رئیس جمهور آمریکا گفت: آمریکا از انفجار موشکی که در روسیه رخ داد، بسیار می‌ آموزد؛ ما تکنولوژی مشابه و با این حال، پیشرفته‌ تری داریم.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، در یک پیام توئیتری نوشت: آمریکا از انفجار موشکی که در روسیه رخ داد، بسیار می‌ آموزد؛ ما تکنولوژی مشابه و با این حال، پیشرفته‌تری داریم. اسکای فال روس، مردم را درخصوص جو اطراف تاسیسات و مناطقی دوردست‌تر، نگران ساخته؛ این خوب نیست!

کارشناسان، انفجار مذکور را که به کشته شدن دست‌کم پنج نفر انجامید، به یک موشک کروز هسته‌ای با نام بورِوستنیک ۹M۷۳۰ نسبت داده‌اند.

ادعای ترامپ مبنی بر وجود تکنولوژی پیشرفته‌تر در آمریکا، بلافاصله توسط یک کارشناس آمریکایی به نام "جو سیرینسیونه" مورد نقد قرار گرفته است. او می‌گوید: "عجیب است، ما برنامه‌ای برای موشک کروز هسته‌ای نداریم".

او در ادامه پیام توئیتری خود نوشته است: "ما در دهه 1960 تلاش کردیم تا این نوع موشک را تولید کنیم؛ اما بسیار دیوانه‌وار بود، کارکردی نمی‌توانست داشته باشد، حتی برای جنگ سرد نیز بسیار بی‌رحمانه بود".

حادثه‌ انفجار مذکور، هفته پیش در تاسیسات ساحلی دریای سفید به وقوع پیوست. مقامات روسیه پس از سکوت دو روزه، روز شنبه تنها تایید کردند این انفجار، از نوع هسته‌ای بوده است اما موشک بودن آن را اعلام نکردند.