امروز رسانه های روسی گزارش دادند که قانونگذاران دوما در روسیه طرح تضعیف رمزگذاری در نرم افزارهای پیام رسان را پیشنهاد کرده اند. اگر این گزارشات مبتنی بر واقعیت باشد باید انتظار یک کوچ دسته جمعی برای خدمات و نرم افزارهای آمریکایی از کشور روسیه باشیم.

به گزارش خبرگزاری موج، بر اساس این گزارش که برخی از رسانه های روسی به آن اشاره کرده اند طبق این قانون نرم افزارهای پیام رسان مانند واتس اپ و تلگرام در صورتی که به درخواست های آژانس امنیت فدرال روسیه برای در اختیار گذاشتن اطلاعات پاسخ ندهند با جریمه های هنگفت مواجه خواهند شد.

این طرح به عنوان یک ضمیمه مکمل برای قانونی مبارزه با تروریسم که توسط قائم مقام دوما «ایرینا یارووایا» و یکی دیگر از اعضای مجلس دوما با نام «ویکتور اوزروف» پیشنهاد شده بود، مطرح شده است و در مرحله ابتدایی توسط کمیته امنیت و مبارزه با فساد دوما تایید شده است.

خبرگزاری «تاس» روسیه در باره این قانون اشاره کرده است که بر اساس آن چنانچه یک نرم افزار از رمزگشایی پیام ها به درخواست دولت سرباز زند با جریمه ای برابر با ۱۵ هزار دلار یا یک میلیون روبل روسیه مواجه خواهد شد.

همچنین شهروندانی که از نرم افزارهای رمزگذاری شده استفاده کنند و از خوانده شدن پیام های خود توسط مقامات رسمی جلوگیری کنند با جریمه ۳ هزار روبل، مقامات با جریمه ۵ هزار روبل و نهادهای قانونی با جریمه ای ۵۰ هزار روبلی مواجه میشوند.

چنانچه این قانون به تصویب برسد اغلب نرم افزارهای پیام رسان مانند تلگرام و شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک وارد یک چالش بزرگ با دولت روسیه خواهند شد. مخصوصا فیسبوک که از این گونه قوانین خاطره خوشی ندارد و چندی پیش یکی از مقامات ارشد این شرکت در برزیل به واسطه قانونی مشابه برای در اختیار گذاشتن اطلاعات یکی از کاربران این شبکه اجتماعی محکوم به حبس در زندان شد.