عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: الزام دولت به ارتقاء ۱۰ درصدی شاخص‌های توسعه استان‌های جنگ زده حکم قانون برنامه است که متاسفانه اجرایی نشده است.

به گزارش خبرگزاری موج، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: الزام دولت به ارتقاء ۱۰ درصدی شاخص‌های توسعه استان‌های جنگ زده حکم قانون برنامه است که متاسفانه اجرایی نشده است.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در نطق میان دستور امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی با تسلیت ماه محرم، گفت: متاسفانه بخش‌های عمده‌ای از قانون قانون برنامه ششم توسعه هنوز اجرا نشده است.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس ادامه داد: در شرایط ملتهب امروز منطقه نپرداختن به حقوق، توسعه و عمران مرزنشینان ظلم به منافع ملی است. اکنون در شرایطی که اقوام برخی کشورهای منطقه مشکلات جدی با دولت‌های مرکزی پیدا کرده‌اند، اقوام ایرانی با افتخار خود را جزیی از تنه درخت ایران‌زمین می‌دانند. علت این امر تلاش‌های تاریخی جهت کشاندن توسعه و عمران به مناطق مرزی است. برای جلوگیری از هرگونه احساس تبعیض باید دولت احکام جدید برنامه ششم را اجرا کند تا مشکلات مرزنشینان برطرف شود. اما متاسفانه برخی مسئولان میز وزارت و ریاست خود را در تهران را ترک نمی‌کنند و اطلاعی از مشکلات مناطق محروم و مرزی ندارند و فضای ذهنی آنان با مشکلات و بدبختی‌های مردم متفاوت است.

وی افزود: کسانی که با استفاده از رانت‌های قدرت و دولت اعضای خانواده خود را در بهترین مناصب مدیریتی و اداری جذب کرده‌اند هیچ گونه احساس دلسوزی با استان‌های مملو از جوانان بیکار همچون استان کرمانشاه ندارند. چرا دولت پاسخگوی اشتباهات مدیریتی همیشگی خود در استان کرمانشاه نیست؟ آقایان غیر از عزل و نصب‌های محفلی اقدام دیگری برای برخی استان‌ها انجام نداده‌اند و حداقل‌های شاخص‌های توسعه ای استان حاصل نمایندگان زحمتکش ادوار و مدیران بومی و بی‌ادعای فاقد پشتوانه‌های محفلی و سیاسی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ابلاغ نکردن حقوق و مزایای ایثارگری مردم اسلام‌آباد غرب و دالاهو تا مرز را مورد اشاره قرار داد و افزود: طبق ضوابط و جداول سال ۱۳۷۶ سازمان امور اداری و استخدامی این مناطق جنگ زده محسوب می‌شوند و مردمان و کارکنان آنها باید حق ایثارگری دریافت کنند. این حکم قانون برنامه است اما ابلاغ نشدن آن تاخیر در احقاق حقوق مردمانی است که در حوزه مرصاد در درون خانه‌های خود پذیرای جنگ بودند و سرافراز شدند.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب ادامه داد: عدم پرداخت حقوق رزمندگان معصر نیز بخشی از احکام اجرا نشده قانون برنامه  و بودجه است.

وی پتروشیمی اسلام‌آباد غرب را مصداق بی‌تفاوتی دولتمردان نسبت به مشکل بیکاری دانست و افزود: شش ماه طول کشید تا مجوز زیست محیطی لازمه از دالان تاریک ورق بازی دولتی صادر شد و پس از ماه‌ها پیگیری خدمت رییس‌جمهور، وزرا، معاونان و رییس بانک مرکزی و تصویب خط اعتباری ۱.۵ میلیارد یورویی بازی دیگری از طرف سازمان همیاری‌های کرمانشاه و بانک صنعت و معدن آغاز شده است. اگر مسئولان دولت راسا به مانع زدایی از احداث پتروشیمی اسلام‌آباد غرب و دیگر طرح‌های توسعه‌ای استان نپردازند در شعارهای اشتغال خود در این استان چیزی جز «دروغ» به مردم نگفته‌اند.

فلاحت‌پیشه ادامه داد: کرمانشاه از لحاظ شرایط اقلیمی، راهبردی و جمعیتی از ظرفیت‌های لازم برای توسعه برخوردار است. از دولت خواهشمندم به مردم و مدیران استان اطمینان کنند تا این ظرفیت‌ها را احیا کنند و به ویژه اینکه بتوانند در مناسبات با کشور عراق حداکثر سود و منافع را به استان برسانند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج