موج

فدریکا موگرینی:

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به گام دوم برجامی ایران گفت: از گام های اخیر ایران نگران هستیم و از این کشور می خواهیم تا به تعهداتش در برجام بازگردد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از الجزیره، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به افزایش سطح غنی‌ سازی اورانیوم در ایران و گام دوم برجامی ایران در پاسخ به بدعهدی آمریکا و تعلل اروپایی‌ها گفت: از گام های اخیر ایران نگران هستیم و از این کشور می خواهیم تا به تعهداتش در برجام بازگردد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این خصوص گفت: این گونه اقدامات تضعیف کننده برجام هستند.

وی در ادامه از احتمال تشکیل کمیسیون مشترک برجام نیز خبر داد.

لازم به ذکر است، امروز در آغاز گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران وفق مواد ۲۶، ۳۷ مندرج در توافق هسته ای، عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه در نشست خبری سخنگوی دولت در راستای گام دوم کاهش تعهدات برجامی گفت: امروز در مهلت پایان ۶۰ روز کاهش تعهدات برجامی خود قرار داریم و از آنجا که خواسته‌های ایران در خصوص برجام مبنی بر بازگشت میزان فروش نفت به پیش از خروج آمریکا از برجام اجرایی نشده است، لذا امروز گام دوم برداشته می‌شود.

وی در این باره افزود: اگر در گام اول به تعهدات خودمان در مورد محدودیت در میزان ذخایر پایبند نبودیم، در گام دوم نسبت به تعهد خودمان در سطح غنی‌سازی و غلظت آن، تجدیدنظر کردیم و عدم پایبندی خود به این تعهد را اعلام می‌کنیم. امروز نامه‌ای توسط آقای دکتر ظریف به خانم موگرینی نوشته شده که ارسال خواهد شد. در این نامه به صراحت بندهایی از برجام که بعد از این متعهد نیستیم و مربوط به غنی‌سازی است، اعلام خواهیم کرد و مجدداً مهلت ۶۰ روزه خواهیم داد و بعد از آن، روند کاهش تعهدات ادامه می‌یابد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها