دانشمندان لهستانی موفق به ساخت نخستین واحد حافظه شیمیایی تک‌بیتی دنیا موسوم به "چیت" شدند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه فیز، در علم رایانه­‌های کلاسیک، اطلاعات در بیت و در علم رایانه کوانتومی، اطلاعات در بیت­‌های کوانتومی یا کوبیت­‌ها ذخیره می­‌شود.

دانشمندان «موسسه شیمی فیزیک» آکادمی علوم لهستان به تازگی ثابت کرده­‌اند شیمی هم می­‌تواند اساسی مناسب برای ذخیره­‌سازی اطلاعات باشد.

بیت شیمیایی جدید آن­ها موسوم به "چیت" (chit)، آرایه­‌ای ساده متشکل از سه قطره کوچک است که در تماس با هم قرار دارند و در آن­ها واکنش­‌های نوسانی رخ می­‌دهد.

در حافظه الکترونیکی معمولی، صفرها و یک­‌ها توسط پدیده­‌های فیزیکی مانند جریان الکتریسیته یا تغییر در ویژگی­‌های الکتریکی یا مغناطیسی، ثبت، ذخیره و خوانده می‌شود.

با این حال، حافظه جدید مبتنی بر پدیده‌­های شیمیایی است و در اینجا یک بیت منفرد در سه قطره­ هم­جوار ذخیره می­‌شود. بین این قطره­‌ها، واکنش­‌های شیمیایی به طور ثابت، دورانی و در حالتی کاملا تعریف­ شده، ایجاد می­‌شوند.

گفته می­‌شود بیت شیمیایی جدید دارای پتانسیل بالاتری در مقایسه با بیت­‌های موجود است. با این حال، واکنش­‌های این حافظه فقط مسئول ذخیره­‌سازی اطلاعات­ اند اما ثبت و خوانش این اطلاعات هنوز نیازمند شیوه­‌های جدید است.

به نظر می­‌رسد هنوز سال­‌های زیادی تا کاربردی شدن کامل این حافظه شیمیایی و تبدیل شدن آن به بخشی از رایانه­‌های شیمیایی آینده فاصله است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج