موج

معترضان در گرجستان در برابر پارلمان این کشور دست به اعتصاب و برپایی چادر زده اند.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج، ده ها معترض گرجستانی به رغم اقدامات نیروهای امنیتی گرجستان، در برابر پارلمان گرجستان  دست به تحصن و برپایی چادر زده اند.

یکی از معترضان گفت: ما به کمپین خود تا زمانی که حزب حاکم "رویای گرجستان" استعفا دهد، ادامه خواهیم داد. خیابان "روستاولی" که محل استقرار پارلمان است، به شهری از چادرها بدل می‌شود.

معترضان همچنین قصد دارند تا در مقابل دادگاه شهری تفلیس دست به تجمع بزنند؛ جایی که قرار است پرونده‌هایی درباره بازداشت‌های اخیر در اعتراضات بررسی شود.

روز دوشنبه، معترضان، ورودی ساختمان پارلمان را در تفلیس مسدود کردند و باعث شدند تا پلیس ضد شورش از آب پرفشار برای متفرق کردن معترضان استفاده کند. به گفته وزارت کشور گرجستان، ۳۷ تن در این اعتراضات دستگیر شده و چهار تن از جمله دو مامور پلیس زخمی شده‌اند.

اعتراضات در گرجستان هفته گذشته و زمانی آغاز شد که قانونگذاران نتوانستند متمم قانون اساسی را درباره تغییر سیستم رای گیری و اصلاحات انتخاباتی تصویب کنند که بر اساس آن احزاب بر مبنای تعداد آرایی که کسب می‌کنند، کرسی در پارلمان به دست می‌آورند.

انتخابات بعدی پارلمانی در این کشور اکتبر ۲۰۲۰ است و قرار است بر اساس سیستم فعلی برگزار شود. معترضان خواستار رای گیری سریع و انتصاب یک دولت انتقالی هستند که حزب حاکم گرجستان آن را رد کرده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها