موج

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات؛

آذری جهرمی گفت: در حال حاضر دستاوردهای فضایی خوبی بدست آمده که در زمینه انرژی، محیط زیست و کشاورزی بکار خواهد رفت و ساخت ماهواره ها نیز از دیگر برنامه های است که به طور جدی در حال توسعه است و اولویت سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن اشاره به اینکه این دستاوردهای در بهبود مدیریت و طرح آمایش سرزمینی، موضع بهینه سازی مصرف آب و کشاورزی موثر است، گفت: ماهواره پیام امیرکبیر همه آزمایش ها را با موفقیت طی کرد و در قراردادی که با دانشگاه شریف منعقد شد این ماهواره برای ساخت و انبوه سازی به سازمان فضایی تحویل شده است.

جواد آذری جهرمی با بیان اینکه امروز زمینه اجرای طرح دولت الکترونیک فراهم است، افزود: امروز در هر یک از بخش های آب، برق، گاز و...35 میلیون قبض صادر می شود که امروز 45 روز زمان به شرکت مخابرات به فراهم کردن بستر آن داده شده است، البته این موضوع نیازمند هماهنگی سازمان های مختلف است و به طور کلی اگر طبق برنامه پیش برود اردیبهشت ماه قبض های کاغذی آب و برق حذف می شود و به صورت الکترونیکی ارسال خواهد شد و هر یک از مشترکان تمایل به دریافت قبض های کاغذی باشند این درخواست نیز اجرا خواهد شد.

او با تاکید بر اینکه استارت آپ ها از داده های ماهواره ای استفاده می کنند، افزود: اهمیت این شرکت ها باعث شده اداره ای با عنوان شرکت های فضا پایه شکل بگیرد تا زمینه تقویت فعالیت این شرکت ها فراهم شود.

او با تاکید بر اینکه هزینه در بخش فضایی سرمایه گذاری است، تصریح کرد:  هرچقدر در زمینه فضایی هزینه شود به افزایش بهره وری در بخش های مختلف کمک خواهد کرد و این موضوع به بزرگ شدن اقتصاد کشور کمک خواهد کرد. در این زمینه سازمان صدا و سیما به دنبال راه اندازی ماهواره مستقل است و ما در شورای عالی فضای مجازی به دنبال این هستیم که ساخت و راه اندازی ماهواره به بخش خصوصی یا سازمان فضایی داده شود و صدا و سیما بیشتر در زمینه تولید محتوا متمرکز شود.

آذری جهرمی با اعلام این خبر که نخستین تفاهمنامه در زمینه فضا پایه با سازمان فضایی منعقد خواهد شد، گفت: طبق این تفاهمنامه حفاظت از پارک ملی گلستان در دستور کار قرار دارد تا مانع از آسیب های ناشی از آتش سوزی و...در این منطقه جلوگیری شود.

او درباره توافق ایران با ترکیه برای کاهش اثر تحریم ها در بخش اینترنت گفت: در حال حاضر نه تنها با ترکیه بلکه با کشورهای دیگر همچون آذربایجان، ارمنستان و... در زمینه پایداری اینترنت برای جلوگیری از اقدامات آمریکا در کاهش دسترسی ایران به شبکه بین المللی اینترنت مذاکره شده است.

او درباره پرتابگرهای ماهواره ای نیز گفت: نزدیک به دو سال است که یک ماهواره ساخته شده ایران در یک کشور اروپایی قرار دارد که به فضا پرتاب شود ولی انجام نشده است، از این رو ایران در زمینه پرتاب گر ها نیز فعال خواهد بود

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها