کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اینکه از خوش حساب ها مالیات بگیریم، هنر نیست بلکه هنر این است که از یقه سفیدها و کسانی که فرار مالیاتی دارند، مالیات اخذ شود.

به گزارش خبرگزاری موج از  قزوین، حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی در جمع مردم قزوین اظهار کرد: ما افتخارات زیادی برای نظام از جنگ ۸ ساله تا عزت منطقه ای و جهانی و علم و فناوری داریم که همه آن ها با مدیریت جهادی به سامان رسیده است، اما با این وجود، وضعیت امروز کشور در حوزه اقتصادی و آسیب های اجتماعی برای مردم قابل تحمل نیست.

رئیسی با بیان اینکه قزوین قطب صنعتی کشور است گفت: وزیر محترم صنایع در اظهاراتی گفت «تنها ۵۰ درصد از ظرفیت صنعتی کشور فعال بوده و بقیه تعطیل است.» آیا کارگران و تولیدکنندگان به این شرایط قانع بودند یا این وضعیت محصول ضعفت مدیریتی است؟

وی درهمین باره افزود: ۲۹ درصد از جوانان در کشور بیکار هستند و آمار بیکاران تحصیلکرده از این درصد هم فراتر است آیا این شرایط برای کارگران، تولیدگران و اقتصاد کشور قابل تغییر نیست؟ به نظر ما این شرایط کاملا قابل تغییر است.

رئیسی در ادامه با اشاره سه نگاه در مدیریت کشور گفت: نگاه به مردم نگاه به بیرون مرزها و نگاه به ثروت های کشور، نگاه هایی که برای مدیریت کشور وجود دارد. مردم همانطور که جنگ را به پیش بردند اگر به آنها میدان داده شود توانایی اداره اقتصاد کشور را دارند. دستان پرتوان ملت بخصوص جوانان می تواند از مشکلات کشور گره گشایی کند.

چشم داشتن به گره گشایی بیگانگان خطاست

وی گفت: بیگانگان گره از کار کدام ملت ها گشوده اند که دومین آنها ما باشیم. چشم داشتن به گره گشایی بیگانگان خطاست.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ما اظهار کردیم که توانایی داریم طبق قانون ششم توسعه سالانه اشتغال میلیونی فعال کنیم، اما برخی تردید ایجاد کردند. کسانی هستند که می گویند ما نمی‌توانیم. ما با همین ثروت و ظرفیت کشور می توانیم سالانه اشتغال میلیونی ایجاد کنیم. این یک شعار یا سخن انتخاباتی نیست.

رئیسی در ادامه اظهارات خود با اشاره به ادعای مقامات دولتی مبنی بر خلق ۷۰۰ هزار میلیارد تومان پول گفت: اگر نیمی از این رقم را در این چهار سال صرف خلق کار می کردند، امروز دیگر شاهد بحران بیکاری در کشور نبودیم.

وی با بیان اینکه در کشور ظرفیت های بسیاری وجود دارد، اظهار کرد: ما ۳۰ هزار کیلومتر با دریا ارتباط داریم. در دنیا و اروپا۵۰ درصد از تولید ناخالص ملی مربوط به ساحل است در حالی که تولید ناخالص ملی ما از این حوزه تنها دو درصد است.

رقیب دولت عملکرد چهار ساله خود او است

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه با اشاره به مشکل ریزگردها، افزود: مشکل ریزگردها ۱۱ استان کشور را رنج می دهد. امکان تبدیل این تهدید به فرصت وجود دارد و می توانیم با ایجاد زمینه کشاورزی، هوای پاک را فراهم کنیم.

رئیسی با طرح این پرسش که آیا ریزگردها در خوزستان قابل پیش بینی و پیشگیری نبود، خاطرنشان کرد: این بحران حتما قابل پیش بینی و پیشگیری بود. وقتی ریزگردها در خوزستان رخ می دهد به یک باره همه مدیران می روند آنجا ظاهر می شوند و اقداماتی را به شکل تسکینی انجام می دهند.

وی با خطاب قرار دادن مدیران دولتی و با طرح این پرسش که چرا چهار سال کشور را معطل گذاشتید تا دیگران از زندگی ما گره گشایی کنند، تصریح کرد: امروز فرهنگیان برای گرفتن وام دچار مشکل هستند. اما در مقابل می بینند که عده ای چپاول‌گر صندوق ذخیره آنها را به یغما می برند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه من رقیب دولت نیستم، گفت: رقیب دولت عملکرد چهار ساله خود او است. باید جوانان خود را باور کنیم. هر حوزه ای که عرصه باور جوانان بود، ابتکار، خلاقیت و شکوفایی ایجاد شد. ما جوانانی را در خارج از کشور داریم که اگر زمینه کسب و کار آنها در کشور فراهم باشد مایل خواهند بود در وطن خودشان کار کنند.

شرایط موجود باید متحول شود

رئیسی با اشاره به معضلات اقتصادی و آسیب های اجتماعی، تاکید کرد: امکان این است که مشکلات اقتصادی و آسیب های اجتماعی را با اقدامی انقلابی و جهادی و البته با کمک مردم حل کنیم.

وی با اشاره به شعار دولتش مبنی بر کار و کرامت گفت: معنی کار این است که دولت خودش اهل کار باشد و برای رفع مشکلات مردم شب و روز نشناسد نه اینکه خودش چند شرکت تجاری داشته باشد. با این وضعیت امکان حل مشکلات نیست بلکه باید وارد میدان شد و برای مردم کار کرد. دولت هم باید خودش اهل کار باشد و هم اینکه زمینه کار برای مردم را فراهم کند.

رئیسی با بیان اینکه مستندات حرف های من به استناد اظهارات مدیران دولتی است، گفت: شرایط موجود باید متحول شود. کار و کارفرمای ما باید کرامت داشته باشد. ایرانیانی در خارج از کشور حضور دارند که آنها نیز باید کرامت داشته باشند. همچنین پاسپورت هر ایرانی باید از کرامت برخوردار باشد.

وی با اشاره به دوران مدیریتی اش در آستان قدس رضوی ادامه داد: ما اتوبوسی به آستان قدس نرفتیم اما مدیرانی که احساس کردند امروز تصمیمی برای تحول وجود دارد را اجازه دادیم تا کار کنند.

نگاه ما نگاه عدالت اجتماعی است

رئیسی در ادامه با اشاره به تحول در نظام اداری تصریح کرد: تحول در نظام اداری به معنی نبودن کارمند و مدیر سالم نیست. منتهی اگر رئیس دولت، وزرا و مدیران دولتی دیدند که در جایی فسادی ایجاد شده باید قبل از قوه قضاییه و رسانه ها مدعی فساد باشند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخشی از اظهارات خود درباره دو رویکرد نسبت به کار و سرمایه گفت: یک رویکرد این است که افرادی که سرمایه دارند، به سرمایه شان افزوده شود تا شاید فقرا هم به نوایی برسند و خدمه، نگهبان و مسئول بایگانی جایی شوند؛ ما این نگاه را قبول نداریم.

رئیسی افزود: تمام فرصت های کشور باید به شکل عادلانه در اختیار همه قرار بگیرد تا شاید فرهیخته ای نوآور در نقطه ای از کشور موفق به کارآفرینی شود. نگاه ما نگاه عدالت اجتماعی است.

وی با بیان اینکه کسی مخالف توسعه و پیشرفت نیست خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورها پیشرفته هستند اما در کنار کاخ ها، کوخ ها و در کنار برخورداران، فقرا و مستضعفین قرار دارند. باید اختلاف طبقاتی در کشور کمتر شود.

یارانه سه دهک پایین باید تا سه برابر افزایش پیدا می کند

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه با اشاره به مساله یارانه ها گفت: یارانه سه دهک پایین باید تا سه برابر افزایش پیدا می کند و نسبت به دهک های دیگر نیز تسهیلاتی ارائه شود.

وی در ادامه با اشاره به مساله پرداخت نکردن مالیات توسط عده ای گفت: قانون مالیات ارزش افزوده باید چند بار از افراد گرفته شود؟ اینکه از خوش حساب ها مالیات بگیریم، هنر نیست بلکه هنر این است که از یقه سفیدها و کسانی که فرار مالیاتی دارند، مالیات اخذ شود.

رئیسی اظهارات خود با اشاره به انگیزه اش برای حضور در انتخابات تصریح کرد: آن کار و شغلی که برای من دلنشین تر بود، خدمت به درگاه حضرت علی بن موسی الرضا (ع) بود اما مواجهه با مشکلات مردم و اینکه می دیدم مادری برای بیکاری فرزندانش گریه می کند و یا تحصیلکرده ای علیرغم داشتن مدرک به دنبال کار است من را وادار به حضور کرد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه امکانات من ایجاب نمی کند که ستاد انتخاباتی داشته باشم، گفت: هر کدام از شما مردم عزیز یک ستاد انتخاباتی هستید و در این مسیر حاضر نیستم با هیچ شخص، گروه و حزبی باشم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج