موج
کدخبر : ۱۷۵۱۰۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-175104

کارشناس مسائل بین‌المللی در گفتگو با موج

کارشناس مسائل بین‌المللی گفت: تمایل ترامپ برای کاهش اصطکاک با روسیه موجب نگرانی لایه‌های قدرت در آمریکا و در نهایت تصویب تحریم‌های فلج کننده علیه مسکو شد.

علی مطهرنیا درباره تاثیر تصویب تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه بر مناسبات دوجانبه آن‌ها به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: ترامپ یک پست نو محافظه‌کار با قدرت بازیگری بالا است. او طبق نظریه‌ای که امثال کسینجر تحت عنوان بازیگر دیوانه طراحی کرده‌اند در پارادایم آشوب بازی می‌کند. در همین راستا روسیه یک رقیب سنتی و یک «دیگر استراتژیک» در درون شکسته برای آمریکا است.

وی افزود: در سال 1990 هانتینگتون از دیگر استراتژیک سخن گفت که فروپاشی  شوروی این دیگر استراتژیک را با چالش روبرو کرد. لذا ایالات متحده دیگر روسیه را به عنوان رقیب یا دشمن استراتژیک خود نمی‌بیند. برای آمریکا در شکل دادن به نظم آینده جهان بیشتر از روسیه، پکن و اتحادیه اروپا رقیب محسوب می‌شوند. از این جهت دولت ترامپ در کمپین انتخاباتی خود در راستای ایجاد فضای مناسب برای مدیریت بحران‌های آسیای میانه، ماورا قفقاز، آسیای شرقی و خاورمیانه تلاش کرد در یک رویکرد همگرایانه زمینه‌های فضای مثبت در جهت کاهش اصطکاک میان مسکو و واشنگتن را فراهم آورد. این برنامه‌ریزی در اتاق فکر پست نو محافظه‌کارها صورت یافت اما باعث نگرانی‌هایی در لایه‌های ساختار قدرت ایالات‌متحده شد.

این استاد دانشگاه با اشاره به نگرانی‌های مذکور خاطر نشان کرد: رویکرد ترامپ نگرانی‌هایی را در خصوص نفوذ مجدد مسکو در واشنگتن با توجه به جهت‌گیری‌های تزاریستی پوتین زنده کرد. با توجه به این مسائل کنگره آمریکا با اتهام کمپین انتخاباتی ترامپ به نزدیکی با پوتین در دست‌کاری آرا الکترال، زمینه‌های تجمیع تحریم‌های ایران، کره شمالی و روسیه را به وجود آورد.

مطهرنیا تاکید کرد: بر این اساس تحریم‌های فلج‌کننده‌ای علیه روسیه به تصویب رسید که البته این زمانی از اهمیت استراتژیک برخوردار می‌شود که  بدانیم مسکو نه به واسطه دلالت عینی موجودیت خود بلکه به عنوان دلالت ضمنی برای آمریکا مهم است و آن هم نزدیک شدن احتمالی مسکو به پایتخت‌های کشورهای اروپایی و به وجود آوردن چالش برای ایالات متحده از این راه است. لذا این مساله می‌توانست برای واشنگتن در معادلات بین المللی ایجاد خطر کند. برای همین کنگره تحریم‌های قدرتمندانه‌ای برای کنترل روسیه به گونه‌ای تصویب کرد که رئیس جمهور متمایل به مسکو هم مدیریت شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تحریم‌ها می‌تواند در عمل تاثیر محدوده کننده‌ای بر روسیه داشته باشد اظهار داشت: روسیه در حال حاضر با بحران‌های لایه به لایه اقتصادی روبرو است و نمی‌توان این ادعا را که تحریم‌ها روی این کشور موثر نیست جدی گرفت. تحریم از جمله مواردی نیست که فورا صدای آن شنیده شود و اثر دفعی و موضعی دارد.  تجربه نیز نشان داده اگرچه تحریم‌ها باعث فروپاشی نمی‌شود اما قدرت بازیگری در محیط منطقه‌ای و بین‌المللی را کاهش می‌دهد.

این کارشناس حوزه بین‌الملل افزود: در این شرایط مسکو تحت تاثیر این تحریم‌ها برای رهایی از آن‌ها تلاش می‌کند ارتباطات اقتصادی خود با ایران را گسترش دهد. این در حالی است که روسیه در چند دهه گذشته در وضعیت مشابه رویکرد مثبتی در راستای منافع ایران از خود نشان نداده است.

مطهرنیا در مورد اینکه فشار آمریکا بر روسیه از طریق تحریم‌ها در بحران اوکراین چه اثری دارد گفت: ایالات متحده خواهان کنار آمدن با روسیه در موضوع اوکراین نیست. آن‌ها اساسا بحران مذکور را در سبد مسکو قرار داده‌اند تا میان روسیه و اتحادیه اروپا اصطکاک معنادار و ماندگاری به جا بگذارد. 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها