رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران گفت: تهوع و استفراغ صبحگاهی که به محض بیدار شدن فرد و قرار گرفتن وی در حالت نشسته و یا ایستاده بروز می‌کند باید جدی گرفته شده و در ادامه بررسی‌های تشخیصی مربوط به تومورهای مغزی ضروری است.

به گزارش خبرگزاری موج از مشهد، محمدرضا قوام‌نصیری در همایش تازه‌های نوروانکولوژی، اظهار داشت:تهوع و استفراغ صبحگاهی که به محض بیدار شدن فرد و قرار گرفتن وی در حالت نشسته و یا ایستاده بروز می‌کند باید جدی گرفته شده و در ادامه بررسی‌های تشخیصی مربوط به تومورهای مغزی ضروری است.

وی تاکید کرد: به‌طور کلی پیش‌آگهی‌های مرتبط با تومورهای مغزی در مقایسه با پیش آگهی‌های سایر سرطان‌ها کمتر است و استانداردی برای چکاب‌های روتین در رابطه با سرطان‌های مغز و اعصاب توصیه نمی‌شود، مگر اینکه علائمی در فرد بروز کرده باشد.

سردرها را جدی بگیرید

رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران افزود: سردرد که علامت شایع بسیاری از بیماری‌ها است باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا علت آن روشن شود و چه بسا تومور مغزی عامل ایجاد سردرد و ایجاد فشار در جمجمه فرد بیمار باشد.  

 قوام نصیری در رابطه با تصویربرداری‌های مکرر سی‌تی‌اسکن و عکس‌های رادیوگرافی که برای دندانپزشکی توصیه می‌شود، خاطرنشان کرد: برای افرادی که در مراکز درمانی با اشعه سر و کار دارند دوز اشعه دریافتی طی سال نهایتا 5 رِم است و میزان دریافت اشعه در افراد عادی یک دهم این میزان طی سال است و از اینرو باید متوجه بود که اندیکاسیون درخواستی تصویربرداری‌ها توجیه‌پذیر باشد.

وی با بیان اینکه هنوز علت روشن و واضحی برای بروز سرطان‌ها از جمله تومورهای مغزی مشخص نشده است، تصریح کرد: باید نسبت به استفاده طولانی مدت از تلفن همراه و قرار گرفتن در معرض اشعه‌های یونیزه نگران بود، اگر چه نقش این عوامل در بروز سرطان‌ها از جمله تومورهای مغزی تایید نشده، اما رد هم نشده است.

افزایش ابتلا نوزادان دارای مادران معتاد به تومور مغزی 

قوام نصیری با اشاره به تاثیر دخانیات بر روی مادران باردار و فرزندشان، تاکید کرد: تحقیقات نشان داده که درصد ابتلای فرزندان این زنان به دست کم یک نوع تومور مغزی تا پیش از سن بلوغ به حد قابل تاملی افزایش یافته است.

رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران با بیان اینکه امواج مختلف بر روی بدن انسان تاثیر گذاشته و برخی از سرطان‌ها مانند سرطان خون با نزدیکی محل زندگی فرد با کابل‌های برق فشار قوی مرتبط است، گفت: کابل‌های برق فشار قوی برای بدن انسان مضر هستند بنابراین فاصله مناسب محل زندگی از کابل‌های برق فشار قوی باید بیشتر از 300 متر باشد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج