موج

دو کشور هند و پاکستان به منظور توقف درگیری ها در مرز کشمیر توافقنامه امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ریاست کل عملیات نظامی دو کشور هند و پاکستان گفتگوهایی را داشته و به بررسی اوضاع در سراسر خط کنترل کشمیر پرداختند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که باید تیراندازی را متوقف کنند.

درگیری‌های موجود در خط کنترل در ماه‌های اخیر باعث کشته شدن غیرنظامیان شده است.

در این بیانیه مشترک آمده است: با هدف دستیابی به منفعت مشترک و صلح بادوام در سراسر مرز، دو کشور توافق کردند تا مساله توقف تیراندازی در سراسر خط کنترل را در نظر بگیرند. هر دو طرف از سازوکارهای موجود از جمله خط تلفن اضطراری برای حل تنش‌ها و سوءتفاهم‌ها استفاده خواهند کرد.

کشمیر همواره مساله مورد مناقشه بین هند و پاکستان بوده و هر دو کشور مدعی مالکیت این منطقه هستند.

این دو کشور چندین دور نبرد بر سر این منطقه مورد مناقشه داشته‌اند. در ۲۰۱۹، تنش‌ها زمانی شدت گرفت که هند و پاکستان حملات هوایی تلافی جویانه‌ای را علیه یکدیگر انجام دادند به طوریکه احتمال وقوع درگیری در جنوب آسیا شدت گرفت.

از آن زمان، هند وضعیت ویژه جامو و کشمیر را لغو کرد که به ساکنان این منطقه اجازه می‌داد تا قوانین خود را داشته باشند و این منطقه را به دو قلمروی "جامو و کشمیر" و "لداخ" تقسیم کرد. پاکستان به این اقدام دهلی نو معترض شد.

اخیرا نیز، عمران خان، نخست وزیر پاکستان در یک نشست خبری در سریلانکا گفت، کشمیر یک مناقشه با هند است و تنها راه حل آن، گفتگو است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها