معاون اول رییس جمهوری از رای منفی اوگاندا به قطعنامه سیاسی حقوق بشری علیه ایران قدردانی و بر همکاری منطقه ای و بین المللی دو کشور برای مقابله با تروریسم و افراطی گری تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری در دیدار معاون اول نخست وزیر اوگاندا که برای شرکت در مراسم تحلیف رییس جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کرده است، گفت: زمینه های فراوانی برای توسعه همکاری های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی میان دو کشور وجود دارد که امیدواریم با حضور مقامات عالی رتبه دو کشور، از این ظرفیت ها بیشتر استفاده شود.
وی از مواضع مستقل و رای منفی اوگاندا به قطعنامه حقوق بشری علیه ایران قدردانی کرد و گفت:‌ متاسفانه برخی کشورهای غربی با هدف فشار علیه ایران این قطعنامه سیاسی را تهیه کردند.
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه در حال حاضر بخش زیادی از کشورهای اسلامی دچار خشونت و درگیری به دلیل تروریسم و افراطی گری هستند، خواستار همکاری دو کشور در عرصه های منطقه ای و بین المللی برای مبارزه با این معضل شد.
جهانگیری ادامه داد: کشورهای اسلامی می توانند با تشریک مساعی و همکاری در برابر افراطی گری بایستند و مانع از پیشرفت این مساله ضد بشری شوند.
وی سپس دستاوردهای ایران در حوزه علوم و صنایع و آمادگی کشورمان برای صدور خدمات فنی و مهندسی را یادآور شد و افزود: ایران می تواند تجربیات خود در این زمینه ها را در اختیار کشورهای دوست نظیر اوگاندا قرار دهد.
«موسس علی» نیز در این دیدار با اشاره به حضورش در مراسم تحلیف دکتر روحانی،‌ از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مردمسالار یاد کرد و گفت: ایران کشور دوست اوگاندا است و ما در همه مجامع نظیر سازمان ملل متحد و اتحادیه افریقا از مواضع مستقلانه ایران حمایت کرده ایم.
معاون اول نخست وزیر اوگاندا با بیان اینکه پس از حادثه تروریستی در مجلس شورای اسلامی، رییس جمهوری کشورش پیام تسلیتی صادر کرد،‌گفت: ایران و اوگاندا در عرصه مقابله با تروریسم با یکدیگر اشتراک نظر دارند و می توانند در این زمینه بیش از گذشته همکاری کنند.
وی با اشاره به بازدید امروزش از یک مجتمع کشت و صنعت در نزدیکی تهران،‌ گفت: پیشرفت های ایران در صنایع مختلف بویژه صنعت غذایی و دامی و نیز نفت و گاز قابل توجه است و ما امیدواریم بتوانیم از تجارب ایران در این حوزه ها بهره مند شویم.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج