معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از آمادگی این معاونت برای اجرای پروژه‌های مشترک ملی در استان‌ها در جهت حل مشکلات و معضلات خبر داد و گفت: استارت آپی که پس از چند ماه فعالیت به موفقیت نمی‎رسد به عنوان کلاس کارآموزی نگاه شود تا بتوان از تجربیات آن برای تلاش دوباره استفاده کرد؛ چراکه با رویکرد نفتی نمی‌توان کشور را اداره کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، سورنا ستاری در بیست و چهارمین نشست رؤسای بنیادهای نخبگان استانی‌ که به میزبانی بنیاد نخبگان استان آذربایجان‌غربی در ارومیه برگزار شد، نیروی انسانی را سرمایه اصلی کشور دانست و افزود: با توجه به جمعیت جوان و تعداد دانشجویانی که در مراکز آموزشی کشور مشغول به تحصیل هستند و تعداد فارغ‎التحصیلان ما به ویژه در رشته مهندسی، ایران در حوزه سرمایه‌های انسانی در میان کشورهای برتر دنیا قرار دارد و نباید فراموش کنیم امروز دانش، منبع اصلی توسعه و پیشرفت هر کشوری است.

ستاری با اشاره به این که بنیادهای نخبگان استانی باید خانه مستعدان و نخبگان استان‎ها و محلی برای رشد، پیشرفت و تبادل نظر با آنها باشد، بر لزوم حمایت از مستعدان برتر در سراسر کشور تاکید کرد.

وی اضافه کرد: نسل جوان هر استان سرمایه‎های آن استان و کشور هستند و بنیادهای نخبگان استانی باید با برنامه‎ریزی صحیح، شناخت استعدادها و نیازهای نیروی انسانی متفکر و متخصص خود با برقراری ارتباط و تعامل صحیح با آنها راه را برای قرار گرفتن این پتانسیل بی‎نظیر در مسیر تاثیرگذاری بر جامعه هموار کنند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر این که دولت به تنهایی قادر به ایجاد تغییر در فضای اشتغال و کارآفرینی نیست، ادامه داد: تحقق این امر و موفقیت در این عرصه نیازمند حضور و پشتکار همه و بویژه بخش خصوصی است تا با شناخت و به کارگیری نیروی متخصص، امکان تغییر و اثرگذاری بیش از پیش فراهم شود.

ستاری، ایران را کشوری با پنج هزار سال تاریخ توصیف کرد که دانشمندان ایرانی در طول تاریخ، زاده زیست بوم و فضای حاکم بر عصر خود بوده‌اند و یادآور شد: قانون شرکت‎های دانش بنیان چیزی جز ایجاد اکو سیستم مناسب نیست.

وی با اشاره به سرمایه‎گذاری دولت برای ایجاد زیرساخت و زیست بوم مناسب در پارک‎های علم و فناوری خاطرنشان کرد: خوشبختانه دستاورد سرمایه‎گذاری و ایجاد فضای مناسب برای شرکت‎های دانش‎بنیان و پارک‎های علم و فناوری در سال گذشته بسیار قابل توجه است که این امر نشان می‌دهد ایجاد سیستم مناسب برای فعالیت شرکت‎های دانش‎بنیان قطعا نتیجه دلخواه را در پی خواهد داشت.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر نقش و جایگاه بنیادهای نخبگان، افزود: بنیادهای نخبگان استانی باید به جایی برسند که بتوانند حتی از استان‎های دیگر و کشورهای دیگر متخصصان را جذب کنند و این امر نیازمند عزم و اتحاد همه دستگاه‌ها در استان‌ها است. اکنون این سیستم در بنیاد راه افتاده است و بسیاری از افراد که تا پیش از این در خارج از کشور مشغول تحصیل و فعالیت بودند، به کشور بازگشته و ایده‎‎های خود را عملیاتی کرده‎اند.

وی با تاکید بر فرهنگ‌سازی برای تفکر دانش‎بنیان و استفاده از پتانسیل همه افراد برای دستیابی به اقتصاد دانش‌بنیان گفت: در راستای فرهنگ سازی برای ترویج تفکر دانش‎بنیان، کارآفرینی و تاکید بر تولید داخلی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فعالیت‎های بسیاری در رسانه‎‎ها و به ویژه تلویزیون و فضاهای مجازی صورت گرفته که در ماه‎های آینده شاهد رشد بیش از پیش آن خواهید بود.

ستاری با اشاره به اینکه در سال جاری بحثجوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان با جدیت بیشتر پیگیری می‎شود، اظهار کرد: هدف از فعالیت‎های مراکز نوآوری دانشگاه‎ها باید تربیت نیروی انسانی باشد، دانشگاه‎ها باید به دانشجویان بیاموزند که به استارت‎آپی که پس از چند ماه فعالیت به موفقیت نمی‎رسد، به عنوان کلاس کارآموزی نگاه کنند و از تجربه‎های آن برای دوباره بلندشدن و تلاش دوباره استفاده کنند و این همان تربیت نیروی متخصص است.

وی تاکید کرد: نسل جدید ما باید بداند با نفت خام دیگر نمی‎شود کشور را اداره کرد؛ زیرا با تغییر نگاه‎ها و سطح سواد جامعه حتی اگر نفت به بالاترین قیمت‎ها برسد، کشور نیازمند پتانسیلی بالاتر از منابع طبیعی است که دانش و مغز نیروی انسانی متخصص است.

ستاری یادآور شد: جهت‎گیری دانشگاه‎های استان‎ها باید حل معضلات استان، مردم و در نهایت کشور باشد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمادگی دارد برای حل مشکلات و معضلات، با تمام استان‎ها پروژه مشترک ملی تعریف کند.