دبیر تشکل سیاسی فردای روشن دانشگاه آزاد با بیان اینکه شوراهای شهر و روستا از مهمترین جلوه‌های دموکراسی در کشور و عرصه مهم تصمیم‌گیری در خصوص مسائل مدیریت شهری هستند، گفت: حادثه پلاسکو اهمیت جایگاه شوراها را نشان داد و اعضای غیرمتخصص در این خصوص کاملاً منفعل بودند.

به گزارش خبرگزاری موج، کیهان سیفی با تأکید بر اهمیت جایگاه شوراهای شهر در حل مسائل و برنامه‌ریزی برای شهرها، اظهار کرد: شوراها یکی از ارکان مهم دموکراسی و مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌های خرد و مدیریت شهری هستند. شوراها کنترل مسئولین عالی شهر در ارتباط با مدیریت شهر را بر عهده دارند که به صورت مستقیم و عملی با حل مسائل شهر مرتبط هستند. علاوه بر اینکه شوراهای شهر به عنوان بازوی نظارتی بر مدیریت شهری جایگاه حساسی دارند.

وی با انتقاد از برخورد قومی و قبیله‌ای با بحث انتخابات شوراها در برخی از شهرهای کوچک ادامه داد: نمایندگان شوراها باید کسانی باشند که فارغ از وابستگی‌های قومیتی در حل مسائل تخصصی شهری متخصص و توانا باشند. مردم نیز باید در نحوه انتخاب‌هایشان توجه داشته باشند تا افراد باصلاحیت را به عنوان نماینده خود در شوراها برگزینند چرا که در نهایت همین منتخبان آنها هستند که سرنوشت آنها را در حوزه مسائل شهری تعیین می‌کنند.

وی افزود: ما باید البته بپذیریم که مسائل قومی در برخی از شهرها وجود دارد. در این مورد باید لیست ‌بندی‌هایی که احزاب برای انتخابات انجام می‌دهند متناسب با این شرایط ویژه باشد تا با فرهنگ مردم منطقه در تضاد نباشدT اما در عین حال فردی که در لیست احزاب قرار می‌گیرد  باید از گرایش و تخصص در حل مسائل شهری نیز برخوردار باشد که اگر این مسأله رعایت شود مردم نیز اعتمادشان به احزاب و سیستم حزبی جلب می‌شود.

وی با اشاره به حادثه اخیر ساختمان پلاسکو اظهار کرد: این حادثه اهمیت شوراها و تصمیم‌گیری‌های آن را مشخص کرد. ضمن اینکه بعد از رخداد این حادثه دیدیم که افراد غیرمتخصص و ورزشکاران که در آنجا بودند کاملاً منفعل و سردر گم بودند که در کلانشهر تهران این مسأله در ادامه نیز بسیار می‌تواند بحران‌زا باشد.

سیفی در پایان با اشاره به اینکه نمی‌توان محدودیت قانونی برای حضور افراد غیرمرتبط با مسائل شهری اعمال نمود، گفت: خود اشخاصی که بعضاً ممکن است در عرصه‌های ورزشی یا هنری برای کشور افتخارآفرین بوده‌اند اگر واقعاً دغدغه شهر و کشورشان را دارند نباید در این عرصه کاملاً تخصصی حضور یابند به علاوه اینکه شهروندان نیز باید آگاهانه دست به انتخاب بزنند و به صرف معروفیت یا محبوبیت اشخاص در حوزه‌های دیگر آنها را در این سمت حساس قرار دهند تا شاهد فجایعی مانند فاجعه پلاسکو نباشیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج