موج
کدخبر : ۳۸۱۶۵۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-381655

مشاور امنیت ملی کاخ سفید:

مشاور امنیت ملی کاخ سفید با کم اهمیت جلوه دادن دیدار آتی رئیس‌جمهور آمریکا با همتای روس خود، تأکید کرد که واشنگتن به مسکو اعتماد ندارد و تنها به دنبال دفاع از ارزش‌ها و منافع خود در این دیدار است.

به گزارش خبرگزاری موج، « جیک سالیوان » مشاور امنیت ملی کاخ سفید طی یک کنفرانس خبری ضمن تأکید بر این که بین واشنگتن و مسکو اعتماد وجود ندارد، گفت که در صورت تداوم فعالیت‌های «مضر» روسیه، ایالات متحده پاسخ خواهد داد.

خبرگزاری رویترز در این خصوص گزارش کرد، یکی از خبرنگاران در نشست خبری با سالیوان با اشاره به نشست آتی «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و «جو بایدن» رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در ژنو اشاره کرد و در خصوص اعتماد بین دو رئیس‌جمهور پرسید: «چطور رئیس‌جمهور (آمریکا) می‌تواند به هر آن چه که ولادیمیر پوتین در این نشست می‌گوید، اعتماد کند؟ شما می‌گویید که قصد دارید بفهمید که او چه تفکری دارد و قرار است چه اقداماتی را در روزهای پیش‌رو انجام دهد. با توجه به آن که ولادیمیر پوتین قبلاً نام رئیس‌جمهور (آمریکا) را لکه‌دار کرده، چطور می‌توانید اعتماد کنید؟»

سالیوان در پاسخ به این سؤال با تأکید بر این نکته که رابطه دو کشور آمریکا و روسیه بر پایه اعتماد نیست، گفت: «ارزیابی یک رئیس‌جمهور دیگر ربطی به مسئله اعتماد کردن به آن‌‌ها ندارد و رابطه میان ایالات متحده و روسیه بر اساس اعتماد نیست بلکه رابطه‌ای بر اساس راستی‌آزمایی است، بر اساس رابطه شفاف‌سازی در خصوص انتظاراتی است که ما داریم و این که مشخص کنیم اگر انواع خاصی از فعالیت‌های مضر همچنان رخ دهد، از سوی ایالات متحده پاسخ داده خواهد شد».

مشاور امنیت ملی کاخ سفید با کم اهمیت جلوه دادن دیدار بایدن با پوتین گفت: «ما بارها و بارها روشن کرده‌ایم و امروز نیز مجدداً تأکید می‌کنم که ما دیدار با رئیس‌جمهور روسیه را پاداش نمی‌دانیم. ما این (دیدار را) به عنوان بخشی از دفاع از منافع و ارزش‌های آمریکا می‌دانیم».

سالیوان سپس این گونه ادامه داد: « جو بایدن علی‌رغم اختلافات کشور ما (با روسیه) با ولادیمیر پوتین دیدار نمی‌کند بلکه به واسطه اختلافاتی که کشور ما (با روسیه) دارد، با وی دیدار خواهد کرد. مسائل زیادی است که باید بر روی آن کار کنیم».

این دیپلمات آمریکایی در ارتباط با هدف رئیس‌جمهور آمریکا برای دیدار با همتای روس خود گفت: «این‌که در چشمان پوتین نگاه کنیم و بگوییم که ما چه انتظاراتی داریم و مواضع و اولویت‌های آمریکا چیست در حقیقت و از نظر ما جنبه مهم دیپلماسی روسیه و آمریکا است».

سالیوان سپس ادامه داد: «به دلیل آن که رئیس‌جمهور (ولادیمیر) پوتین نوع منحصر به فردی از یک رهبر خاص است، داشتن این فرصت برای برگزاری نشست با وی، به ما اجازه می‌دهد که این رابطه را مدیریت کنیم و به کارآمدترین شکل از ارزش‌های آمریکا دفاع کنیم».

از زمانی که بایدن در آغاز ریاست‌جمهوری خود در ژانویه ۲۰۲۱ طی مصاحبه‌ای، پوتین را قاتل خطاب کرد و اظهارات تندی را علیه وی مطرح کرد و پوتین نیز در واکنش به اظهارات همتای آمریکایی‌اش از او دعوت کرد تا در یک مناظره زنده تلویزیونی مشارکت کند، گمانه‌زنی‌هایی در خصوص دیدار رؤسای جمهور دو کشور آمریکا و روسیه مطرح است تا این که چندی پیش گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر این که دو طرف قرار است ۱۶ ژوئن (۲۶ خردادماه) در ژنو با یکدیگر دیدار کنند.

دیدار رو در روی بایدن با رئیس کرملین در بحبوحه افزایش تنش‌ها میان روسیه و آمریکا برنامه‌ریزی شده است و مقام‌های روس نیز تأکید کرده‌اند که انتظار حصول پیشرفت و معجزه از دیدار رؤسای جمهور دو کشور برای حل اختلافات عمیق را ندارند.

ازمان روی کار آمدن بایدن به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا، تنش‌ها میان واشنگتن و روسیه در خصوص طیفی از موضوعات از جمله اتهام‌زنی واشنگتن به مسکو در خصوص تلاش برای مداخله در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و همچنین حمله سایبری به نهادهای دولتی و امنیتی آمریکا تشدید شده است.

دولت بایدن همچنین تحریم‌های جدیدی را علیه مسکو به بهانه نقش این کشور در حمله سایبری به نهادها و سازمان‌های دولتی و امنیتی آمریکا وضع کرده است و مدعی است که دولت روسیه در مسموم کردن «الکسی ناوالنی» یکی از چهره‌های مخالف «ولادیمیر پوتین» نقش داشته است که البته دولت روسیه تمامی این اتهامات را بی‌اساس خوانده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها