محققان دانشگاه کارنگی ملون طی انجام یک پژوهش جدید از یادگیری ماشینی و تصویربرداری مغز برای تشخیص تمایل به خودکشی در افراد استفاده کردند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از گیزمگ، محققان در این مطالعه 34 نفر را مورد بررسی قرار دادند که 17 نفر از آنها تمایل به خودکشی داشته و 17 نفر موارد نوروپاتی(بیماری اعصاب محیطی) بودند.

آنها فعالیت مغزی این شرکت‌کنندگان را با استفاده از تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی(fMRI) ثبت کرده و به صورت همزمان به آنها سه گروه از کلمات را ارائه کردند.

این کلمات در سه دسته‌بندی کلمات مرتبط با مرگ، کلمات مثبت و کلمات منفی قرار داشتند.

الگوریتم جدید که توسط این محققان توسعه یافته به درستی و با دقت 91 درصد توانست با بررسی اسکن مغزی این افراد، گروهی که به خودکشی تمایل داشتند را از گروه دیگر تشخیص دهد.

این تیم تحقیقاتی قبلا یک مجموعه از آنچه که آنها "علامت‌های عصبی" نامیده‌اند، توسعه داده‌اند. این‌ها تصاویر مغزی هستند که برای پاسخ‌های احساسی خاص، به ویژه غم، شرم، خشم و غرور، مانند اثر انگشت عمل می‌کنند.

مطالعه جدید نشان داد افرادی که به خودکشی گرایش دارند، پاسخ‌های هیجانی متفاوتی نسبت به مفاهیم خاص در مقایسه با افراد نوروپاتی از خود نشان می‌دهند.

این پژوهش یکی دیگر از شواهدی است که نشان می‌دهد افرادی که مستعد خودکشی هستند، می‌توانند به صورت عینی هر چند با یک آزمایش خون یا یک اسکن مغزی شناسایی شوند.

این پژوهش در مجله Nature Human Behavior منتشر شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج