سخنگوی وزارت خارجه گفت: در صورتی که آمریکا سپاه پاسداران را در لیست گروه های تروریستی قرار دهد پاسخ ایران کوبنده، قاطع و سخت خواهد بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، بهرام قاسمی درباره سخنان اخیر فرمانده سپاه مبنی بر واکنش ایران به قرار دادن سپاه در لیست گروه های تروریستی گفت: امیدوارم هیات حاکمه آمریکا در ادامه خطاهای خود این خطا را انجام ندهد و دوراندیشی لازم را داشته باشد. چرا که اگر به سمت چنین تصمیمی برود پاسخ ایران قاطع و کوبنده خواهد بود که تصور می کنم در آن هنگام آمریکا باید همه عوارضش را بپذیرد. امیدوارم عقلا و خردمندانه آمریکا در مسیر اتخاذ چنین تصمیمی گام های لازم را بردارند.

وی درباره حکم قطعی وزارت قوه قضائیه در مورد یکی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای به جرم جاسوسی گفت: آنچه از طرف قوه مطرح شده متین است و من در این باره اظهار نظری ندارم.  اما این فرد چند دهه است برای ارگان های مختلف جمهوری اسلامی ایران تلاش های زیادی داشته و در برخی حوزه ها و نشست های کارشناسی به عنوان مشاور فعال بود. حتی گفته می شود بازگشت 1.7 میلیارد یورو به کشور در نتیجه اقدامات دری اصفهانی بوده است اما دستگاه های کشور وظیفه دارند در مورد ارتباطات افراد با سایر کشورها تحقیقاتی داشته باشند و در اختیار وزارت خارجه قرار دهند. چون این فرد را یکی از ارگان های دولتی به عنوان متخصص بانکی معرفی کرده بودند، در نشست های کارشناسی وزارت خارجه حضور داشت و اما به لحاظ سازمانی جزو وزارت خارجه نبود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره احتمال تعلیق فعالیت های تجاری اروپایی ها با ایران در صورت خروج آمریکا از برجام اظهار داشت: در مورد چیزی که اتفاق نیفتاده و بهتر است در مورد چیزی که در حد گمانه زنی است صحبت نکنم و صبر کنیم ببینم چه رخ خواهد داد. اما مجموعه اروپایی ها با شدت در برابر سیاست های آمریکا ایستاده اند و قرار است همکاری های خود را با ایران ادامه دهند اما در حوزه سیاست باید با احتیاط حرکت کرد.

قاسمی درباره سفر وزیر خارجه به اقلیم کردستان برای مراسم تشییع جلال طالبانی بیان داشت: هیچ مذاکره و پیامی میان ظریف و مقامات اربیل رد و بدل نشد و پس از مراسم تشییع جلال طالبانی، آقای ظریف به کشور بازگشت.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری موج درباره اینکه اظهارات فرمانده سپاه در خصوص حل مسائل منطقه در جایی غیر از میز مذاکره، آیا می تواند اقدامات وزارت خارجه در مذاکرات آستانه را تحت تاثیر قرار دهد یا خیر گفت: من موضع گیری خود را در این باره و در مورد اینکه ممکن است سیاست های نابخردانه آمریکا به تحریم سپاه پاسداران منجر شود، اعلام کردم.

وی درباره پیگیری دیه قربانیان حادثه منا گفت: این موضوع کماکان مورد پیگیری جدی جمهوری اسلامی است.

قاسمی در مورد اتهام ایران به بکارگیری کودکان افغانستانی در جنگ سوریه تصریح کرد: بیان این مسائل توسط برخی رسانه های خارجی در ادامه ایران هراسی و تلاش برای ایجاد فضای منفی علیه کشورمان است و سفارت ایران در کابل در بیانیه ای اعلام کرد این مساله ربطی به جمهوری اسلامی ایران ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که قرار بود پس از مراسم حج هیات هایی به عربستان فرستاده شود، اظهار کرد: این مساله در دستور کار است اما هنوز شکل اجرایی پیدا نکرده است. نیاز است عربستان رفتارهای نابخردانه در مورد ایران و تجاوزش به یمن را پایان دهد و اگر اصلاحاتی در رفتارش ایجاد کند شاید فضایی برای برون رفت از این وضع فراهم شود اما رویکرد هیات حاکمه عربستان این مساله را نشان نمی دهد.

قاسمی درباره دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه و احتمال گماردن سفیر ایران در آلمان در راس این نهاد گفت: هنوز هیچ گزینه ای برای انتصابات در حوزه دیپلماسی اقتصادی وجود ندارد و اخبار منتشر شده در این خصوص در حد گمانه زنی است.