موج

فرستاده چین در مذاکرات تغییرات اقلیمی در لهستان گفت: کشورهای توسعه یافته در پیمان تحولات آب و هوایی پاریس تعهداتی دادند که تا کنون به آن عمل نکرده اند.

به گزارش خبرگزاری موج شبکه خبری آسیا تایمز روز شنبه گزارش کرد 'شیه جان خوا' فرستاده چین در مذاکرات تغییرات اقلیمی در لهستان خاطر نشان کرد این کشورها قرار بوده است بر اساس تعهداتشان اقدام به انتقال فنآوری و حمایت های مالی از کشورهای دیگر کنند تا بتوان با این پدیده مقابله کرد.

به گفته وی کشورهای توسعه یافته در پیمان تحولات آب و هوایی پاریس تعهداتی دادند که تا کنون به آن عمل نکرده اند.

فرستاده چین گفته است کشورهای توسعه یافته و ثروتمند باید تا سال 2020 میلادی نزدیک به 100 میلیارد دلار در هر سال اختصاص دهند تا بتوان با آلودگی آب و هوایی مقابله کرد.

او گفت که دهها کشور کمتر توسعه یافته دنیا به چنین کمک هایی نیاز مبرم دارند.

'شیه' افزود برخی از کشورهای ثروتمند و توسعه یافته پس از گذشت سه سال، حتی اجرای طرح های کمک رسانی مالی و فنی به کشورهای نیازمند به این مساعدت ها، را آغاز نکرده اند.

این اظهار نظرها نشان می دهد که بین چین و آمریکا کماکان اختلافات زیادی درمورد تحولات اقلیمی وجود دارد و با گذشت زمان طولانی از توافقنامه پاریس، هنوز دو کشور نتوانسته اند این مناقشات را برطرف کنند.

بر خلاف چین که برای کاهش گازهای گلخانه ای تلاش می کند، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا از این توافق خارج شد و به سمت استفاده بیشتر از سوخت هایی نظیر ذغال سنگ رفته است که آلوده ترین سوخت فسیلی محسوب می شود.

نمایندگان حدود 200 کشور دنیا در همایش تحولات اقلیمی در حال بررسی طرح ها و ضوابط و مقررات ذی ربط هستند اما اختلافات فراوانی میان آنها وجود دارد.

ملل صنعتی دنیا هنوز 30 میلیارد دلار از کمک هایی را که متعهد شده بودند، پرداخت نکرده اند و تاکید می کنند که باید ابتدا اقدامات کشورهای دیگر برای آلودگی زدایی و کاهش آلاینده ها مورد راستی آزمایی قرار گیرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها