موج
کدخبر : ۴۲۷۴۷۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-427473

ناصر سرگلزایی:

رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: از دیگر مسائل این حوزه موضوع نظارت است، اکثرا نظارتی بر مطب‌ها و کلینیک‌های دندانپزشکی وجود ندارد، چراکه برای نظارت بر حدود ۲۰۰۰ دندانپزشک، کمتر از انگشتان یک دست ناظر وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، ناصر سرگلزایی رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خبری عنوان کرد: بزرگترین مشکل حوزه دندانپزشکی بحث مواد و تجهیزات است، قیمت مواد و تجهیزات دندانپزشکی طی یک سال گذشته افزایش ناگهانی پیدا کرده است.

سرگلزایی در ادامه این خبر متذکر شد: به عنوان مثال بهترین ایمپلنت موجود با حدود ۵۰۰ هزار تومان خریداری می‌شد، اما در حال حاضر قیمت آن ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شده است.

رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: به‌دلیل وارداتی بودن اکثر مواد و تجهیزات دندانپزشکی، قیمت این اقلام متناسب با دلار افزایش پیدا می‌کند، فشار مالیات و عوارض شهرداری بر مطب‌های دندانپزشکی نیز از دیگر مشکلات این حوزه است.

وی تاکید کرد: از دیگر مسائل این حوزه موضوع نظارت است، اکثرا نظارتی بر مطب‌ها و کلینیک‌های دندانپزشکی وجود ندارد، چراکه برای نظارت بر حدود ۲۰۰۰ دندانپزشک، کمتر از انگشتان یک دست ناظر وجود دارد.

سرگلزایی افزود: به عنوان مثال بیماری به من مراجعه کرد و گفت دکتری برای کاشت یک ایمپلنت ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دستمزد می‌گیرد در حالی که در مطبی دیگر برای همان کار ۲میلیون تومان دستمزد گرفته می‌شود، اگر نظارت وجود داشته باشد این مشکلات و اختلاف قیمت‌ها ایجاد نمی‌شود.

رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز کرد: در دانشکده دندانپزشکی مشهد در شیفت صبح حدود ۳۰۰ یونیت به‌صورت آموزشی درمانی و در شیفت بعد از ظهر کلینیک ویژه به‌صورت درمانی فعال است.

سرگلزایی در ادامه اطلاع داد: باید در کنار درآمدزایی قسمتی از فعالیت‌ها نیز به مردم اختصاص یابد، از حدود ۱۰۰ عضو هیأت علمی سه یا چهار نفر در این کلینیک فعالیت می‌کنند، اعضاء هیأت علمی و رزیدنت‌ها تمایل کمی برای کار کردن در کلینیک ویژه دندانپزشکی دارند.

وی اضافه کرد: با هدف ترغیب اعضاء هیأت علمی برای فعالیت بیشتر در کلینیک ویژه اصلاحاتی در تعرفه‎ آن انجام دادیم، تعرفه خدمات دانشکده در شیفت صبح دولتی و در شیفت بعد از ظهر غیردولتی است، در حال حاضر هزینه‌ها در کلینیک و مطب‌ها سرسام‌آور است.

سرگلزایی یادآور شد: در حاشیه شهر عمدتا بحث‌های آموزش و بهداشت مطرح است و ما پیگیر عقد تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری مشهد در خصوص افزایش خدمات دندانپزشکی در حاشیه شهر هستیم.

وی ادامه داد: در گفت و گویی که با رئیس شورای شهر هم داشتیم تفاهم نامه‌ای در جهت آموزش عمومی و خدمات ارزان قیمت منعقد کردیم تا بتوانیم در حاشیه شهر مشهد به‌وسیله رزیدنت‌ها و دانشجویان سال اخر، کلینیک‌هایی را فعال کنیم، اعضاء هیأت علمی در این کلینیک‌ها به صورت ناظر فعال خواهند بود.

دندانپزشکی

رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: پس از فراگیری کرونا تمایل دندانپزشکان به کار کردن در حوزه‌های دولتی کمتر شده است، بین نیاز جامعه و تعداد دندانپزشکان تناسب وجود دارد، اما مشکل تراکم این افراد است یعنی بعضا در برخی شهر‌ها یونیت و وسایل مورد نیاز وجود داشته، اما دندانپزشک وجود ندارد.

وی یادآور شد: گسترش و پراکندگی دندانپزشکان در سطح کشور و استان به صورت عادلانه نیست و اکثر دندانپزشکان سطح استان در مشهد تجمیع شده‌اند در صورتی که باید امکانات و امتیازاتی برای افرادی که در شهرستان‌ها و مناطق کم‌برخوردار فعالیت می‌کنند در نظر گرفته شود تا این خلاء جبران شود.

سرگلزایی تصریح کرد: یکی از مشکلات مشهد فقدان اورژانس دندانپزشکی شبانه روزی هست که این کار در حال حاضر با همکاری دانشکده دندانپزشکی و بخش خصوصی تا حدی پوشش داده می‌شود.

وی در ادامه گفت: هدفی که من و دانشگاه در پی آن هستیم ایجاد اورژانس دندانپزشکی شبانه‌روزی در مشهد است، این پروژه تا حدود ۸۰ درصد پیشرفت داشته و محل این اورژانس، بیمارستان امام رضا (ع) است.

رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: تعرفه‌های دندانپزشکی به چهار بخش دولتی، خصوصی، غیردولتی و خیریه تقسیم می‌شود، به‌دلیل حمایت نشدن خیریه‌ها و افزایش مبالغ مواد و تجهیزات، تعرفه خیریه‌ها افزایش داشته و حتی بیشتر از تعرفه‌های دولتی و غیردولتی است.

وی بیان کرد: کلینیک‌های سیار دندانپزشکی به‌صورت اتوبوسی و یونیت‌های دندانپزشکی سیار در حاشیه شهر تحت عنوان اردو‌های جهادی فعالیت می‌کنند، تجهیزات و مواد مورد نیاز این کلینیک‌ها نیز توسط دانشکده دندانپزشکی تامین می‌شود.

رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرد: دانشکده دندانپزشکی مشهد در راستای کاهش خطر ابتلا به کرونا علاوه بر رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و داشتن تهویه مناسب، تمام تجهیزات حفاظتی از جمله شیلد، پاپوش و ... را در اختیار دانشجویان و اعضاء هیأت علمی قرار می‌دهد.

سرگلزایی در خاتمه خاطرنشان کرد: آمار نشان‌دهنده این است که به‌دلیل رعایت دستورالعمل‌ها بهداشتی و وجود تجهیزات حفاظتی کمترین ابتلا به کرونا را در بین دندانپزشکان داشته‌ایم.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر:

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها