ترامپ درباره دیدار با امیر قطر اعلام کرد: قرار است قطر تعداد زیادی هواپیمای تجاری بوئینگ از ما بخرد و این برای ما بسیار ارزشمند است و امروز یک سند در همین راستا امضا خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم، تمیم بن حمد آل ثانی ، امیر قطر با دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید گفت و گو کردند.

در همین راستا ترامپ در این دیدار ضمن ستودن ائتلاف واشنگتن و دوحه گفت که قطر یکی از بزرگترین پایگاه‌های نظامی را در جهان تأسیس کرده است.

وی افزود: قطر حدود هشت میلیارد دلار برای ساخت و توسعه پایگاه نظامی العدید هزینه کرده است.

ترامپ در ادامه ضمن تشکر از سرمایه‌گذاری‌های قطر در کشورش اظهار کرد که دوحه از جمله بزرگترین کشورها در جهان است و از جایگاه ویژه‌ای در واشنگتن برخوردار است.

وی همچنین از تمایل دوحه برای خرید هواپیماهای بوئینگ آمریکا خبر داد.

ترامپ در این باره افزود: قطر تعداد زیادی هواپیمای تجاری بوئینگ می‌خرد و این برای ما بسیار ارزشمند است و امروز یک سند در همین راستا امضا خواهیم کرد. این معامله بزرگی خواهد بود و آنها تعداد زیادی هواپیمای بوئینگ از ما خریداری می‌کنند.

رئیس جمهوری آمریکا درباره امیر قطر نیز عنوان کرد: او یک رهبر واقعی در بخش بسیار مهمی از جهان است. ما بسیار همکاری می‌کنیم و آنها بسیار در کشور ما سرمایه‌گذاری می‌کنند و به دنبال آن فرصت‌های شغلی ایجاد کرده و میزان قابل توجهی تجهیزات نظامی از جمله هواپیما از ما خریداری می‌کنند.

در مقابل امیر قطر نیز نزدیکی روابط میان دوکشور را ستود.

وی از ترامپ خواست تا در هر زمان ممکنی به دوحه سفر کند.

امیر قطر تأکید کرد: شراکت اقتصادی ما با آمریکا فراتر از ۱۸۵ میلیارد دلار است و برای افزایش این میزان برنامه‌ریزی می‌کنیم.

امیر قطر و ترامپ در پایان این دیدار با صدور یک بیانیه مشترک تأکید کردند که روابط استراتژیک و دفاعی میان دو کشور به شکل قابل توجهی تحکیم و تقویت شده است.

در این بیانیه آمده است: روابط استراتژیک و دفاعی میان دو کشور بر مقابله با تهدیدات امنیتی، صلح و شکوفایی متمرکز است.

دو طرف همچنین پیشرفت قابل ملاحظه واشنگتن و دوحه در زمینه دفاعی و تجاری را ستودند و بر اهمیت ادامه همکاری میان دو طرف تأکید کردند.

پس از این دیدار همچنین با حضور ترامپ و امیر قطر چند توافقنامه دوجانبه امضا شد که بارزترین آن امضای توافقنامه میان قطر و شرکت صنایع دفاعی ریتون بود.

همچنین توافقنامه‌ای به ارزش هشت میلیارد دلار میان شرکت نفت قطر و شیفرون فیلیپس آمریکا در زمینه انرژی و گاز مایع امضا شد.

یک توافقنامه نیز میان شرکت خطوط هوایی قطر و شرکت بوئینگ و گلف‌استریم ایروسپیس منعقد شد. ارزش این توافقنامه‌ها میلیاردها دلار تخمین زده می‌شود.

امیر قطر همچنین سه شنبه با جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

دو طرف در این دیدار درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله سوریه، لیبی و سودان رایزنی کردند.

در همین راستا، شبکه الجزیره گزارش داد، امیر قطر در جریان سفر به آمریکا با ریک بری،‌ وزیر انرژی این کشور و کوین مک الن، معاون وزیر امنیت داخلی دیدار و با وی درباره راه‌های همکاری در زمینه‌های امنیت سایبری گفت‌وگو کرد.

در همین راستا ماجد الانصاری، استاد جامعه شناسی سیاسی در دانشگاه قطر درباره این سفر گفت: سفر امیر قطر به واشنگتن از اهمیت بالایی در زمینه شراکت استراتژیک میان دو کشور برخوردار است.

وی افزود: واشنگتن معتقد است که قطر یک شریک راهبردی است و می توان در مسائل منطقه به آن رجوع کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها