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد و این عدم مانع به معنای دوستی دیرینه میان دو کشور می باشد.

وی سپس خاطرنشان کرد که لغو روادید تاثیر بسیار زیادی در افزایش گردشگری میان دو کشور داشته است.

وی در پایان برای گسترش همکاری ها در زمینه فرهنگ، ورزش، حمل و نقل هوایی و سایر زمینه های مورد توافق طرفین، آمادگی کشورش را اعلام کرد.

سلحشوری نیز در این دیدار با اشاره به هشتادمین سالگرد آغاز روابط سیاسی میان دو کشور از مقامات صربستان از جمله رئیس جمهور این کشور دعوت کرد تا به تهران سفری داشته باشند.

وی سپس در خصوص سفر وزیر امور خارجه کشورمان به صربستان گفت که در تلاش هستیم تا مقدمات این سفر را فراهم کنیم.

سلحشوری همچنین به برگزاری نشست مشترک کمیسیون های اقتصادی دو کشور با حضور متخصصان و اعضای کمیسیون های دو مجلس در آینده نزدیک اشاره کرد و آن را یکی از راه های گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی عنوان کرد.

ناکافی بودن حجم مبادلات تجاری میان ایران و صربستان 

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و صربستان در ادامه ضمن ناکافی دانستن حجم مبادلات تجاری میان ایران و صربستان به ظرفیت بسیار بالای دو کشور در زمینه های تجاری و اقتصادی اشاره کرد.

وی سپس افزود: از آنجا که دو کشور اشتراکات فرهنگی فراوانی دارند در بسیاری از زمینه ها از جمله برگزاری نمایشگاه های کتاب و جشنواره های موسیقی می توان همکاری های نزدیک تری داشت.

سلحشوری در پایان ابراز امیدواری کرد که چنین سفرهایی زمینه افزایش همکاری ها در سطوح مختلف را فراهم کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج