حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان در ضیافتی شنبه شب به مناسبت ۲۷ رمضان ۱۴۳۶ روزی که مذاکرات هسته‌ای ایران و۱ + ۵ پس از ۱۲ سال سرانجام به نتیجه رسید، از دست‌اندرکاران برجام تقدیر کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، حسن روحانی رئیس‌جمهوری در آستانه ۲۳ تیرماه اولین سالروز توافق هسته‌ای میان ایران و ۱ + ۵ با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک در ضیافت افطاری از تمامی دست‌اندرکاران مذاکرات هسته‌ای در سازمان‌ها و نهادهای مختلف کشور از جمله وزارت امور خارجه، سازمان انرژی اتمی، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد دارایی، وزارت دفاع، ‌دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و نیز رسانه‌های تصویری و مکتوب کشورمان تقدیر کرد.

رئیس‌جمهور سخنان خود را با این جمله آغاز کرد که افطار امشب با رنگ و بوی خاصی همراه است. این مراسم برای تشکر از همه کسانی است که برای حل یک معضل بزرگ ملی که شکل بین‌المللی به خود گرفته بود قدم‌های موثر و کارسازی برداشتند.

وی در بیان این‌که چرا پاسداشت زحمات و تلاش دست‌اندرکاران در مذاکرات هسته‌ای و برجام شنبه شب(۱۳ تیر) برگزار می‌شود گفت: امشب، شب ۲۷ ماه مبارک رمضان است و سال گذشته در همین تاریخ توافق هسته‌ای میان ایران و ۱ + ۵ محقق شد و مذاکرات به نتیجه رسید. معتقدیم به نتیجه رسیدن دعاهای مردم در شب‌های قدر رمضان سال گذشته بود که مذاکرات را به نتیجه رساند و از این جهت خواستیم در همین شب در سال جاری این رویداد را یادآوری کنیم.

رئیس‌جمهور در ادامه از رسانه‌های گروهی مختلف کشور قدردانی ویژه کرد و گفت‌: ما در جلسه‌ دیگری که برای قدردانی از دست‌اندرکاران برجام(مراسم اعطای نشان لیاقت به اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای) داشتیم، کمتر از رسانه‌ها نام بردیم و حالا از آن‌ها که خدمت بزرگی برای اطلاع‌رسانی در زمینه مذاکرات داشتند و هنوز هم باید به این خدمت ادامه دهند، قدردانی می‌کنیم.

در این مراسم علاوه بر دست‌اندرکاران برجام و مذاکرات هسته‌ای، خبرنگاران حاضر در آخرین دور مذاکرات که به توافق هسته‌ای منجر شد و بعضا در سال‌های گذشته نیز به اخبار و مذاکرات هسته‌ای را در مقاطع مختلف سیاسی پوشش تصویری و خبری داده‌اند حضور داشتند.

روحانی در سخنان خود در این مراسم برجام را کم هزینه‌ترین راهی دانست که می‌توانست کشور را به اهداف ملی‌اش برساند

وی گفت که یکی از وعده‌های اصلی من به مردم در انتخابات حل مساله هسته‌ای بود و مردم در سال ۱۳۹۲ به این راه و مسیر رای دادند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: مسیر توافق هسته‌ای، مسیر تقویت بنیه دفاعی کشور است.

روحانی گفت: برخی در کشور معتقد بودند که اگر بتوانیم همه مسایل مطرح در مذاکرات را حل کنید از موضوع PMD نمی‌توان عبور کرد و می‌گفتند که به خاطر مساله PMD‌اصلا نباید وارد بازی شویم چرا که PMD کوچه بن‌بست است. اما این مساله هر چند سخت اما حل شد و از این کوچه بن بست هم گذشتیم که یک موفقیت بزرگ در مسیر کسب منافع ملی‌مان بود.

رئیس‌جمهور با اشاره به تلاش دست‌اندرکاران مذاکرات هسته‌ای در اثبات حقوق اساسی ایران در داشتن فن‌آوری صلح‌آمیز هسته‌ای تصریح کرد: امروز کسانی که می‌گفتند غنی‌سازی نداشته باشید از ما سوخت می‌خرند و در ازای آن کیک زرد دریافت می‌کنیم. آنهایی که می‌گفتند آب سنگین نباید داشته باشید از ما این محصول را خریداری می‌کنند. آنها می‌خواستند ما این خانه را نداشته باشیم اما نه تنها خانه را پس گرفتیم و بلکه آنها(کشورهای غربی و آمریکا) یک اتاق از این خانه را از ما اجاره می‌کنند و پولش را هم می‌دهند.

وی هم‌چنین تاکید کرد که اگر ارشادات رهبری و دفاع جانانه ایشان از تیم هسته‌ای که در همین ماه مبارک رمضان سال گذشته انجام شد نبود، ما با مشکلات زیادی مواجه می‌شدیم.

رئیس‌جمهور ورود دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی به موضوع هسته‌ای در جریان مذاکرات را به مصلحت کشور و مذاکرات دانست و گفت: البته دولت تحمل مسوولیت‌ها و بارهای سنگین‌تر از مذاکرات و توافق هسته‌ای را داشت اما به لحاظ قانونی و حقوقی سعی شد تا هر جا شبهه‌ای بود برطرف شود و احتمالات نیز در نظر گرفته شود.

روحانی در ادامه با بیان اینکه همه باید الان به این مساله توجه کنند که چگونه بعد از برجام از آن به نفع کشور استفاده کنیم گفت: برجام در ایران، اروپا و آمریکا و نیز منطقه مخالف داشته و دارد اما ما نباید به دست خودمان به آنها بهانه دهیم. باید دقت کنیم و به فکر اهدافی باشیم که برجام به خاطر آن اهداف به دست آمد و این اهداف بهبود زندگی جوانان و مردم، ‌ رشد اقتصادی و غیره و به طور کلی استفاده از فرصت‌هاست.

بنا بر این گزارش، در این مراسم دکتر شافع استاد دانشگاه در سخنانی کوتاه به ابعاد حقوقی و بین‌المللی برجام پرداخت.

هم‌چنین دکتر عقیلی مدیر عامل بانک خاورمیانه نیز در سخنانی بر ضرورت توجه به بانکداری بین‌المللی مبتنی بر قوانین و مقرارت بین‌المللی تاکید کرد و گفت: ‌ امروز آرام آرام بانک‌های خارجی کشور به سمت ما می‌آیند و امیدواریم شاهد آن باشیم که بانک‌های بزرگ نیز وارد ایران شوند. اگر بخواهیم با بانک‌های بزرگ رابطه برقرار کنیم شکی نیست که باید سیستم بانکی خود را اصلاح کنیم.

مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با اشاره به بحث‌ها و تبادل نظرات گوناگون میان نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسولان هسته‌ای و سیاست خارجی پیرامون برنامه هسته‌ای کشور و مسیری که باید در این راستا طی شود، گفت: پیش از برجام هر قطعنامه‌ای علیه ایران در سازمان ملل متحد با رای بالا به تصویب می‌رسید اما امروز وحدت جهانی علیه کشور ما شکسته شده و این دستاورد بزرگ برجام است. در این مراسم محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به همراه معاونان، مدیران و کارشناسان این وزارت خانه که در بحثهسته‌ای دخیل بودند، حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و مدیران و کارشناسان وزارت اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی و نیز مدیران و معاونان سازمان انرژی اتمی حضور داشتند.