موج

برایان هوک:

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت: آمریکا دنبال یک توافق مورد تأیید کنگره این کشور با ایران است تا جایگزین توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ شود که دونالد ترامپ سال گذشته از آن خارج شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، برایان هوک ، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مصاحبه با شبکه الجزیره اظهار کرد: آمریکا دنبال یک توافق مورد تأیید کنگره این کشور با ایران است تا جایگزین توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا سال گذشته از آن خارج شد.

هوک همچنین به الجزیره گفته است که ممکن است آمریکا تحریم‌های جدید علیه ایران اعمال کند.

وی که دخالت‌های کشورش در منطقه دلیل اصلی تنش‌ها در خاورمیانه و خلیج فارس حتی میان خود کشورهای عربی محسوب می‌شود گفت: شورای همکاری خلیج فارس اگر متحد باشد می‌تواند در مقابله با ایران به طور موثرتری عمل کند.

پافشاری مقامات آمریکایی بر دست یافتن به توافقی جدید در حالی مطرح می‌شود که آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای در ماه مه سال ۲۰۱۸ و با تکیه بر ادعاهایی مانند تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای و حمایت مالی از تروریسم در منطقه، اخیراً با اقداماتی تنش‌زا مانند قرار دادن نام سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا، اعمال تحریم‌های مختلف از جمله بر صنایع پتروشیمی ایران و گسترش حضور نظامی در منطقه که همگی این‌ها را بخشی از کمپین فشار حداکثری علیه کشورمان تلقی می‌کند، موجب بی‌اعتبار شدن راهکار دیپلماتیک شده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان پیش از این درباره مذاکره با آمریکا گفته بود: مقام معظم رهبری در زمان مذاکرات هسته‌ای اعلام کرد که ما یک تجربه را آغاز کردیم و اگر آمریکا ثابت کند که قابل اعتماد است این مساله می‌تواند گسترده‌تر شود. این آمریکا بود که فرصت را از دست داد، این آمریکا بود که نتوانست به تعهدات خود وفادار باشد. مساله این نیست که آمریکا و ایران نمی‌توانند گفت‌وگو کنند؛ ما طولانی‌ترین مذاکرات در تاریخ دیپلماسی جهان را برگزار کردیم و میان ایران و آمریکا چنین مذاکرات گسترده‌ای میان وزیران خارجه دو کشور وجود نداشته است. ما گفت‌وگو کردیم و به یک توافق مفید و مؤثر رسیدیم، این آمریکا بود که از توافق خارج شد و این مساله نشان می‌دهد که آمریکا به تعهدات خود پایبند نیست.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها