بحران در بازار کامپیوتر به میزانی بالا رفته است که کاسبان معتقدند ورود کالاهای جدید هم نمی تواند درد این صنف را دوا کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، افزایش قیمت ها در بازار کامپیوتر متقاضیان و فروشندگان را به قدری کلافه کرده است که هیچ اشتیاقی در این بازار وجود ندارد؛ براساس آنچه که در حال‌حاضر در بازار دیده می‌شود اگر در آینده نزدیک این روند ادامه پیدا کند به دلیل کاهش واردات و کمبود کالا در این صنف به جرات می‌توان گفت تا ۳۰‌ درصد واحدهای صنفی تعطیل خواهد شد.

در چنین شرایط اقتصادی تجهیزات‌ آی‌ تی در سبد خانوار چندان جایی ندارد چرا که مسائل مهم‌تری وجود دارد، به همین دلیل این بازار روز به روز کوچک‌تر می‌شود و مصرف‌کننده‌ها نیز برنامه‌ای برای خرید نخواهند داشت. البته عقیده کسبه های بازار کامپیوتر متفاوت با این ماجرا است و آن ها اعتقاد دارند که محصلان قشر نیازمند تکنولوژی هستند و نباید نیازهای آن ها روز به روز گران شوند.

خبرنگار موج در همین زمینه به بازار کامپیوتر مراجعه کرد و با کسبه این بازار به گفتگو پرداخت؛ به گفته یکی از فروشندگان لپ تاپ این بازار دچار سکته ای عجیب شده است و در این بین افرادی که از قشر دانشجو یا محصل جامعه هستند بیش از هر فرد دیگری ضرر می بینند.

این کسبه عنوان کرد: آن ها برای رفع نیاز خود مجبور به خرید از بازار هستند و این امر ضربه سنگین اقتصادی را به آن ها وارد می کند و افرادی که قانون گذار سیاست ها اقتصادی هستند باید از افزایش این ضررها جلوگیری کنند.

یکی دیگر از فروشندگان بازار کامپیوتر در پاسخ به خبرنگار موج که آیا بسته جدید ارزی تأثیری در بازار می گذارد یا خیر اظهار کرد: این بازار با رکود شدیدی  مواجه شده است و این رکود در تأمین قطعات بیشتر احساس می شوند.

وی همچنین عنوان کرد به عنوان مثال کالاهایی که در ایران هم تولید می شوند، در یک ماه اخیر با افزایش قیمت بالایی همراه بودند؛ افزایش قیمتی که به هیچ عنوان ریشه منطقی ندارد و تنها دلیل آن نبود آرامش و امنیت در بازار است.

این فروشنده با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور خواستار دید بیشتر مسئولین به بازار کامپیوتر شد و عنوان کرد: وعده هایی نظیر اینکه ترخیص کالاهای گمرکی بازار را به ثبات و آرامش خواهد برد، پوشالی است و هیچ گاه محقق نمی شوند.

بنابر گزارش خبرنگار موج نمودار بالا نشانگر افزایش قیمت یکی از محصولات شرکت مادیران در ماه جاری است؛ این نمودار نشان می دهد مانیتور تولید شده در داخل کشور در ماه گذشته با افزایش قیمت عجیبی همراه بوده و هیچ ملاحظه ای در تعیین قیمت های محصولات این شرکت دیده نمی شود.