وزیر خارجه آمریکا گفت: دولت آمریکا در چند هفته آینده، جزئیات طرح معروف به معامله قرن را پرده برداری خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، مایک پمپئو ، وزیر خارجه آمریکا گفت: دولت آمریکا طی چند هفته آتی، جزئیات طرح معروف به معامله قرن  را پرده برداری خواهد کرد.

وی افزود: من امیدوارم که جهان این طرح را به عنوان پایه‌ای برای ساختن آینده ببیند. این یک مشکل دشوار است و دو ملت فلسطین و اسرائیل سرانجام باید خودشان این مشکل را حل کنند اما ما با جدیت برای حل آن تلاش می‌کنیم.

دولت آمریکا پیش از این اعلام کرده بود، در حال تدوین طرحی مفصل پیرامون حل درگیری فلسطین و اسرائیل است.

قرار بود طرح مذکور آمریکا در ماه ژوئن اعلام شود اما انتشار آن به پس از انتخابات پارلمانی اسرائیل در ۱۷ سپتامبر موکول شد.

در این راستا، ۲۸ اوت، جیسون گرینبلات، فرستاده برکنار شده رئیس‌جمهور آمریکا به خاورمیانه در توییتی نوشت: تصمیم گرفتیم چشم‌انداز سیاسی (یا بخش‌هایی از آن را) پیش از برگزاری انتخابات اسرائیل منتشر نکنیم.

تاکنون رژیم صهیونیستی موافقت خود را با این طرح اعلام نکرده است، این در حالی است که رهبری فلسطین بارها اعلام کرده است، پس از اظهارات علنی آمریکا مبنی بر اینکه مساله قدس، آوارگان و مرزها را حذف خواهد کرد، طرح معامله قرن را نخواهد پذیرفت.

فلسطینیان می‌خواهند، هر نوع طرح سیاسی به برپایی کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی در مرزهای ۱۹۶۷ منجر شود.

پامپئو در ادامه نیز گفت: در حال حاضر یک ائتلاف بین‌المللی متشکل از کشورهای حوزه خلیج (فارس)، اروپا و آسیا در کنار اسرائیل برای ایجاد سیستم‌های دفاعی به منظور کاهش تشدید تنش در خاورمیانه در حال تشکیل شدن است.