به دنبال تشدید تلاش ها برای سفر انسان به کره مریخ در سال های آینده، برنامه ریزی برای ساخت سکونتگاه های مناسب برای فضانوردان در دست انجام است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از دیجیتال ترندز، با توجه به اینکه سفر به مریخ از کره زمین حدود ۹ ماه به طول می انجامد، سکونتگاه های یادشده باید از استحکام، کیفیت و امکانات مناسب برخوردار باشند تا بتوانند نیازهای ساکنان خود را به طور کامل برطرف کنند.

گروهی از مهندسان و معماران دانشگاه ام آی تی در مسابقه ای موسوم به طراحی شهر مریخ ۲۰۱۷ که به همین منظور برگزار شده بود شرکت کرده و طرح آنها رتبه اول را کسب کرد.

سکونتگاه های طراحی شده این پژوهشگران خانه های گنبدی شکل سفید رنگ و غول پیکری است که در درون آنها محیطی مشابه با یک گلخانه برای رفع نیازهای انسان طراحی و تعبیه شده است.

هر یک از این سکونتگاه ها می توانند تا ۵۰ نفر را در خود جای دهند و از فضاهای باز و سبز و همین طور آبی که از دشت های مریخ استحصال شده برخوردار هستند.

در زیر این گنبدها تونل هایی تعبیه شده که مشابه با ریشه های درختان هستند و از آنها به عنوان محله ها و کوچه های خصوصی و خانه های شخصی افراد استفاده خواهد شد.

در واقع محیط داخلی این گنبدها شباهت زیادی به یک جنگل یا پارک دارد و محیط زیر آنها هم نیز مشابه با خانه شخصی خواهد بود. گنبدهای یادشده استفاده بهینه از منابع موجود در مریخ مانند آب و خاک و نور خورشید را برای تداوم حیات ممکن می کنند و در عین حال از ساکنان در برابر خطراتی همچون تشعشعات رادیواکتیو، تغییرات شدید آب و هوایی و سنگ های آسمانی کوچک حفاظت می کنند.

این گنبدها قادر به جمع آوری و جذب انرژی خورشیدی و پردازش آن هستند و سیستمی برای انتقال آب به درختان هم در آنها ایجاد خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج