وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه وضع تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران نقض روح برجام است، گفت: آنچه که آمریکا در چند ماه گذشته علیه مردم ایران انجام داد، واقعا تنفرانگیز بوده است.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که به نیویورک سفر کرده است در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌بی‌اس، درباره اقدام واشنگتن برای تحریم جدید علیه ایران گفت: تحریم‌های جدیدی که دولت ترامپ اعلام کرد باعث مسموم شدن روابط میان دو کشور خواهد شد که تاکنون هم تضعیف شده است.

ظریف افزود: این(تحریم‌ها) ناقض روح توافق است. ما این تحریم‌ها را بررسی می‌کنیم تا ببینیم که آیا این ناقض متن برجام است و مطابق آن اقدام خواهیم کرد.

دولت ترامپ روز دوشنبه تائید کرد که ایران به تعهدات خود طبق توافق هسته‌ای‌اش با گروه 1+5 که در ژوئیه 2015 میان این کشورها حاصل شد، عمل می‌کند اما ساعاتی پس از این تائید بود که دولت آمریکا، ایران را به تحریک مشکلات در خاورمیانه متهم و تحریم‌های اقتصادی جدیدی را علیه 18 نهاد و فرد ایرانی اعمال کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارت رئیس ‌جمهور ترامپ که برجام توافقی بد برای آمریکایی‌ها است و نقص‌هایی در آن وجود دارد، اظهار داشت: این طور نیست. هیچ توافقی به‌طور کامل مورد قبول همه نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا ایران برای مذاکره تمایل ندارد؟ گفت: این یک توافق چندجانبه است که مورد تائید شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفت. برجام یک توافق دوجانبه نیست که بتوان از آن خروج کرد یا درباره آن مذاکره مجدد انجام داد.

ظریف تصریح کرد: کشورهایی وجود دارند که برای شما تروریست تولید می‌کنند و آمریکا دنبال ایران است. نمی دانم چرا.

وی در ادامه گفت: آنچه که آمریکا در چند ماه گذشته علیه مردم ایران انجام داد واقعا زننده و تنفرانگیز بوده است.

ظریف همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه از نظر شما این رئیس جمهور ترامپ است که باید حسن نیت خود را نشان دهد، بیان کرد: به‌طور قطع معتقدم این دولت آمریکا است که باید این همه پیام‌های خصومت‌آمیز را متوقف کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج