سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: سخنگوی وزارت خارجه گفت: هیات ایرانی در نشست های حاشیه مجمع عمومی در نیویورک تمام کارشکنی های آمریکا در اجرای توافق هسته ای را به تمام طرف های توافق اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، بهرام قاسمی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران با بیان اینکه سیاست ایران نسبت به همه پرسی و بحث اقلیم عراق از همین تریبون و سایر تریبون ها مکررا مطرح شده گفت: مواضع ما در این زمینه کاملا روشن بوده و هست ما به تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و روند تحولات دموکراتیک در عراق مصر هستیم و آن را پیگیری می‌کنیم.

وی افزود: هر اقدامی مغایر با ثبات، امنیت و تمامیت ارضی دولت عراق اقدامی نابه‌جا  و غلط است و می‌تواند منجر به برخی تحولات و اتفاقاتی باشد که همه مردم منطقه و به خصوص بیش از همه مردم کرد را که همواره خیرخواه آنها بوده‌ایم و در زمینه کمک به آنها حرکت کرده ایم، را تحت تاثیر قرار دهد.

وی احضار سرکنسول ایران در اربیل عراق را تایید نکرد و گفت: این خبر توسط برخی رسانه‌های غربی منتشر شد که خبری نادرست و غلط بود. چنین اتفاقی نیفتاده و این یک فضاسازی در آستانه همه پرسی در اقلیم بود که اهداف مشخصی را دنبال می‌کرد.

قاسمی گفت: ایران بنا به درخواست دولت مرکزی عراق مرزهای هوایی خود را بر روی اقلیم کردستان بسته است. بعد از ظهر روز گذشته یادداشتی را در این ارتباط از وزارت خارجه عراق دریافت کردیم که از ما خواسته بودند مرزهایمان را مسدود کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد اعلام کارشکنی های آمریکا در برجام گفت: در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل دو جلسه در سطح کارشناسان و وزرا برگزار شد که طرف ایرانی تمام کارشکنی های آمریکا را مطرح کرد.

وی افزود: تجدیدنظری در برجام صورت نخواهد گرفت. یا این برجام عملیاتی می شود و یا برجام دیگیری نخواهیم داشت.

به درخواست دولت مرکزی عراق مرزهای هوایی خود را بر روی اقلیم کردستان بسته است

قاسمی گفت: ایران بنا به درخواست دولت مرکزی عراق مرزهای هوایی خود را بر روی اقلیم کردستان بسته است . بعد از ظهر روز گذشته یادداشتی را در این ارتباط از وزارت خارجه عراق دریافت کردیم که از ما خواسته بودند مرزهایمان را مسدود کنیم.

کسانی که خود را قاضی برجام و آژانس می‌دانند دچار مشکلات خاصی هستند

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات اخیر وزیر خارجه امارات در مورد نقض برجام از سوی ایران و همچنین اظهارات وزیر امور خارجه بحرین مبنی بر دخالت ایران در امور کشورهای منطقه تصریح کرد: من فکر می کنم برخی از آدم‌ها در حد و اندازه ورود به برخی از مسائل نیستند.

بهرام قاسمی ادامه داد: کسانی که خارج از مسئولیت خود در مورد برجام صحبت می‌کنند و خود را قاضی برجام و آژانس می‌دانند دچار مشکلات خاصی هستند و لازم نیست که به چنین مواضعی پاسخ داده شود.

وی همچنین اظهار کرد: کسانی که بحث دخالت ایران در امور منطقه را مطرح می‌کنند، کسانی هستند که به اتفاق شرکای بزرگتر خود، به کار خرید و فروش تروریسم، افراطی گری، دخالت در امور دیگران و سرکوب اقدامات اعتراضی مردم خود می‌پردازند و حرف‌های آنها قابل اعتنا نیست و سیاست آنها ادامه سیاست‌هایی است که توسط برخی از کشورهای فرامنطقه در چارچوب پروژه ایران هراسی دنبال می‌شود.

 وی همچنین در مورد مباحث مطرح شده در کنگره آمریکا در ارتباط با منع فروش هواپیما به ایران اضافه کرد: این لایحه در کنگره آمریکا مطرح شده و در چند وقت اخیر بیش از 60 لایحه این چنینی که علیه ایران بوده در کنگره مطرح شده و در نهایت هیچ کدام به سامان خاصی نرسیده و اجرایی نشده‌اند.

لفاظی‌هایی که در ارتباط با منع فروش هواپیما به ایران مطرح می‌شود، بیشتر در ادامه پروژه ایران‌هراسی است

وی با بیان اینکه این لوایح برای اینکه اجرایی شوند باید مراحلی را طی کنند و به امضای رئیس‌جمهور آمریکا برسند، تصریح کرد: در مورد موضوع فروش هواپیما به ایران قراردادی بین شرکت‌های ایرانی و آمریکایی منعقد شده و باید در مورد مسائل فنی و ظرایف فنی آن از دستگاه های مربوطه سوال کنیم، ولی معتقدیم لفاظی‌هایی که در این زمینه مطرح می شود بیشتر در راستای ادامه پروژه ایران هراسی است که توسط برخی از کشورهای منطقه و فرامنطقه دنبال می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری که مدعی بود وزارت خارجه در بحث اقلیم کردستان به صورت منفعل عمل کرده و به نظر می‌رسد در عرصه تصمیم‌گیری در این زمینه در داخل کشور چندان نقشی ندارد، اظهار کرد: در حوزه سیاست خارجی در همه ادوار و در همه جهان بخشی از اقدامات در همان لحظه مشخص نیاز به بیان و رسانه‌ای شدن ندارند و سکوت به معنای انفعال نیست.

این دیپلمات ارشد کشورمان تاکید کرد: وزارت امور خارجه در همه حوزه ها به خصوص مباحث منطقه‌ای با توجه به اهمیت آنها به صورت جدی فعال است و با همکاری سایر دستگاه‌های مربوطه مسائل و موضوعات منطقه را دنبال کرده و می‌کند.

در آینده‌ای نه چندان دور مذاکرات با کانادا را در سطوح دیگر ادامه می‌دهیم

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در ارتباط با دیدار اخیر وزرای خارجه ایران و کانادا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد و اینکه آیا در این دیدار در مورد موانع برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور نیز بحث و گفت‌وگویی شده است، تصریح کرد: ما قبلا مذاکراتی را با دولت کانادا در تهران و یک کشور ثالث داشتیم، سال گذشته در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل وزرای خارجی دو کشور دیدار کردند و امسال نیز این دیدار در نیویورک بار دیگر تکرار شد و مذاکراتی بین وزرای خارجه دو کشور انجام شد.

وی با بیان اینکه در جریان این مذاکرات در مورد مسائل دو جانبه، همکاری های آینده و روابط دو کشور و همچنین وضعیت کنسولی ایرانیان مقیم کانادا بحث و گفت‌وگو شد ادامه داد: قرار شد که ما بتوانیم در آینده‌ای نه چندان دور مذاکرات را در سطوح دیگر ادامه دهیم و این توافق خوبی است که در آینده نه چندان دور مجددا هیات‌های دو کشور رایزنی‌ها و مذاکرات خود را در خصوص برقراری روابط و مسائل کنسولی خواهند داشت.

بهرام قاسمی مسائل منطقه وبرجام را نیز از دیگر محورهای رایزنی وزرای خارجه ایران و کانادا اعلام و تصریح کرد: آنچه که در این دیدار اهمیت داشت، بررسی وضعیت ایرانیان مقیم کانادا، مسائل کنسولی و تصمیم بر ادامه مذاکرات بین مقامات دو کشور بود.

جهان خیلی شنوای اظهارات گستاخانه و تکراری صهیونیست‌ها نیست

سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به سوالی در ارتباط با اظهارات مقامات رژیم صهیونیستی علیه ایران از جمله اظهارات اخیر نخست وزیر این کشور در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: اظهارات مقامات رژیم اشغالگر قدس علیه ایران تکراری است و چیز جدیدی نیست.

وی با بیان اینکه آنها اظهارات گستاخانه ای را نسبت به ایران مطرح کردند، خاطر نشان کرد: معمولا جهان خیلی شنوای این اظهارات گستاخانه و تکراری نیست.

اشراف خوبی بر مسائل منطقه داریم

قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد روابط ایران با کشورهایی چون آذربایجان و ارمنستان و همچنین تلاش صهیونیست‌ها برای ایجاد اختلاف بر روابط ایران با این دو کشور در منطقه قفقاز اظهار کرد: ایران با دو کشور ارمنستان و آذربایجان روابط دوستانه، خوب و رو به گسترشی دارد. آمد و شدهای زیادی بین مقامات ایران با مقامات این دو کشور در جریان است و فکر می‌کنم در آینده‌ای نه چندان دور شاهد تماس‌ها و رفت و آمدهای جدیدی باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه منطقه قفقاز مثل سایر نقاط پیرامونی ایران، برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و ما تاکید بر حفظ آرامش در این منطقه داریم تصریح کرد: ما همواره تاکید داشته ایم که تماس‌ها و رایزنی‌هایمان با کشورهای این منطقه ادامه داشته باشد. تحولات منطقه را با دقت تحت نظر داریم.

وی ادامه داد: کشورهایی که در حوزه پیرامونی ما هستند و با ما در ارتباط هستند با نگاه و خطوط قرمز ایران آشنا هستند. ما با آنها تماس داریم و در مواقع لازم در صورتی که نیاز بدانیم در مورد تحولات و موضوعاتی که می تواند حساسیت برانگیز باشد و باعث ناامنی در منطقه صحبت‌ می‌کنیم. ما اشراف خوبی بر مسائل منطقه داریم و در جریان تحولات در منطقه بوده و خواهیم بود.

مذاکره با آمریکا به معنای اعتماد نیست

قاسمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزیر خارجه در سخنان خود مطرح کرده‌اند که آمریکا قابل اعتماد نیست و آیا این سخن به این منزله است که پیش از این به آمریکا اعتماد داشته‌ایم که با آنها در مورد موضوع هسته‌ای مذاکره کرده‌ایم؟ گفت: هیچگاه به آمریکا اعتماد نبوده است و مذاکره به معنای اعتماد نیست.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره مجدد به مواضع ایران در مورد برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان و تاکید ایران بر حفظ تمامیت ارضی عراق در پاسخ به این سوال که آیا ایران پیش از برگزاری رفراندوم با مقامات این منطقه جهت متقاعد کردن آنها برای عدم برگزاری رفراندوم مذاکرات و گفت‌وگوهایی داشته است، تصریح کرد: ما همواره با اقلیم و احزاب کرد عراق در دوران جدید و چه قبل از آن رایزنی‌ها و تماس‌هایی داشته‌ایم و این تماس‌ها طی هفته‌های گذشته نیز وجود داشته است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران پیشنهاد خاصی به مسئولان اقلیم  در راستای عدم برگزاری رفراندوم داده است، گفت: ما تاکید داشته‌ایم که مذاکرات بین مقامات اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق انجام شود تا اگر مشکلی هست در همین چارچوب حل شود به نحوی که منافع مردم عراق و تمامیت ارضی این کشور حفظ شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر این که در برخی رسانه ها اعلام شد که ایران خاک اقلیم کردستان را بمباران کرده است، اظهارکرد: آنچه که از سوی برخی رسانه های غربی منتشر شد نادرست بود و چنین اتفاقی نیفتاد بود. این فضاسازی در آستانه همه پرسی در اقلیم کردستان عراق بود که اهداف مشخصی را دنبال می کرد و علاقه مند بود ایران را درگیر برخی مسایل که مطرح نیست، بکند.

وی تصریح کرد: سیاست ایران نسبت به همه پرسی و بحث اقلیم کردستان در هفته های گذشته مکرر مطرح شده و مواضع ما کاملا روشن است. ما به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی و روند تحولات دموکراتیک در درون عراق مصر هستیم و آن را پیگیری می کنیم و هر اقدامی که مغایر با ثبات و امنیت و تمامیت ارضی دولت همسایه عراق باشد در نگاه ما اقدامی نابجا و غلط است.

قاسمی در مورد این که ایران و ترکیه مرزهای هوایی روز اقلیم کردستان عراق بستند و آیا ممکن است اقدامات دیگری به خصوص در حوزه اقتصادی علیه اربیل اعمال شود، گفت: دیروز اعلام شد ایران مرزهای خود را بنا به تقاضای دولت عراق و طی یادداشتی که وزارت خارجه عراق دریافت کرد و آنها خواسته بودند مرزها را مسدود کنیم این اقدام انجام دادیم. 

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی و روند تحولات دموکراتیک در درون عراق مصر است و این بحث سناریویی بود که رسانه غربی آن را شروع کردند.

احضار سرکنسول ایران در اربیل را تایید نمی کنم

سخنگوی وزارت امورخارجه در خصوص خبر مربوط به احضار سرکنسول ایران در اربیل گفت: این خبر را تایید نمی کنم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان کاهش سطح مناسبات با اقلیم کردستان وجود دارد یا خیر گفت: ترجیح می دهم در این مورد فعلا صحبت نکنم و بعدا توضیح می دهم.

قاسمی در پاسخ سوالی مبنی بر پیش بینی سخنگوی دستگاه دیپلماسی از اتفاقات پس از برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان تصریح کرد: این اقدام در یک مقطع نامناسب و بدون منطق لازم و در یک وضعیت خاص از منطقه اتفاق افتاد.

وی افزود: دولت عراق تا حد زیادی موفق شده بود در مبارزه با تروریسم موفقیت هایی را کسب کند، نگرانی های در مورد این اقدام نابجا در منطقه وجود دارد که من ترجیح می دهم، صبر کنم و در روزهای آینده و بعد از اتمام امروز و فردا شاید بتوان بهتر و بیشتر در این باره صحبت کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این که قرار است نمایندگان مجلس بازدیدی از سفارتخانه های ایران داشته باشند آیا دستگاه دیپلماسی در جریان این موضوع است، اظهارکرد: این موضوع جدیدی نیست، نمایندگان مجلس در گذشته و حال سفرهایی به خارج از کشور دارند و در این سفرها توسط سفرا استقبال و میزبانی و همراهی می شوند و این تماس بین نمایندگان و سفرا وجود داشته و خواهد داشت.

وی در مورد خبری مبنی بر اینکه چین به دلیل تحریم ها و قوانین وضع شده از سوی آمریکا پول محصولات پتروشیمی را پرداخت نکرده گفت: مشکلاتی به علت تغییر مقررات در سیستم بانکی چین وجود داشت بروز کرده بود و در نهایت برخی تعلل ها و کندی ها در کار بانکی ما صورت گرفت و هیات های کارشناسی ما مذاکرات مفصلی را با طرف چینی انجام دادند و مشکلاتی که وجود امده بود تقریبا حل شده بود و نباید مشکل خاصی وجود داشته باشد.

جذب سرمایه گذاری خارجی از اولویت های جدی دولت دوازدهم است

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج مبنی بر این که یکی از برنامه دولت افزایش سرمایه گذاری خارجی است و اتاق بازرگانی اعلام کرده است برنامه ای برای همکاری با وزارت خارجه برای سفر 200 نفر ایرانیان اثرگذار به کشور داریم چه اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است، یادآور شد: به هر حال بحث سرمایه گذاری خارجی بسیار مهم است و جزو اولویت و سیاست جدی دولت دوازدهم است و وزارت خارجه برای مساله و سایر مسایل برای بازریابی و اقتصاد ایران طراحی های لازم را انجام داده و فکر می کنم بتوانیم هرچه زودتر در این مسیر حرکت کنیم.

قاسمی افزود: یکی از برنامه ها جذب سرمایه گذاری خارجی است که می تواند توسط ایرانیان مقیم خارج یا بنگاه ها و موسسات و دولت های خارجی صورت پذیرد و در این جهت دولت و وزارت خارجه جدی است و تلاش های خود را از طریق مختلف دنبال خواهد کرد و امیدوارم این تلاش ها مفید واقع شود.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص نشست کمیسیون مشترک برجام و اینکه آیا جمهوری اسلامی ایران در این نشست اعتراضی به روند اجرای برجام مطرح کرد، اظهار داشت: ما در نیویورک دو نشست کارشناسی و وزرا را داشتیم و این نشست ها با حضور معاونین وزیران و وزرای امور خارجه کشورهای 1+5 برگزار شد.

سخنگوی وزارت خارجه  اظهار داشت: آنچه می توانم مطرح کنم این بود که در این نشست ها تمام کارشکنی ها، بدعهدی ها و مشکلاتی که توسط آمریکا بعد از توافق ایجاد شده بود، توسط وزیر خارجه کشورمان با جدید مطرح شد و تمام مسائل مورد پیگیری قرار گرفت.

روادید میان ایران و صربستان لغو شده است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره مشکلات ایجاد شده برای اتباع ایرانی در صربستان و این که آیا با صربستان لغو روادید نشده است، گفت: لغو روادید با صربستان انجام شده و تعدادی از شهروندان ایرانی هم به این کشور سفر کرده اند

قاسمی افزود: متاسفانه تعدادی از ایرانیان که از سایر کشورها به صربستان سفر کرده‌اند به علت نداشتن مدارک قانونی لازم در فرودگاه متوقف و برخی به مبدأ اولیه بازگشت داده شدند و تعدادی هم بلاتکلیف هستند. از همان لحظات اولیه سفارت ما با مقامات صربستان صحبت کرد و مشکلات تعدادی از هموطنان حل شد.

قاسمی در پاسخ به سوالی درباره سفر اردوغان و رییس ستاد مشترک ترکیه به ایران، افزود: ایران و ترکیه به عنوان دو همسایه یک روند تکاملی را طی می کنند. ما در سطح سیاسی همواره رایزنی های متعدد در موضوعات مختلف اعم از مسایل دوجانبه و منطقه ای و بین المللی داشتیم و خواهیم داشت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: با سفر سرلشگر باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح به ترکیه سطح روابط وارد فاز جدیدی از برخی همکاری ها شدیم که در نهایت می تواند کمک موثری به تثبیت امنیت و ثبات در منطقه باشد. پاسخ زود هنگام دعوت و سفر سرلشگر باقری که توسط همکار ایشان به تهران صورت خواهد گرفت، نشان از آن دارد که روابط از سطح بالایی برخوردار است و موضوعات بسیار و کلانی در دستور کار دو کشور وجود دارد و این سفر را در آینده نه چندان دور خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: پس از این سفر نیز سفر اردوغان به تهران انجام می شود که این در مقطع کنونی و در ادامه دیدار سفرهای پیشین و تماس های تلفنی و دیدارهای حواشی کنفرانس ها و مجامع بین المللی اتفاق افتاده که می تواند گامی به جلو و حرکتی رو به رشد در روابط فی مابین باشد و امیدوارم این دیدارها بتواند به تعمیق روابط در همه سطوح کمک کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج